Kolejny Revell VIIC 1/72

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » czwartek, 3 grudnia 2009, 18:09

mr.jaro napisał(a):
bobi napisał(a):Jakim sposobem zrobić efekt "krowich żeber"?

Tylko nie wejdź na pomysł robienia tych wgnieceń na kadłubie ciśnieniowym.



no tam akurat wgniecenia są mało prawdopodobne chyba że miałby zejść jak kamień na 600 m :D
bobi
 

Reklama

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » niedziela, 6 grudnia 2009, 21:56

Witam skończyłem dziś 2 części kadłuba sztywnego zdjęcia wrzucę jak tylko wyschną ;) Siara posiadasz jakieś konkretne i wyraźne plany tylnej części kadłuba?? Bo właśnie przekopałem wszystko co posiadam na temat okrętów i niestety nie znalazłem nic co by się nadawało na wzór :/
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez siara1939 » niedziela, 6 grudnia 2009, 23:49

Mowisz o kadlubie miekkim, czy cisnieniowym- tzw. twardym?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 01:14

Hej.
Tak mam na myśli kadłub ciśnieniowy ;) a dokładnie chodzi mi o jakiś wyraźny rys tech. Tego, co znajduje się na kadłubie sztywny wydechy włazy itd...
A teraz zdjęcia ;) po części wzorowałem się na focie która znalazłem na AMP i popełniłem kilka drobnych błędów ale aż tak źle nie jest
Obrazek
Czy w miejscu "X" powinien być właz??
W sumie w tej części zostały do zrobienia dwa drobne szczegóły dokończyć właz w przodu i z tyłu ( obecnie ciężko z częściami ;/ )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 01:26

Tam gdzie masz ten krzyzyk namalowany, nie powinno byc otworu i hatcha. W tym miejscu byl pojemnik na naboje.
Ten okragly hatch co jest obok tego krzyzyka, to otwor kucharza. Przez ten otwor laddowano na lodz zapasy jedzenia.
Tych detali nie bedzie widac- gwarantuje Ci. Ja tez sie bawilem w upiekszanie wnetrza, ale z perspektywy czasu, wydaje mi sie, ze byl to czas stracony.

Swoja droga, to zastanawiam sie nad inna sprawa.
Okolo 43 roku zaprzestano ladowania zapasowych torped do pojemnikow podpoklaowych, ze wzgledu na niebezpieczenstwo ataku z powietrza podczas przeladunku. W typie VII mozna bylo zabrac jedna na przo i jedna na tyl.
Ciekaw jestem, czy pojemniki te po tej dacie demontowano. :?:
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez Ostach » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 01:41

W monografii Federowicza vol 1. stoi:
1942-45. Pozostałe zmiany:
(...)
Demontaż 2 pojemników na torpedy umieszczonych pod pokładem na dziobie i rufie (wybrane okręty).
(...)


O tym co znaczy "wybrane okręty" nie ma ani słowa.

pozdrawiam
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez siara1939 » piątek, 11 grudnia 2009, 14:34

To duzo sie nie pomylilem z tymi zbiornikami. :D
Slowo "niektore" uzmyslawia nam jak malo wiemy na temat U-Bootow, co z jednej strony jest dobre, bo pozwala poluzowac cugle modelarskiej fantazji, a z drugiej jest horrorem dla "rivet counters"*

Bobi- wyszukalem Ci taki skan- moze sie przyda.

*Osoba, ktora nie zasnie jak liczba nitow nie bedzie identyczna z oryginalem.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » sobota, 12 grudnia 2009, 00:30

Dzięki. ;o) Przyda się, tez trochę poszukałem jeszcze i coś tam znalazłem. Dziś przyszły blachy, nie będę robił foty każdy wie jak wyglądają :mrgreen: a jutro postaram się zrobić tylną część cygara ;o)
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » sobota, 12 grudnia 2009, 22:15

Witam. Tył kadłuba prawie... Skończony. Nie udało się dokończyć w planowanym czasie le nic na szybko :-> W sumie to ponawiam pytanie o żeberka a dokładnie 2 pytania:
1. Czy żebra na wysokości zbiorników balastowych robiliście z otworkami??
2. Jakiej mniej więcej szerokości powinny być??
( rys zrobiony na szybko :mrgreen: )
Obrazek
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 14 grudnia 2009, 22:16

Ja zeberka konstrukcji szkieletu pod kadlub miekki robilem z dziurkami.
Nie dysponowalem i dalej nie dysponuje odpowiednim materialem zdjeciowym, aby smialo stwierdzic, czy i jakie te otwory maja byc.
Pare szkicow nie pomaga, a bardziej komplikuje sytuacje, bo porownujac w jaki sposob zostaly wykonane, dochodze do wniosku, ze osoba, ktore je robila nie przylozyla sie.
Pomysl wykonania dziurek zaczerpnalem z innych dziedzin inzynierii. Domyslam sie, ze pod kadlub miekki, nie bylo potrzeby, aby wytrzymalosc materialu byla jak najwieksza, bo woda swobodnie wplywala do sroddka kadluba, co eliminowalo roznice cisnien.
Domyslam sie, ze tak zwany "drag", czyli opor wody jest znacznie mniejszy.
Widzialem pare zdjec, gdzie byl pokazany cokolik na dzialo 88 mm w U-Boocie i takie wlasnie dziurki w stali byly wyciete.

Konstrukcja kadluba cisnieniowego juz byla zupelnie inna i sa na to dobre zdjecia. Tam uzywano stalowych- pelnych pierscieni owijanych plyta stalowa.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez Ostach » wtorek, 15 grudnia 2009, 00:40

No cóż, ja wzorowałem się na okręcie Siara więc za wiele nie mogę powiedzieć :D
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » środa, 16 grudnia 2009, 01:26

Witam. A więc sprawa żeberek wyjaśniona :mrgreen: W sumie to czuje się jakbym kopiował model Siary :-| większość rozwiązań biorę z Jego relacji... Ale obiecuje... ostatni raz :mrgreen: następny będzie "Biber" od podstaw więc nie będzie możliwość kopiowania :->
Na chwile obecna skończyłem kadłub sztywny i powoli prace zmierzają w stronę blaszek i zamknięcia połówek.
Obrazek
Obrazek

Spróbowałem zabawy z krowimi żebrami na razie wygląda to tak ale jeszcze dużo pracy z tym zostało ( niestety jestem tradycjonalistą w dziedzinie fotografii i konkretnym sprzętem nie da rady robić fotek z powodu kosztów związanych z skanowaniem klisz. :mrgreen: tak więc wszystko pstrykam podrzędnym kompaktem... )
Obrazek
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez Ostach » środa, 16 grudnia 2009, 02:23

To dolne chyba z deka za głębokie. Czym je wyskrobujesz? Zaokrąglonym ostrzem skalpela? Co z nitami przy szlifowaniu? Wiem, że Siara je zanihilował :D

Ja zdjęcia robię bodaj 5-letnim kompaktem, Canon A530, na ile podrzędny jest to nie wiem ale takie zdjęcia robi ostre. Poćwicz więcej bo ledwo co widać. Może statywik?

pozdro
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez bobi » środa, 16 grudnia 2009, 09:57

Hej. Co do foto to zajmuje się tym ponad 5 lat i ogólnie pstrykam Eos-300 i 500 plus w skrócie dość duży zestaw obiektywów, pomysł z statywem ma 2 zasadnicze problemy. Brak miejsca w warsztacie żeby go postawić, kompakt nie posiada możliwości podpięcia... W każdym razie nie jest to problem rąk ale auto-focusa który niesamowicie wariuje ;(

A wracając do modelu i wgnieceń to robię je " nożem do wykrojników kartonowych " znajomy robi w firmie, która produkuje coś takiego i zrobił mi 2 szt. półokrągłe, sprzęt jest dużo bardziej ostry niż skalpele. tak te dolne wyszły trochę za głębokie ale nie będzie problemu z poprawą tego, gorzej właśnie z nitami :mrgreen: możliwe ze przynituje kadłub na wklęsłe, w sumie patrząc na oryginały wydają się troszkę za duże.
bobi
 

Re: Kolejny Revell VIIC 1/72

Postprzez siara1939 » środa, 16 grudnia 2009, 10:05

bobi napisał(a): gorzej właśnie z nitami :mrgreen: możliwe ze przynituje kadłub na wklęsłe, w sumie patrząc na oryginały wydają się troszkę za duże.


Nity sa jak na moscie kolejowym. Definitywnie lepiej je zrobic od nowa.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości