Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez Pangrys » sobota, 9 września 2023, 22:03

Dzień dobry wszystkim,

szukam schematu kamuflażu Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Tyle wiem, że BF 109 D o oznakowaniu PE + IZ użyty w filmie, pochodził ze szkoły lotniczej. Istnieje tylko jedno zdjęcie w przyzwoitej jakości, które pozwoliło na identyfikację tej maszyny.

Szukam jaki schemat malowania widnieje na tym konkretnym egzemplarzu. Zakładam, że malowany był w standardowe RLM 70/71 góra i RLM65 dół. Jednak tajemnicą dla mnie jest, jaki to schemat. Ciemny pas kamuflażu przechodzący na balten kreuze, na prawej burcie trochę mnie zaskoczył.

Pomożecie ?

Obrazek
Avatar użytkownika
Pangrys
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek, 29 stycznia 2021, 23:19

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez caughtinthemiddle » poniedziałek, 11 września 2023, 16:44

1. Na zdjęciu widać gniazda prądu i tlenu w pozycjach właściwych dla 109 A/B.
2. Dlaczego Stammkennzeichen miałyby się zaczynać od PE, a nie od PF? Moim zdaniem z tego zdjęcia nie idzie tego stwierdzić z całą pewnością. Tutaj inny szkolny 109 B z PF+??
https://me109.info/web.php?a=e&n=ua&f=657
3. Nie szukałbym na siłę pasującego schematu do plamy przy krzyżu, bo ona po prostu zakrywa wcześniej stosowany inny typ krzyża (tu masz jeden z wielu wzorów stosowanych po kampanii wrześniowej), a być może także wcześniejsze oznaczenia z jednostki operacyjnej.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez Pangrys » poniedziałek, 11 września 2023, 18:29

Dzięki, gratuluję bystrego oka.

Reasumując, wychodzi na to, że najprawdopodobniej The Internet Movie Plane Database się myli i jest to rzeczywiście BF 109B o literach kodowych PF + IZ. Wychodzi na to, że faktycznie to mógł być BF 109 w jednolitym kamuflażu RLM 70 góra i RLM 65 dół. Ciemniejszym RLM 71 zamalowano stare krzyże lub wcześniejsze oznaczenia z jednostki operacyjnej. No cóż, zaczyna to do siebie pasować ...
Avatar użytkownika
Pangrys
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek, 29 stycznia 2021, 23:19

Re: Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez caughtinthemiddle » poniedziałek, 11 września 2023, 18:59

Samolot zapewne był w standardowym łamańcu 70/71/65, a plama się odznacza, bo w miarę świeżo namalowana, zapewne w RLM 70 (nawiasem, to ten ciemniejszy).
To IZ w sumie jest niepotwierdzone i warto byłoby ustalić, czy faktycznie taki był pełny kod. Jest gdzieś ten film do obejrzenia w całości w przyzwoitej jakości?

Na marginesie, dzięki za sprowokowanie zainteresowania tematem. Zastanawiały mnie od jakiegoś czasu He 111 P z przedwojennymi kodami i kamuflażem 61/62/63/65, a przy tym post-wrześniowymi krzyżami - teraz już wiem, skąd się wzięły.
https://www.heute.at/s/kampfgeschwader-lutzow-25967206
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez Pangrys » poniedziałek, 11 września 2023, 21:24

Mnie zawsze ciekawiły maszyny grające w filmach i jak wytwórnie filmowe przypadkiem uratowały wiele samolotów przed złomowaniem. Przy okazji zgłębiania tematu, zaciekawiły mnie Avie B534 jako PZL P.11, Hawki 75 jako brytyjskie maszyny grające w Kampfgeschwader Lützow. Sam film obecnie należy do pewnej fundacji, która czasem pozwala na publiczny pokaz, ale koniecznie z dyskusją przed filmem i komentarzem historycznym.

Mam już Hawka, w szafie czeka Avia, no i chciałbym obok nich postawić BF 109 z tego filmu. :)

Kiedyś nawet popełniłem kilka artykułów o filmowych maszynach.
https://www.chip.pl/2021/09/skrzydlaci- ... 941-part-i
https://www.chip.pl/2021/10/skrzydlaci- ... 41-part-ii
Avatar użytkownika
Pangrys
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek, 29 stycznia 2021, 23:19

Re: Messerschmitt BF 109 D z filmu "Kampfgeschwader Lützow"

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 12 września 2023, 21:30

Pangrys napisał(a):Kiedyś nawet popełniłem kilka artykułów o filmowych maszynach.


Nie jestem na 100% pewny, ale te trzy Avie 534 z opisanego przez ciebie filmu, nie były maszynami słowackimi tylko pochodziły z niemieckiej szkoły pilotażu.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości