PZL P.24 II Super

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

PZL P.24 II Super

Postprzez Marcin_Matejko » sobota, 19 sierpnia 2023, 19:18

Cześć Wszystkim,
Chodzi mi po głowie kolejny projekt, trochę w tym winy Skusza :lol:
Ale słusznie, można pójść za ciosem po P.11V. Tak więc liczę na wsparcie merytoryczne? Zdjęć już mam sporo, głównie ze znanych monografii oraz świetne rysunki Maćka Noszczaka za które serdecznie dziękuję autorowi. A które już powiększyłem do 1/32 i sobie na nie patrzę i knuję co i jak. Ale szukam też wiedzy nieoczywistej i tego co tam macie pochowane w szufladach i biblioteczkach a mogło by wnieś w ten projekt coś nowego. Już sporo pomocy otrzymałem od Marka Rogusza, Tomka Kopańskiego i Kazia Rauchfleischa. Ale kto wie może wspólnie uda się nam znaleźć coś nowego i wnoszącego w wiedzę o tym samolocie pewne zmiany.

Dla mniej wtajemniczonych to ten samolot:
Obrazek
Obrazek

Najbardziej interesuje mnie wersja z targów paryskich ale zdjecia z przed targów niemalowanego prototypu lub późniejszego SP-ATO niewątpliwie też się przydadzą :D

Pośpiechu nie ma bo z fizyczną budową modelu pewnie ruszę gdzieś na jesień, ale lubię być przygotowany ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1339
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez Aleksander » sobota, 19 sierpnia 2023, 21:00

Nie pomogę, ale cieszę się, bo cel zbożny! Trzymam kciuki za powodzenie.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez GrzeM » sobota, 19 sierpnia 2023, 22:12

Będę śledził!

Tu jest bardzo dobra jakość foty:
https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-W-1549a.jpg

A tu gorsza, i po retuszu:
https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-W-1549.jpg
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 20 sierpnia 2023, 09:53

Dzięki Grzesiek, faktycznie jakość zdjęcia jest torpeda :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1339
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 20 sierpnia 2023, 12:34

Domyślam się, że będziesz go robił na bazie P-11 z IBG. Bedzie sporo przeróbek, P-24 to jednak inna konstrukcja.
Choć z drugiej stronie Marcinie, masz już doświadczenie.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 20 sierpnia 2023, 13:30

Masz raję, taki mam plan, aby zbudować go na bazie IBG, ale raczej z powodu wyzwania, jakim to będzie, niż ułatwienia, bo chyba raczej łatwiej było by mi go zrobić od zera ;o) Niemniej konwersja zapowiada się smakowicie, sporo piłowania, co lubię :mrgreen:
Teraz zasiadam nad tym, co mam i układam dokumentację, patrzę w rysunki i myślę jak to zrobić. Pewne pomysły już są, i wydaje się, że dwa zestawy "jedenastek" IBG nie wystarczą do przeróbek minimum to będzie cztery lub pięć, to wyjdzie w praniu.

Pojawiają się też pytania egzystencjalne, czy ten samolot był jednak oparty o elementy P7ek :?: Jak podaje dostępna literatura, mam, co do tego coraz więcej wątpliwości. Wydaje mi się, że bliżej jest spokrewniony z P11a :idea: Wynika to ze zdjęć, tylna sekcja kadłuba (ta półskorupowa) ma więcej wspólnego z P11ką wczesnej wersji niż z produkcyjną P7ką. Co w sumie było by logicznym rozwiązaniem. Ponieważ elementy P7ki musiałyby ulec wzmocnieniu a P11ka już była wzmocniona i na pewno konstrukcyjnie bardziej dopracowana niż wcześniejsza konstrukcja. Oczywiście i tak zapewne coś tam musieli wzmocnić ze względu na moc i masę silnika, ale wydaje się, że niewiele. Mam na myśli sekcje ogonową powiedzmy od kabiny pilota. Pomijam w tym rozważaniu zagłówek, który i tak był zawsze dodawany po połączeniu połówek kadłuba, więc jego forma mogła ulegać łatwej modyfikacji bez znaczenia dla wytrzymałości struktury kadłuba. Przód jest jak najbardziej mocno zmodyfikowany, aczkolwiek bazuje na wypracowanych przez PZL rozwiązaniach.
Najbardziej nie dają mi jednak spać skrzydła, te są inne od tych w P7 i P11cie i pytanie na bazie, której z tych konstrukcji wykonano modyfikację :idea: Więc dalej patrzę, jak sroka w kość, na te zdjęcia prototypu i dumam jak to było, co wzięto z czego a co było nowym pomysłem? Niestety na obecną chwile nie mam wystarczająco wyraźnych zdjęć, które pozwoliłyby mi na rozwikłanie ich tajemnicy :-| A jest w tych skrzydłach coś oryginalnego i nie tylko są to działka pod nimi. Nietypowe są lotki, które mają wyraźnie mniejszą długość jak w pozostałych samolotach serii "P" i jak mi się wydaje nieco większą głębokość czy też cięciwę, jak kto woli. Być może jest to właśnie wynik tego, że na samolocie tym miały być zainstalowane (wg. literatury) klapolotki :?: I gdyby tak było faktycznie to ich większa cięciwa, czyli szerokość była by istotna z punktu widzenia użycia klap do lądowania. Natomiast przy standardowej długości mogłyby powodować zbyt mocne reakcję na przechył samolotu w czasie normalnej pracy lotek i powodować zbyt duże siły na sterach, co było by niekorzystne. Ale czy tak było faktycznie na razie szukam rozwiązania tego problemu:?: No i na koniec moich dotychczasowych spostrzeżeń odnoszę wrażenie że jednak prototyp P.24 I i P.24 II to ten sam płatowiec po modyfikacjach ;o)

PS.

Nie będę już tego modyfikował co wyżej napisałem ale czytając różne monografie i układając rożne daty, prób płatowców, prototypownia i produkcji w tabeli doszedłem do konkluzji że dawcą wielu kluczowych elementów dla P.24II będzie jednak P.11b który w tym czasie co powstawał dla Rumuni, ale mógł też zawierać elementy P11a które też mogły już być produkowane. To by się mniej więcej pokrywało w czasem wykonania prototypu P.24. A wiadomo najłatwiej było zabrać do budowy prototypu to co było gotowe pod ręką a nie to co już było w służbie (P7). Oczywiście konstrukcje P.11tek "a" oraz "b" są bardzo blisko spokrewnione z P.7kmi więc nie można wykluczyć że użyto jakiś zapasowych elementów od P.7mek które mogły być składowane w PZL :?:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1339
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez barszczo » sobota, 26 sierpnia 2023, 23:27

Projekt fantastyczny i na pewno będę zaglądał. Wynalazłem na dysku coś takiego, najpierw trzy słabszej jakości:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I dwa lepsze, może się przydadzą:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: PZL P.24 II Super

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 19 października 2023, 21:21

Poniżej skrzydło P24 F, z katalogu części:
Obrazek
chyba można przyjąć, że zaznaczona pokrywa bębna z nabojami do działka miała taki kształt.
Z tego co pamiętam, to w modelach takiej nie ma.
Pokrywy nr 112, 113 i 114 zapewne nie występowały.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości