Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez raptorf22 » wtorek, 29 stycznia 2019, 18:59

Pytanie do experten, jak był pomalowany ten egzemplarz? Czy to co proponuje Edek w zestawie czyli kadłub w standardowym RLM 76 czy to co widnieje w zestawie kalek Eagle Cals :

Obrazek
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Kuba P. » piątek, 1 lutego 2019, 01:04

Widzę cicho w temacie bo ciężko coś napisać, kilka lat temu temat kolorystyki późnych latawców LW wywalił się na plecy po kilku ciekawych odkryciach i te kolorowe samoloty...zszarzały.

Ten samolot to produkcja Mimetall i tu jest o tyle plus że jeden dość dobrze znany samolot wyprodukowany w ramach tej samej serii a przez to wyglądający bardzo podobnie załapał się na w miarę przyzwoite kolorowe zdjęcia zrobione na zajętym przez USAF lotnisku pod Norymbergą. Ale zdjęcia tez wszytstkiego nie pokazały.

Ten rysunek jaki wkleiłeś jest dość prawdopodobny i ten żółtawy kolor kadłuba plus trawiasta zieleń wraz z oliwkową/ciemną zielenią góry jest OK. Ster kierunku nie biały ale niebieski czy jasnoszary.
Skrzydeł za bardzo nie widać na zdjęciach jakie kojarzę (chyba, że coś wyszło ostatnio i można pokazać jakiś kontrast) więc są opcje albo na kolor jasny z ciemnym albo dwa ciemne, pierwszy to niebieski z zielonym/żółtozielony z zielonym a drugi to jasnozielony z oliwkowym lub szary z szarozielonym.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez raptorf22 » piątek, 1 lutego 2019, 14:52

Kuba czyli jak zwykle jest kaszanka z tymi późnymi maszynami + spore pole do interpretacji kolorów. Przeczytam raz jeszcze co proponujesz w kwestii kolorów bo się lekko pogubiłem.
Zostaje jeszcze zrobić typowe malowanie czarne "1" , podobno też przemalowane były skrzydła.

Obrazek


lub dokupić jeszcze jeden zestaw 190-tki i zmalować innego późnego cudaka np: Twoja "4"
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Kuba P. » piątek, 1 lutego 2019, 18:22

No jest zamieszanie, cały problem tak uczciwie sprawę stawiając jest w kolorowych zdjęciach, które umówmy się - są badziewne i nie ma opcji żeby poznać czy zieleń to zieleń czy może szary albo brąz. A jak już zdjęcie kolorowe jest jakieś w miarę przyzwoitej jakości lub zachowa się kawałek oryginalnej farby na jakimś wykopku to niemalże zawsze przy tych późnych myśliwcach LW wychodzi, że akurat dziwnym trafem ten samolot jest nietypowo jakoś pomalowany bo w teorii powinien być inny.
Do pieca na koniec dodało odkrycie, jakoby farba o kolorze RLM 83 była nie ciemnozielona a ciemnoniebieska i wszystkie schematy w jakich poruszali się miłośnicy i badacze barw Luftwaffe z końca wojny poszły z hukiem do kosza. Teraz cichutko w temacie, historia się pisze na nowo :mrgreen:

Jakbym miał sam malować tą "12" to boki kadłuba pomalowałbym RLM 76 o tym żółtawo/niebieskim odcieniu, stateczniki zielono-ciemnozielone (celowo bez nazywania kolorów) i niebieskie od spodu, kadłub z góry brązowy z jasno zielonymi plamami i skrzydła od spodu na pół z jednym z kolorów góry pociągniętym na dół że tworzył ten pas. Skrzydła dałbym szaro-zielone lub niebiesko-zielone ale to już tylko domysły i wariant "możliwy".

Z tym drugim samolotem "czarne 1" jest dość prosto, opisy jego malowania są w zasadzie spójne i nie kojarzę innej niż ta interpretacja. Tylko kwestia nazw kolorów, wypadałoby napisać że to RLM 81 jako ciemna zieleń i RLM 82 jako zieleń jasna.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez raptorf22 » piątek, 1 lutego 2019, 19:15

Kuba dzięki za wypowiedź, pomyślę jeszcze który wariant wybrać. Czarna "1" czytałem że była w schemacie skrzydeł 75/83 ale został przemalowany pod koniec Wojny, wymieniona osłona kabiny na późniejszą.
Zdjęcia kolorowe jeżeli już są mogą powiedzieć wiele ale i mocno zakręcić. Oglądałem filmy z lądowania i odholowania granatowej "12", niby kolory widać ale nic tak napewno.
Poniższe zdjęcie P1101 też mnie trochę zaskoczyło, bo górna powierzchnia skrzydeł ani to zieleń, ani szary, zakłądając że oryginał jest kolorowy i nie barwione komputerowo.

Obrazek
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Kuba P. » sobota, 2 lutego 2019, 10:43

A no właśnie, przyjęło się i każdy ma to w głowie, że schemat szaro-zielony to RLM 75/83. Na Fw 190, na 109, te kolory. Od kiedy wyszło, że RLM 83 to ciemny niebieski, morski kolor ponoć identyfikowany gdzieś na Ju 88, Ju 87 czy łodziach latających to jak w końcu pomalowane były późne 109 czy te wczesne 190 D?
RLM 75 w miarę oczywisty i nawet go tu chyba widać na skrzydle tego Messerschmitta ale drugi kolor? RLM 74 niby oficjalnie wycofany? RLM 81, który był po prostu ciemny zielony/brązowy a może to jakiś RLM 70/71? Tu są właśnie schody.

W muzeum obrony wybrzeża na Helu jest statecznik 109 G, drewniany, późny, oryginalne kolory. Spód niebieski ale bardzo ciemny, coś bliżej radzieckiemu niebieskiemu, na górze RLM 75 taki książkowy, fioletowo-szary i do tego jako trzeci kolor bardzo ciemny zielony, taki butelkowy ale naprawdę ciemny. Są oryginalne napisy na tym, całość jest podniszczona, na 99,9% oryginał. No i teraz co to za zieleń, RLM 83 by można powiedzieć ale jak wyżej - RLM 74 raczej nie bo to naprawdę ciemny zielony. RLM 81 w takiej wersji a może RLM 70 jaki widziałem wiele razy na zachowanych śmigłach.

Na koniec znów ten Messerschmitt z kolorowego zdjęcia, byłem w miejscu gdzie zrobili tą fotkę. To Oberammergau, Górna Bawaria, jakieś 1,5h jazdy na południe od Monachium, niedaleko GaPa. Piękna miejscowość w górach. Obecnie w tym miejscu mieści się szkoła Bundeswehry, dawniej laboratorium i zakłady rozwojowe Messerschmitt A.G.
Fotka zrobiona była z terenu ośrodka, na który wejść oczywiście nie mogłem ale teren, budynki, wszystko stoi tak jak w 1945 roku :)
Taka ciekawostka, lubię znajdować miejsca znane z historycznych fotografii i związanych z lotnictwem i porównywać ich wygląd wtedy i teraz.

;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Georg01 » sobota, 2 lutego 2019, 10:53

Malowanie 210003 Dortenmanna jest wymyślone. Widziałem jedno czy dwa zdechłe zdjęcia pokazujące fragmenciki tego samolotu, a zręczni rysownicy na potrzeby modelarzy dorobili kolorową resztę. Może coś nowego wyszło ostatnio o tym egzemplarzu - nie widziałem niczego, co by potwierdzało taką bajkową kolorystykę. Ale wykluczyć nie można, że kiedyś na zdjęciach coś z tego się potwierdzi.

Co do serii 500381+ z Mimetall. Produkcja ze stycznia 1945. Jest dość dobrze opisana w JaPo i tu się zaczynają komplikacje. Trzeba pamiętać, że zespół silnika przychodził gotowy i pomalowany z Junkersa. Junkers stosował jakąś własną, niebiesko-zieloną farbę na boki osłony silnika i nikt nie ma pojęcia, co to było i dlaczego tym malowano. Mógł to być przypadek na jednym egzemplarzu i akurat ten kawałek się zachował do dzisiaj. Górna część zachowanej klapki wydaje się być w RLM 82, ale to może być również cieniej naniesiony ciemnozielony RLM 81. Trzeba się w końcu wybrać do Jirkova i samemu pooglądać. Junkers najprawdopodobniej malował od góry osłony silnika dla Fw 190D jednolicie na taki właśnie ciemnozielony RLM 81. Seria 500381+ wydaje się być na całej górnej części kadłuba malowana z natrysku RLM 81, pewnie też ciemnozieloną wersją.
Skrzydła od góry mogły mieć schemat ciemnozielony RLM 81 złamany przez RLM 75 lub RLM 82.
Wszystko jest względne. Nie odkryto jak dotąd dokumentacji malowania z żadnego zakładu produkującego Fw 190D, a wykopywane fragmenty różnych samolotów z przełomu 44/45 pokazują raczej przywiązanie do szarych kolorów RLM 74/75. Zachowany w Polsce późny statecznik poziomy do Bf 109 jest ewidentnie malowany bardzo ciemnozielonym RLM 81 i szarym RLM 75. Ten 81 faktycznie wygląda jak 70.
Ostatnio edytowano sobota, 2 lutego 2019, 11:21 przez Georg01, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Atlis » sobota, 2 lutego 2019, 10:56

Miejsce raczej obecnie znane z obecności szkoły NATO niż z ośrodka szkoleniowego Bundeswehry. Fajne miejsce, spędziłem tam dwa tygodnie zimą 2006.

Ta RLM83 jest potwierdzona? Bo z tego co kiedyś czytałem, to Ullmann tak twierdzi.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez potez » sobota, 2 lutego 2019, 11:25

Cała ostatnia książka z JaPo jest o tych kolorach:
Obrazek
Nagle wszystkie samoloty zszarzaly ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Atlis » sobota, 2 lutego 2019, 11:34

Wszystkie Edka kamuflaże są chyba teraz na podstawie tego konstruowane.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Kuba P. » sobota, 2 lutego 2019, 11:51

I bardzo dobrze, niech tak robią.

Wracając do RLM 83, nie siedzę teraz za dużo nad tym, brak czasu juz ale widziałem że raczej po rewelacjach Ulmanna środowisko zgodziło się z odkryciem. Może ktoś z kolegów coś więcej doda.

Teraz wszyscy szukają jak ten 83 mógł wyglądać i przynajmniej ja zatrzymałem się na etapie zwracania uwagi na jakieś części np. Ju 188 z wzorem falistym naniesionym na tło o odcieniu niebieskim (było kiedyś na TOCH), moze ktoś wklei.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez caughtinthemiddle » sobota, 2 lutego 2019, 12:41

RLM 83 odtworzony na podstawie oryginalnej receptury wyszedł niebieski.
Natomiast receptur dla 81 i 82 są po trzy, i w przypadku 81 kolory/odcienie różnią się. Dwie odtworzone receptury 82 wyszły praktycznie identyczne, trzecia jest póki co nie do odtworzenia.
Więcej tutaj: https://ak-interactive.com/product/real ... -aircraft/
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Atlis » sobota, 2 lutego 2019, 12:57

Coś więcej się dowiemy z tej waszej książki niż napisałeś tutaj?

Daj screeny. :-P
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Kuba P. » sobota, 2 lutego 2019, 13:50

Screeny, pdf do ściągnięcia najlepiej daj :mrgreen:

A wracając do receptur: na czym stanęło z tymi butelkami zachowanych lakierów opisanych jako kolor 81 i 82 znalezionych gdzieś w Czechach? Ktoś publikował jakieś wnioski z ich oględzin? Maciek to co opisaliście tez zahacza o ten temat? 50 ojro to nie jest jakiś majątek wiec jak o tym piszecie to warto poczytać.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Malowanie Fw-190 D9 W. nr 500408

Postprzez Georg01 » sobota, 2 lutego 2019, 14:39

Kuba P. napisał(a):A wracając do receptur: na czym stanęło z tymi butelkami zachowanych lakierów opisanych jako kolor 81 i 82 znalezionych gdzieś w Czechach?


O ile wiem puszki RLM 82 w Czechach nie znaleziono. Jak pamiętam z Luftwaffe forum macierzyste zakłady Mtt dla Bf 109K nigdy nie dostały RLM 82.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości