Bf 109 czy Bf 110?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Bf 109 czy Bf 110?

Postprzez Thalgonis » środa, 25 lipca 2018, 00:32

Cześć,

Natknąłem się na cos takiego: w książce Janusza Ledwocha „Messerschmitt bf 110” cz. 1, Warszawa 1998, Wydawnictwo Militaria. Str 8 cyt. „7 września w rejonie Kalisz-Koło pchor. Jan Maliński zestrzelił Bf 110 jednak sam także został zestrzelony w walce”
Z kolei na forum dws, w temacie dotyczącym 132 Eskadry Myśliwskiej (dyskusja z 2004 roku) rozmówcy stwierdzają, że był to jednak Bf 109...

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=79&t=6695

A tu z kolei fragment tekstu ze strony lokalnego radia kaliskiego Centrum (rc.fm) „7 września 1939 – Podczas walki powietrznej w rejonie Dobrej zostaje zestrzelony przez 2 Bf 110 pchor. Jan Maliński ze 132 Eskadry Myśliwskiej. Rannemu w nogi pilotowi udzielają pomocy mieszkańcy pobliskich Mikulic.”

Mówiąc prawdę bardziej mnie interesuje ta maszyna niemiecka, z której była jedniostki, bo właśnie dłubię 110-kę siedząc w Kaliszu :-> więc przez „lokalny patriotyzm” może bym zrobił malowanie tej 110 z tego właśnie okresu, ale przydałoby się najpierw upewnić co to była za maszyna. Z rozmowy na dws-ie wynika, że jednak 109 (powoływanie się na świadka) i Pan Ledwoch zrobił błąd a kaliscy dziennikarze go powielili...

I tu moje zasadnicze pytanie: jak koledzy/koleżanki weryfikują takie niepewne informacje (o ile wogóle można je jeszcze zweryfikować...)? Mam do dyspozycji właściwie tylko internet a tu jak widać jest różnie, różniście...

PS. z góry przepraszam adminów jeżeli źle „wsadziłem” temat - przeglądając działy forum nie za bardzo wiedziałem gdzie to umieścić...
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1396
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Reklama

Re: Bf 109 czy Bf 110?

Postprzez GrzeM » środa, 25 lipca 2018, 11:41

Najskuteczniejsza weryfikacja to książki Łukasza Łydżby o dywizjonach wrześniowych (niestety o Poznaniakach jeszcze nie wydał) i źródła niemieckie, czyli Marius Emmerling (książki - trzy tomy o Luftwaffe we wrześniu i artykuły). Nie znaczy to, że Emmerling nie popełnia błędów, ale Niemcy najlepiej wiedzieli, co stracili i dokładnie to notowali. W identyfikacji przeciwnika wszyscy robili błędy (np. Niemcy notorycznie zgłaszali polskie P.24).
Watpliwości co do Emmerlinga można mieć gdy ocenia on, czy stracony samolot był ofiarą myśliwców, artylerii plot. czy wypadku (bywa zbyt krytyczny wobec polskich myśliwców). Ale straty niemieckie podaje bardzo rzetelnie.
Mam jego artykuł o zestrzeleniach poznańskiego dywizjonu, sprawdzę wieczorem.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf 109 czy Bf 110?

Postprzez Thalgonis » środa, 25 lipca 2018, 11:59

GrzeM napisał(a):Najskuteczniejsza weryfikacja to książki Łukasza Łydżby o dywizjonach wrześniowych (niestety o Poznaniakach jeszcze nie wydał) i źródła niemieckie, czyli Marius Emmerling (książki - trzy tomy o Luftwaffe we wrześniu i artykuły). Nie znaczy to, że Emmerling nie popełnia błędów, ale Niemcy najlepiej wiedzieli, co stracili i dokładnie to notowali. W identyfikacji przeciwnika wszyscy robili błędy (np. Niemcy notorycznie zgłaszali polskie P.24).
Watpliwości co do Emmerlinga można mieć gdy ocenia on, czy stracony samolot był ofiarą myśliwców, artylerii plot. czy wypadku (bywa zbyt krytyczny wobec polskich myśliwców). Ale straty niemieckie podaje bardzo rzetelnie.
Mam jego artykuł o zestrzeleniach poznańskiego dywizjonu, sprawdzę wieczorem.


Dziękuję, poproszę o te sprawdzenie.
Co do Pana Emmerlinga to znalazłem na sieci, bodajże na mysliwcy.pl, dosyć ostrą dyskusję na temat dokładności jego prac. Co zresztą wyżej potwierdzasz - mógł popełniać błędy. Zresztą podejrzewam, że może nawet bezwiedne. Bo na z bardzo dużym prawdopodobieństwem to polscy piloci popełniali błędy interpretacyjne atakowanego samolotu, które zgłaszali w swoich raportach. I też im się nie dziwię - 110-ka była stosunkowo nową konstrukcją (prototyp został oblatany w połowie 1935 r.). Nie było wtedy ani telewizji ani internetu, gdzie informacje o nowych konstrukcjach pojawiają się już następnego dnia po premierze :D
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1396
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Bf 109 czy Bf 110?

Postprzez GrzeM » sobota, 28 lipca 2018, 22:11

U Emmerlinga (książka i artykuł o zestrzeleniach dywizjonów armijnych) nic nie znalazłem. Poszukam jeszcze u Cynka.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości