"The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

"The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » czwartek, 8 października 2009, 23:43

Zakupiłem niedawno kalkomanie do P-51Tally Ho! 48 016 i ...mam pewien problem:
W "American Eagles" USAAF Colors nr 4 natknąłem się na wzmiankę pod fotografią

Obrazek
o tym że napis "Łowca Hunów z Texasu" :mrgreen: pojawił się dopiero wraz z trzecim rzędem oznaczeń zestrzeleń.
Obrazek
Tak przynajmniej zrozumiałem -angielski kuleje :)
Natomiast czeskie kalki dają takie malowanie:
Obrazek
Czy jest poprawne? Są gdzieś zdjęcia z nazwą i dwoma rzędami zwycięstw?
Tally Ho! w bibliografii nie podaje "American Eagles" jako źródła...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 9 października 2009, 00:34

A możesz wypisać, co podaje?
Łatwiej będzie sprawdzić.

Całkiem możliwe, że kalki powstały na bazie np. niczym nie popartej sylwetki barwnej z któregoś Osprey'a, Meluzinowi zdarzają się takie numery (przykład pierwszy z brzegu - Fw 190 A-4 Adolfa Dickfelda w jednym z zestawów TH).
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » piątek, 9 października 2009, 00:55

caughtinthemiddle napisał(a):A możesz wypisać, co podaje?

Mustang Aces of the Eight Air Force,
Mustang......Ninth&Fifteenth AF&Raf -Osprey'a
Wings of Fame-Vol.1 Aerospace Pub. tego nie mam :(
AJ-Press J.Kolachy i J.B Żurka Part 1 i 2
In detail&scale 2 tomy o Mustangu,
Aces of the Eighth, Squadrona- i tego też nie posiadam
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 9 października 2009, 01:01

No tak...Sylwetka i opis żywcem z 'Mustang Aces of the Eighth Air Force', pierwszego Osprey'a z serii Aircraft of the Aces, gdzie jak to zwykle w tych książeczkach bywa, nie została poparta żadną fotografią.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez greatgonzo » piątek, 9 października 2009, 03:15

Na logikę (moją :mrgreen: ) to przeniesiono na bubble topa atrybuty garbatego mustanga Browna. Pewnie aktualny stan zwycięstw i imię. Irku znasz pewnie zdjęcie z dwoma rzędami symboli zwycięstw i podmalowaną strzałą jako tło pod imię ale jeszcze bez niego. To zdjęcie świadczy, że proces trwał i napis 'Hun Hunter...' mógł się pojawić nawet i dzień po tej fotce. Stąd ta sylwetka wydaje mi się być całkiem prawdopodobna. Z tym, że nie patrzyłem na sprawę pod kątem seriali samolotów. Myślę jednak, że tak czy inaczej ten egzemplarz z tłem mógł się doczekać swojego imienia.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » piątek, 9 października 2009, 09:46

greatgonzo napisał(a):Irku znasz pewnie zdjęcie z dwoma rzędami symboli zwycięstw i podmalowaną strzałą jako tło pod imię ale jeszcze bez niego.

Nie znam :( przynajmniej nie znalazłem u siebie jeszcze.... Możesz napisać gdzie to było?
Z tego co wiem z "Eagle.." Huny upolowały Browna :P z Flaka 3 Października 1944 właśnie w tym samolocie 413305.Więc to był chyba jedyny D z takim malowaniem.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez Jaho63 » piątek, 9 października 2009, 15:02

W/g Olynyka w "Stars and Bars" jego samolotami były omawiane przez Was maszyny, przy czym tylko B (42-106448) nosił imię "Hun Hunter...". Swoją drogą Ci z 8-mej to się nie hamowali :) Brown ma 14 zaliczonych zwycięstw (powietrznych!) a tych flag "to se nalepił"! :D
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 9 października 2009, 17:28

Jaho63 napisał(a):W/g Olynyka w "Stars and Bars" jego samolotami były omawiane przez Was maszyny, przy czym tylko B (42-106448) nosił imię "Hun Hunter...". Swoją drogą Ci z 8-mej to się nie hamowali :) Brown ma 14 zaliczonych zwycięstw (powietrznych!) a tych flag "to se nalepił"! :D



Jak sobie policzył zniszczone na ziemi, które potem nie weszły do statystyki zwycięstw powietrznych, to tyle mu wyszło.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez Jaho63 » piątek, 9 października 2009, 18:13

Grzegorz2107 napisał(a):Jak sobie policzył zniszczone na ziemi

Jaho63 napisał(a):Brown ma 14 zaliczonych zwycięstw (powietrznych!)

No to chyba się powtarzasz? :)
A jak już, to H.Brown miał zaliczonych 14,2 zwycięstw powietrznych i 14,5 zniszczonych na ziemi. I właśnie o to chodzi, że w 8AF pewna część pilotów (i to najczęściej nie ci z czołówki) jakoś mimochodem sumowało sobie zniszczone samoloty w powietrzu i na ziemi. Moim zdaniem zniszczenie samolotu na ziemi (wcale nie było łatwe) a trafienie go w powietrzu to dwie całkowicie inne sprawy! :)
Takie podliczanie Gabreskiemu to by wielkiej różnicy nie zrobiło (2,5), Preddy też nie specjalnie (5), ale już J.C.Meyer jakby do 26 powietrznych dodał 13 "naziemnych" to Bong'a niemal by przeskoczył ;o), ale by był roz... gardiasz. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » sobota, 10 października 2009, 20:56

greatgonzo czy chodzi o to zdjęcie? :)
Obrazek
źródło: Squadron signal, Aces of the Eighth
Kalki TallyHo! mają jedną nieścisłość w sylwetce w rzucie z góry: nie ma białych pasów na skrzydle i usterzeniu , które widać na tym zdjęciu ,niestety udało mi się zdobyć bardzo słaba jakość, z tego powodu nie wiem czy odbarwienie na górze płata przy białym pasie jest z winy skanu, czy uszkodzenia błony lub oryginału zdjęcia, czy rzeczywiście było coś w innym kolorze na górze skrzydła obok białego pasa szybkiej identyfikacji.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 12 października 2009, 03:51

Zdjęcie i źródło się zgadza. Masz tę książeczkę, czy kombinowałeś gdzieś tę fotkę, bo nie wiem czy się wpatrywać?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » poniedziałek, 12 października 2009, 16:12

Kombinowałem ;o) i tylko taka jakość do dyspozycji...niestety.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 12 października 2009, 16:33

iras67 napisał(a): nie wiem czy odbarwienie na górze płata przy białym pasie jest z winy skanu, czy uszkodzenia błony lub oryginału zdjęcia, czy rzeczywiście było coś w innym kolorze na górze skrzydła obok białego pasa szybkiej identyfikacji.


Nie są to po prostu zamalowane pasy inwazyjne?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez iras67 » poniedziałek, 12 października 2009, 17:45

Grzegorz2107 napisał(a):Nie są to po prostu zamalowane pasy inwazyjne?

Np.Olive Drab obok użytego na górze Dark Green :?: Nie jestem na swoim kompie,pisze w przerwie w pracy i nie wiem jak szeroko zachodziły pasy inwazyjne.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: "The Hun Hunter from Texas" P-51D Lt.Henry Browna

Postprzez Tomasz » poniedziałek, 12 października 2009, 22:33

Jaho63 napisał(a):I właśnie o to chodzi, że w 8AF pewna część pilotów (i to najczęściej nie ci z czołówki) jakoś mimochodem sumowało sobie zniszczone samoloty w powietrzu i na ziemi. Moim zdaniem zniszczenie samolotu na ziemi (wcale nie było łatwe) a trafienie go w powietrzu to dwie całkowicie inne sprawy! :)

To niezupełnie tak. Każda armia powietrzna miała swoje własne kryteria przyznawania zwycięstw. 8 Air Force i 14 Air Force równały status zwycięstw powietrznych i naziemnych. Było to oczywiście narzędzie zachęty dla pilotów, aby niszczyli zaparkowane samoloty wroga, co było bardzo niebezpieczne a mało spektakularne. O ile mnie pamięć nie myli, to zrównanie statusu zwycięstw powietrznych i naziemnych w 8 AF nastąpiło jakoś tak w marcu 1944 roku. Pod koniec wojny w 8 AF była tylko jedna lista asów i obejmowała ona wszystkie zwycięstwa pilotów. Według niej Brown miał 28.7 zwycięstw. Dopiero historycy podjęli próbę "ukompatybilnienia" list asów i potworzyli nowe listy dla 8 i 14 AF odrzucając zwycięstwa naziemne (tak jakby porównanie list asów 8 AF i US Navy miało jakikolwiek sens merytoryczny).
greatgonzo napisał(a):Na logikę (moją ) to przeniesiono na bubble topa atrybuty garbatego mustanga Browna. Pewnie aktualny stan zwycięstw i imię. Irku znasz pewnie zdjęcie z dwoma rzędami symboli zwycięstw i podmalowaną strzałą jako tło pod imię ale jeszcze bez niego. To zdjęcie świadczy, że proces trwał i napis 'Hun Hunter...' mógł się pojawić nawet i dzień po tej fotce.

Ale pamiętacie, że ten 44-13305 to ex WR-A Man'o'War odziedziczony po Claiborne H. Kinnardzie Jr.? Te dwa rządki zwycięstw to dorobek dowódcy 354FS, a nie Browna. Brown wykorzystał te swastyki i potem dopiero domalował trzeci rządek.
Obrazek
(Fot. Danny Morris Aces and Wingmen II. Sorki za jakość fotki, ale to ciągle mam tylko stary, ledwie rzężący skaner)
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości