Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez tankmania » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:38

spiton napisał(a): Ale nie fikcyjne !!!!!


Zgadzam się i przez analogię tak sobie myślę, jakby Unimil chciał zasponsorować odnowienie murów Wawelu to bym się czuł zrobiony w... balona.
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez spiton » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:41

Kuba, byłem, i widziałem.
1. Czemu Muzeum w Krakowie, zamiast wybudować maksymalnie pojemny hangar na eksponaty, bawi się w " fajną architekturę" relatywnie bardzo drogą , która nie rozwiąże problemu niszczejących eksponatów ??
Mają tyle nowych fajnych nowych samolotów. Za chwilę będą wyglądały jak reszta.
2. Stan samolotów w Muzeum Wojska Polskiego w Stolicy to zupełny odjazd.
3. A prywatni kolekcjonerzy, swoje "zabaweczki" potrafią utrzymać na chodzie (pojazdy wojskowe)

Sprywatyzować....?? ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Kuba P. » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:48

Napisałeś zupełnie nie na temat, nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Napisałeś kolejny truizm, który wszyscy znają.
Ten Jaczek był w takim stanie, że zastanawiałem się, kiedy się złamie pod własnym ciężarem. Tam jest kilkanaście samolotów nie mniej ciekawych w podobnym stanie.
Oni mają Jaka 9P który pewnego dnia się rozsypie, Pe-2 ostatnio jak byłem miał zdemontowane poszczególne elementy i chyba dotykał go jakiś remont paliatywny bo na odbudowę nie ma szans.
Muzeum w Krakowie to jest bajka w porównaniu do tego, co jest w MWP.

To, że "Polskie Orły" odratowały SBLim 2 i puściły go z taką klasą w powietrze to jest jakiś cholerny, wart celebrowania cud na skalę naszego kraju!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:54

Kuba P. napisał(a):To, że "Polskie Orły" odratowały SBLim 2 i puściły go z taką klasą w powietrze to jest jakiś cholerny, wart celebrowania cud na skalę naszego kraju!

Wcześniej z niczego zmontowali Gustawa. Mają latające CSS-13 i Jaka-18. W przyszłym roku ma wystartować LiM-5. Coś za dużo cudów.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez spiton » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:57

Kuba P. napisał(a):To, że "Polskie Orły" odratowały SBLim 2 i puściły go z taką klasą w powietrze to jest jakiś cholerny, wart celebrowania cud na skalę naszego kraju!

Dla mnie to normalne. W końcu to prywatna fundacja....
Z pewnością nie wydają kasy na jakieś niepotrzebne g..na.
A samoloty z ich kolekcji, to samoloty, a nie wraki.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Kuba P. » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:57

Gustawa to akurat zmontowali z cudownie zachowanego wraku. Ten 109 jak już o nim mamy gadać jest jednym z bardziej kompletnych egzemplarzy na świecie. Zresztą już tyle o tym samolocie pisałem że mi się po prostu nie chce. Sorry Jacek.

Poza tym po co udowadniać oczywizm. Fundacja ma kasę, MWP nie ma kasy. Idźcie dajcie Fundacji Jaka to Jak poleci.
Jak nie jest w Fundacji i ma takie a nie inne malowanie. Przynajmniej nie rozkłada się na części pierwsze pod chmurką.

Nie rozumiem Waszego oburzenia, Szanowni Koledzy.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 17 sierpnia 2010, 22:02

Kuba P. napisał(a):Nie rozumiem Waszego oburzenia, Szanowni Koledzy.

Sorry Kuba, oburzasz się gdy Eduard zrobił za gruby statecznik w Dorze a mnie tak samo gryzie głupio pomalowany Jak.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Kuba P. » wtorek, 17 sierpnia 2010, 22:04

Nie Stary, to jest porównanie zupełnie nie na miejscu. Edek robił model od podstaw, miał na to budżet i była to inwestycja. Oni to zrobili, żeby zarabiać. Mieli do dyspozycji wszystko, co można sobie wymarzyć i spierdzielili sprawę w komputerku. Bo komuś się nie chciało sprawdzić jak wygląda statecznik Fw 190 i wiele innych rzeczy.

MWP miało wrak, który aż prosił żeby go ktoś albo dobił albo schował. Ktoś dał na niego kasę, żeby go utrzymać przy życiu. Na tym Jaku nikt nie zarobi a narobił się pewnie bardzo.

To jest Jacek bardzo duża różnica.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 17 sierpnia 2010, 22:58

Kuba P. napisał(a):To jest Jacek bardzo duża różnica.

Oczywiście, jest różnica. Jedno to komercja drugie to czyjś dobrowolny czas i środki bez szans na zysk. Chwała sponsorom ,którzy odnowili zaniedbany samolot sprzed pół wieku ale uważam że bezmyślnym malowaniem fifty-fifty zepsuli cały efekt. Nie marudziłbym gdyby to był 100% SP-GLK, na którym ustawiono jakiś rekord koło 1956.
Na szczęście w Krakowie jest normalny Jak-23.
Przy okazji, czytałem gdzieś że Jak-23 testowany przez USAF został wypożyczony z Albanii, do której z Polski.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez nobie1973 » środa, 18 sierpnia 2010, 00:29

No koledzy duży by można dyskutować…ale to co zrobiono z tym Jakiem-23 jest delikatnie mówiąc „chore”. Pomysłodawca tego malowania chyba projektował to na dobrym „gazie” ale z lufą pistoletu sponsora przyłożoną do głowy…I takie rzeczy się dzieją w państwowym muzeum… :shock:
Sądzę że powinno się postawić ten samolot teraz przy wejściu głównym jako przykład jak nie należy odnawiać samolotów muzealnych :mrgreen: . Ku przestrodze dla innych !
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez spiton » środa, 18 sierpnia 2010, 00:33

nobie1973 napisał(a):....Sądzę że powinno się postawić ten samolot teraz przy wejściu głównym.....

Koniecznie na obrotowym postumencie ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Kuba P. » środa, 18 sierpnia 2010, 00:33

Norbert, i Ty na tą nutę?
Wiesz że tu jest regułą, że takie stare samoloty gniją rozpadają się same i trafiają na hasiok.
Może to, że ktoś tego Jaczka odremontował powinno być chwalone?
Ja też uważam, że byłoby najpiękniej, jakby odzyskał swoje dawne malowanie a już w ogóle (aż się boję to pisać!) byłoby kosmopięknie jakby tej Jak poleciał.
No ale u nas nie ma kasy na leczenie chorych ludzi a co dopiero jakiś stary ruski zgnity samolot.

Może lepiej tak wyrozumiale na to patrzeć, no nie? :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Slash » środa, 18 sierpnia 2010, 00:47

Trzeba wziąć pod uwagę, że patrzycie na to jako fanatycy lotnictwa, historii, modelarstwa...
Chociaż to bardzo dobrze, bo takie podejście do sprawy dałoby najlepsze rezultaty.
Niestety ja nie wiedziałem jeszcze państwowej instytucji nastawionej na realizację konkretnego zadania i w konsekwencji konkretne rezultaty, efekty. Nie ukrywam, dużo nie widziałem.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez Sparrow » środa, 18 sierpnia 2010, 07:30

Zgadzam się z Kubą. Lepiej, że Jaczek jest wyremontowany i źle pomalowany, ale przynajmniej nie zgnije jeszcze przez parę lat. Zawsze łatwiej przywrócić prawidłowe malowanie, niż odbudować samolot z kupy złomu. Ekipa, która go wyremontowała zrobiła kawał dobrej roboty. Szkoda jednak, że Jak wróci pewnie pod chmurkę i za kilka lat będzie wyglądał niewiele lepiej od innych maszyn poddanych działaniu słońca i wody. W Poznaniu, na Cytadeli stoi Jak -12 i Bies. Nie są w hangarze, ale przynajmniej na nie nie pada, bo mają nad sobą dach. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale przynajmniej coś można zrobić za nieduże pieniądze. Nie mogę zrozumieć ludzi pracujących w Muzeum Wojska Polskiego. Chyba przychodzą tam tylko "do roboty", bo gdyby byli prawdziwymi pasjonatami, to codziennie krew by ich zalewała, patrząc na opłakany stan samolotów. Nawet, jeżeli nie mają wielkiego budżetu, to można chyba znaleźć sponsora, który zafunduje cztery słupki i kawałek dachu z blachy.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozpoczęto odnawianie Jaka-23 z MWP

Postprzez dewertus » środa, 18 sierpnia 2010, 11:06

Ostatnio byłem w obu lokalizacjach MWP w Warszawie. Stan eksponatów na Czeniakowie poprostu mnie powalił (mam zdjęcia z przed kilku lat - jeszcze ze 3-4 lata i z Czerniakowa wyjedzie wywrotka załadowana proszkiem duralumionowym).

Za to zostałem mile zaskoczony w drugiej lokalizacji - Tu-2, Pe-2, Ił-2, Ił-10 i chyba jeszcze Jak-9 przechodzą remont! Naprawiane jest pokrycie samolotów, zdjęte zostały topotne blachy z osłon kabin i zastąpione nowym, klarownym plexiglasem. Mam wrażenie, że pozostałe elementy (w tym środek) także poddawane są pracom konserwatorskim. Jak mi się uda to wieczorkiem wstawię kilka zdjęć...

Co do Jaka-23 to cieszę się, że go wyremontowano, ale połówkowe malowanie to w moim odczuciu porażka. Uchonorowanie sponsora można rozwiązać na dziesiątki innych, mniej obciachowych sposobów - tablica przed eksponatem, cokół z logo sponsora, itp...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości