RAF RE8 F3680 - 36 RAO 1 Armii Konnej Budionnego

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

RAF RE8 F3680 - 36 RAO 1 Armii Konnej Budionnego

Postprzez Boch » poniedziałek, 31 lipca 2023, 12:42

Dzień dobry,

Ponieważ to pierwszy post, to przede wszystkim witam wszystkich. Poszukuję wiadomości na temat maszyny i eskadry. Chodzi o samolot RAF RE.8 Harry Tate o numerze F3680, który w dniu 4 czerwca 1920 roku wylądowała w okolicach Kijowa (według niektórych źródeł lotnisko Post Wołyński). Samolot przejęty przez 3EW został odesłany do CWL, ale tam uznano, że naprawa nie ma sensu.

Maszyna służyła w 36 RAO, który wiosną i latem 1920 roku, stanowił jeden z trzech aviaotraidów w organicznym lotnictwie Konarmii. O samej jednostce jest bardzo niewiele informacji. Udało mi się kilka znaleźć, ale trudno jest jakkolwiek prześledzić jej szlak bojowy w trakcie walk na Ukrainie w roku 1920. Co do załogi omawianego RE8, to jedyne poszlaki dotyczące nazwiska znalazłem w opracowaniach Pana Tomasza Kopańskiego, gdzie podaje się nazwisko Sergejew. Udało mi się nawet dotrzeć do wykazu pilotów i obserwatorów 36 RAO, ale niestety nie widnieje tam osoba o takim nazwisku.

Prześledziłem literaturę polską i rosyjską. W tej drugiej zarówno taką pisaną po wojnie z Polską, jak i późniejszą. Mam też współczesne publikacje, ale niestety wszędzie jest albo pustka, albo dosłownie wzmianka. Próbowałem zalogować się na rosyjskie forum, ale niestety w aktualnej sytuacji moje próby skończyły się porażką.

Będę wdzięczny za pomoc w uzyskaniu informacji na temat maszyny i jednostki.

Pozdrawiam
Łukasz
Boch
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek, 31 lipca 2023, 09:12

Reklama

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości