Hawker Hurricane Mk IID

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez cris » niedziela, 23 grudnia 2018, 18:37

Witam
Mam pytanie do obeznanych , bo tak pewnie będzie szybciej niż szperanie w ,,zasobach własnych'' i ,,przekop'' przez internet.
Jakiego typu skrzydła używał Hurricane Mk IID ,,Tank Busters'' :od wersji MkII B ,czy IIC ,a może jeszcze inne ?
,,Roi'' mi się pomału w głowie :P taki pomysł przeróbki Hurricane z AH właśnie na tą wersje ,oczywiście przy wydatnej pomocy wcześniejszych zestawów (revell /hasegawa /academii) i żywiczne 40-stki
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez KR77 » niedziela, 23 grudnia 2018, 20:32

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez cris » niedziela, 23 grudnia 2018, 21:42

Dzieki KR77
Czyli skrzydło od Mk IIC bez ,,bąbli /wypukleń'' na osłonach .
Tak właśnie robi większość firm w modelach Hurriego IID w skalach 48 i większych
Nie pasuje mi jednak ,ewidentnie mniejszy rozmiar tej tylnej pokrywy i w dodatku pojedynczej.
Na logikę zostawiliby tak jak w wersji C ,nie ingerowali w strukturę poszycia , przedziały amunicyjne faktycznie mogli płaskimi panelami ( z braku działek ) zaślepić.
I co z tym reflektorem w skrzydłach ;na dwóch rysunkach wersji IID jest ,na tym od czoła nie ma .
Z jakiego opracowania są te rysunki ,bo są jakieś bardo poglądowe ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez KR77 » niedziela, 23 grudnia 2018, 21:53

cris napisał(a):Dzieki KR77

Z jakiego opracowania są te rysunki ,bo są jakieś bardo poglądowe ?


''The Hawker Hurricane" - Richard A. Franks - SAM Publications.

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez cris » poniedziałek, 24 grudnia 2018, 01:34

Po przeszukaniu czeluści internetu ,doszedłem do wniosku że rysunki skrzydła z monografii ,,SAM Publications'' rzekomej wersji Mk IID , tak naprawdę pasują do wersji MkIV -,,uniwersalny płat" dla bomb ,rakiet ,działka 40mm.
Tutaj są zdjęcia i podobny (o ile można coś zrozumieć przez tłumacza Gogle :-/ ) wątek.
https://www.britmodeller.com/forums/ind ... v-service/
Czy MkIID miała takie same skrzydło skoro była to na początku przeróbka/modyfikacja i pewnie adoptowali gotowe płaty do podwieszenia działek 40 mm?
Są może jakieś fotki góry płata ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 24 grudnia 2018, 15:02

Wydawałoby się, że skrzydło z IIc jest najbardziej prawdopodobne. Na tym zdjęciu widać owiewkę bębna amunicyjnego z 20mm działka, ale otwór wylotowy jakby z km-u.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez Mecenas » środa, 26 grudnia 2018, 20:46

Trochę mnie ten temat zainteresował i pogrzebałem conieco. Na tej stronie piszą, że wstawiony przeze mnie Hurricane Z2326 powstał z przeróbki IIB i był wykorzystywany do prób we wrześniu 1941 roku. Standardowe IID były przerabiane z IIC poprzez usunięcie działek 20mm i wstawienie dwóch Browningów .303 oraz podwieszenie 40mm Vickersów.

https://weaponsandwarfare.com/2017/04/1 ... -40mm-gun/
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez Jarpen » środa, 26 grudnia 2018, 21:29

Wiem że to tylko model ale może tak to wyglądało,o ile przerabiano z wersji IIC.
Obrazek
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08

Re: Hawker Hurricane Mk IID

Postprzez cris » czwartek, 27 grudnia 2018, 14:57

Mecenas napisał(a):Trochę mnie ten temat zainteresował i pogrzebałem conieco. Na tej stronie piszą, że wstawiony przeze mnie Hurricane Z2326 powstał z przeróbki IIB i był wykorzystywany do prób we wrześniu 1941 roku.

Ja poszperałem chyba nieco więcej :P .Faktycznie zamieszone przez Ciebie zdjęcie, nie jest typową wersją MK IID .
To jest jeden z przerobionych prototypów służących do testów różnych wariantów działek 40mm .Są jeszcze dwa zdjęcia innych egzemplarzy.
Jarpen napisał(a):Wiem że to tylko model ale może tak to wyglądało,o ile przerabiano z wersji IIC.
Obrazek

Tak właśnie interpretują MkIID niektórzy producenci ,między innymi Hasegawa i najprawdopodobniej mają rację- to właśnie chciałem rozstrzygnąć ,bo jak się okazuje to chyba nikt tak na dobrą sprawę nie wie jak wyglądało skrzydło -bądź co bądź- popularnej wersji ,,Tank Busters''


Z opisu powstania wersji MkIID ,zamieszczonej w monografii AjPresu można wyczytać
( w przybliżonym cytacie tylko do celów dyskusji na tym forum)
,,Pierwsze maszyny w wersji MkIID zaczęły trafiać do jednostek na początku marca 1942 r. Poza uzbrojeniem i brakiem reflektorów do lądowania w skrzydłach w żaden sposób nie różniły się od wersji MKIIC na bazie której powstały.
Po zbudowaniu 92 sztuk dodano dodatkowe opancerzenie, aby lepiej zabezpieczyć pilota.
Większość z około 300 szt. MkIID wyprodukowanych z działkami 40 mm ,powstających z przebudowy istniejących maszyn MkIIC wyposażono w filtr Vokesa ,po czym trafiły do służby w Afryce i na Bliskim Wschodzie ,gdzie brały udział w szeregu akcji bojowych.
Rozwinięciem Hurricane'a MkII D była następna wersja , lepiej przystosowana do zadań szturmowych oznaczona II E. Samoloty te, jako pierwsze z Hurricane'ów wyposażono w specjalnie zaprojektowane tzw. "skrzydła uniwersalne" w których można było stosować różne warianty uzbrojenia: bomby, 2 działka 40 mm Vickrers ,,S'' i pociski rakietowe.
Stałym uzbrojeniem służącym do odznaczania celów pociskami smugowymi pozostały tak jak w wersji MkIID dwa Browningi Zbudowano tylko dwa egzemplarze wersji MkIIE po czym ,,uniwersalne skrzydło'' zaczęto montować tylko w Hurricane'ach z silnikiem Merlin 27/24 i oznaczonych jako MkIV (w kolejnej wersji V)
Wersje MkIV można łatwo odróżnić od wersji MkIID przez znacznie powiększoną chłodnicę glikolu z racji zastosowanych silników"

To tyle opisu powstania i różnić wersji (szczególnie MkIID od IV) .Jeśli montowali Vickersy ,,S'' pod skrzydłami MkIIC to pewnie wymieniali osłony na ,,płaskie'' bez ,,bąbli'' (od kawał płaskiej blachy) ,ale skrzydło uniwersalne z MkIV (choć bardzo podobne) było z góry nieco inne .Myślę że wyglądało jak to z rysunku SAM Publications mylnie opisane jako MkIID
Tu jeszcze zdjęcia MkIV z muzeum
https://www.britmodeller.com/forums/app ... 0e0f236d15
https://www.britmodeller.com/forums/app ... c3167e7ee1
I tyle mojego ,,śledztwa'' choć dalej nie wiem (brak zdjęć ) czy aby na pewno mój wywód jest prawdziwy i jednak wersje
Mk IID nie miał już takiego płata jak ten ,,Jugol ''ze zdjęcia :-/
I jeszcze filmiki z You tube .
Na pierwszym ,w 0:48 min jest płat z góry i ja tam nie widzę zostawionych ,,bąbli " na pokrywach ,ale to niczego nie przesądza co do ostatecznego podziału blach.
https://www.youtube.com/watch?v=bIx_pMwjGyE
https://www.youtube.com/watch?v=ix5xN8hlGLo
Poz. cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości