Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez cris » niedziela, 17 lutego 2019, 01:24

Witam
Mam pytanie do ekspertów : czy w Fw 190 D-9 bywały ,,stropy'' komór podwozia,czy zawsze od początku tej wersji były ,,otwarte"?
Istnieją jakieś w miarę dobre zdjęcia (bardzo prosiłbym namiar) przedstawiające ,,panel'' pomiędzy wnękami podwozia w D-9 ?
Znalazłem fotki muzealnego D-13 z ,,późnym panelem płaskim " ,ale tego z wyraźnym wgłębieniem -jaki miał mieć ponoć D-9 -nie.
Jest jakiś muzealny D-9 ,ale on ma chyba tą sekcje zdemontowaną .Z tego co wydedukowałem ten panel powinien być identyczny jak w Fw-190 A-8 ,czy dobrze kombinuję ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » niedziela, 17 lutego 2019, 03:55

Dobrze kombinujesz.
Bez sufitu nad kołami, silnik z gratami by się nie zmieścił a blachy między komorami kół podobne jak w A-8.
Zdjęcia są w ruskim opisie konstrukcji przy oględzinach zdobycznej D-9 plus katalog części. Reprodukcje są w Modeller's Eye.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez cris » poniedziałek, 18 lutego 2019, 01:20

Kuba P. napisał(a):Dobrze kombinujesz.
Bez sufitu nad kołami, silnik z gratami by się nie zmieścił a blachy między komorami kół podobne jak w A-8.
Zdjęcia są w ruskim opisie konstrukcji przy oględzinach zdobycznej D-9 plus katalog części. Reprodukcje są w Modeller's Eye.

Pojechałem do kolegi obejrzeć /pożyczyć to pisemko Modeler's Eye Series 4 Focke-Wulf Fw190D
sam go nie posiadam .
Za diabła nie mogę Kuba dojrzeć gdzie mają być te zdjęcia pokazujące wygląd tej sekcji rozdzielającej wnęki dla kół .
Mógłbyś podać stronę lub nr zdjęcia .
Oczywiście dla wersji D-13 jest zdjęć w ,,cyc' .
Panel plaski ,gładki, aerodynamiczny, z wąską ,płytką bruzdą i jednym oknem wyrzutnika dla działka kadłubowego ,ale tej ,,fikuśnej" sekcji/panelu ,czy jak to nazwać -który ponoć miała D-9 -dojrzeć jakoś na innych zdjęciach nie mogę .
A swoja droga czemu to D-9 odziedziczył takie ,,coś"tz. kanał po A-8 (tam ujście i miejsce na rury wydechowe ) i nie zmienili tego od razu na bardziej płaskie i aerodynamiczne ,tylko dopiero od wersji (chyba jak sadze )D-11 ???
Poz.cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 18 lutego 2019, 02:35

Str 19 rysunek, reszta książki, np str 12 plus odrobina dociekliwości - zdjęcia oczywiście nie są centralnie na życzenie pokazujące to miejsce ale można sobie w miarę potwierdzić tam plus jakieś kilkaset innych zdjęć tego samolotu w innych miejscach.

A czemu tak a nie inaczej to już nie do mnie pytanie :-/ Najlpiej zacząć od NASM, może :mrgreen: wiedzą co mają potem poszukać co mają w DE po wydłubaniu gruza z jeziora w NRDówku (Schwerin) i skończyć w ich archiwach.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Georg01 » poniedziałek, 18 lutego 2019, 10:50

Zastanawiam się, czy nowy, gładki panel wprowadzono dopiero od wersji D-13, czy też późniejsze serie D-9 już też go miały. "Stary" panel to taka prowizorka z przeniesienia z A-8.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez cris » poniedziałek, 18 lutego 2019, 11:05

Dzięki Kuba, wieczorem zerknę na tą stronę .
Georg01 napisał(a):Zastanawiam się, czy nowy, gładki panel wprowadzono dopiero od wersji D-13, czy też późniejsze serie D-9 już też go miały. "Stary" panel to taka prowizorka z przeniesienia z A-8.

Właśnie o to dokładnie mi chodziło . Po co Tank zostawił takie ,,ustrojstwo'' jak kawałek wyprofilowanej gładkiej blachy załatwiał sprawę.
Faktycznie bardzo prawdopodobne jest to co piszesz Georg01 też to podejrzewam. ;o)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:04

Bardzo dobre pytanie, ta blacha ma faktycznie zero sensu z takim kształtem ale prawdę mówiąc płatowiec Fw 190 D ma jeszcze kilka takich dziwnych "prowizorek" np. wstawka w kadłub i przedłużka na stateczniku pionowym. Może to wszystko po to, żeby nie zmieniać za dużo przyrządów na których powstawały kadłuby wcześniejszych gwiazdowych wersji i móc je wykorzystywać w produkcji nowego samolotu na ile się da? Brzmi banalnie ale niemiecki przemysł lotniczy znał takie rozwiązania, tu się tnie otwór, tu się dodaje n-ty bąbel i przetłoczenie, tu nituje dodatkową owiewkę czy listwę wzmacniającą i jedzie na zgromadzonych wcześniej zapasach części po takiej modyfikacji. Nie jestem technologiem ani nawet nie mam pojęcia jak inżynier lotniczy zapatrywałby się na takie zmiany w konstrukcji więc to tylko takie moje gdybanie. Może ktoś to jakos skomentuje?

Z drugiej strony sam bardzo chciałbym wiedzieć jak ten panel między komorami kół wygląda w wersji D-11.
Żeby śmieszniej było katalog części dla Fw 190 D-9 w ogóle przewiduje podwozie zamykane w pełni, identycznie jak we wcześniejszych 190 A.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez cris » czwartek, 21 lutego 2019, 00:48

Żeby nie zakładać nowych tematów zapytam tu.
Czy wiadomo na pewno jakiego typu osłonę kabiny posiadał Fw 190 D-11 czerwona ,,4'' z JV 44 -starą płaską ,czy nowszą wypukłą ?
Znalazłem tylko zdjęcia kadłuba na ,,wrakowisku '' pozbawionego osłony , są jakieś inne tej maszyny z czasów jak była cała :P?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » czwartek, 21 lutego 2019, 00:49

Edit: jest zdjęcie, wypukła.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez cris » piątek, 22 lutego 2019, 01:08

Ok Dzięki
To już nawet nie śmiem pytać gdzie można to zdjęcie zobaczyć; pewnie w JaPo którego niestety nie mam :(
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » piątek, 22 lutego 2019, 12:13

Zdjecie z Monachium, samolot ma osłonę kabiny jeszcze nie odstrzeloną natomiast jest mocno uszkodzona i zerwana jest przezroczysta część. Ostał się za to kozioł przeciwkapotażowy z płytą pancerną stąd wiadomo jaka była cała osłona.
Ten samolot podobnie jak "Czerwone 1" nosi ślady próby zniszczenia, wygląda jakby w kabinie wybuchł jakiś mały ładunek (granat?) i w D-11 zerwało tą przezroczystą część osłony zaś w D-9 widać ślady ognia.

Zdjecie jest opublikowane w Dora-book J.Crandalla, czerwona część.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez marco2607 » piątek, 22 lutego 2019, 14:18

A to ciekawostka, zawsze myślałem że jest płaska . W książce Crandalla Doras off the GALLAND CIRCUS pokazują też na płaską.
Może wklej zdjęcie do dyskusji. ;o)
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3312
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » piątek, 22 lutego 2019, 14:35

DOTGC to strasznie stara publikacja i w Dorabooku tom 2 jest jej zaktualizowana o nowe informacje reedycja.
Poza kilkoma nowymi zdjęciami jest opisana tez piąta 190 z jednostki osłonowej, D-11 czerwone 2.

Potem wrzucę zdjęcie z ta osłona czerwonej 4.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez marco2607 » piątek, 22 lutego 2019, 15:31

Więc eduard się nie mylił , pokazując malunki w instrukcji. :oops:

https://www.eduard.com/Eduard/Fw-190D-J ... -1-48.html
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3312
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Fw 190 D-9 -,,panel'' wnęk podwozia.

Postprzez Kuba P. » piątek, 22 lutego 2019, 16:24

Obiecane foto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości