Kongo 1/700 Hasegawa

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » czwartek, 11 listopada 2010, 01:38

Witam!
To moja dziewicza relacja. Dziewicza dwukrotnie, bo pierwsza na forum i pierwszy to model w skali 1/700. Do tej pory na warsztacie były samoloty 1/72 i 1/48 oraz figurki 1/16. Po przerwie, trwającej jakieś 10 lat, postanowiłem wrócić do dawnego hobby, szafa zawalona modelami 1/48 a ja kupiłem właśnie pancernik Kongo 1/700. Nie mam doświadczenia w tej skali, nie wiem jakich farb użyć, więc liczę na pomoc tak szacownego grona. Na początek dokupiłem lufy artylerii głównej i blachę Kirishimy - ten sam typ - od Edwarda. W drodze są armaty 127mm oraz przeciwlotnicze 20mm od Niko. Teraz - kilka zdjęć. Budowa, mam nadzieję, zacznie się w weekend. Tymczasem - kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hmm, obrazków nie widać , czy ktoś może poradzić , jak zrobić by były od razu w poście?
dzięki...
Ostatnio edytowano czwartek, 11 listopada 2010, 12:12 przez winters, łącznie edytowano 4 razy
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Reklama

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez Cichociemny » czwartek, 11 listopada 2010, 01:47

Pierwsze zdjęcie Ci poprawiłem. Zobacz sobie edytując posta jak to powinno wyglądać. Jakby co- pisz na pw.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » czwartek, 11 listopada 2010, 12:13

Już poprawiłem. Dzięki, Cichociemny.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez Okrach » czwartek, 11 listopada 2010, 13:22

winters napisał(a):Witam! (...) a ja kupiłem właśnie pancernik Kongo 1/700. Nie mam doświadczenia w tej skali, nie wiem jakich farb użyć, więc liczę na pomoc tak szacownego grona.


Witaj,

kiedys skladalem tez 1/700 i do malowania uzywalem farb Tamiya IJN Grey. Zreszta zachecam do odwiedzenia tej strony:

http://www.tamiya.com/english/products/81775battleship_color/index.htm
Pozdrawiam,
Tomek
Avatar użytkownika
Okrach
 
Posty: 331
Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 13:35
Lokalizacja: Stuttgart

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » czwartek, 11 listopada 2010, 22:24

Dzięki, Okrach. Już obejrzałem, farbki zamówię niebawem.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez spiton » piątek, 12 listopada 2010, 00:28

Jak nie masz aerografu to maluj sprayem Tamki. Jest kolor 'gunship gray" idealnie pasujący do tematu ,-)).
Problem stanowi pokład. Z moich doświadczeń wynika, ze najlepiej najpierw pomalować z pędzla w miarę zadka farbą nie przejmując się maskowaniem ( trzeba malować tak, żeby smugi były równoległe do klepek pokładu), a potem poprawić na szaro elementy wyposażenia na pokładzie. Tak robiłem robiąc Rodneya i wyszło w miarę poprawnie i szybko ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » piątek, 12 listopada 2010, 01:09

Tak właśnie zrobię, Spiton, choć przeraża mnie ilość "pierdułek" na pokładzie. Na szczęście, według instrukcji do części fototrawionych od Edka, kilka z nich zostanie spiłowanych na rzecz dodatków Edwarda.

Obrazek

Aha, martwią mnie te fatalne imitacje łańcuchów na dziobie. Czy ktoś robi łańcuchy w 1/700?
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » piątek, 12 listopada 2010, 23:32

Zaczęło się. Przykleiłem linię wodą kadłuba. Co prawda, wcześniej należało nałożyć wieże w armatami głównego kalibru, ale nie zrobiłem tego. Jak wiadomo, chociażby po wyprawie Ballarda na Bismarcka, jak tonący okręt przewraca się, wieże zjeżdżają z barbet. No to u mnie będzie tak samo. Poza tym, nikomu nie dam oglądać modelu "do góry nogami".
Spiłowałem kotwice i kilka "pierdułek" na pokładzie. Są w zestawie Edka.

Obrazek

Powtykałem szpachlę w te miejsca, gdzie były drobne szpary.

Obrazek

Może to nie wygląda świetnie, kostka z papierem ściernym do gładzie szpachlowej 180 jakoś to wyrównała, ale jak położę podkład, będzie wiadomo, co jeszcze trzeba wyrównać.

Obrazek

Jutro, ma nadzieję, zajmę się wieżami artylerii głównej. Nie jest to prosta sprawa. Już obciąłem firmowe lufy, przymierzyłem te od Abera i będzie problem. Mam na szczęście drobne wiertła, by wywiercić otwory w podstawie luf pod te metalowe, ale średnica jest na styku. Jeśli się nie uda, odetnę podstawy jeszcze bardziej, lufy dokleję, a spoina i tak znajdzie się pod fartuchem, który również trzeba będzie dorobić.

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 13 listopada 2010, 15:39 przez winters, łącznie edytowano 1 raz
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » sobota, 13 listopada 2010, 15:38

Dzisiaj przyszły armaty od Niko. Włosy stanęły mi dęba, takie to wszystko malutkie. I od razu jedna uwaga - zestawów przeciwlotniczych będę jeszcze musiał dokupić.

Oto armatki 3x25mm i 2x25mm

Obrazek

A to armaty 2x127mm

Obrazek

Cóż, teraz zabieram się za artylerię główną i wymiane plastikowych luf na te od Abera.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez spiton » sobota, 13 listopada 2010, 18:10

łoł !! te podwójne 127mm wygladaja pięknie. Ile za sztukę??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » sobota, 13 listopada 2010, 21:14

Komplet czterech armat - 10 zybla. Cena moim zdaniem do przyjęcia. Dzisiaj męczyłem się z armatami głównego kalibru. mam odpowiednie wiertła, ale zrobienie dziur pod nowe lufy w tak małych podstawach przerasta moje możliwości. Stąd nowy pomysł! Może wpasuję je na gorąco, a potem przeszlifuję. Z trzema parami tak zrobię, czwarta niestety będzie przyklejona, po obciachałem za bardzo :)
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez spiton » sobota, 13 listopada 2010, 21:49

Najpierw robisz centralną dziurkę ostrym skalpelem, a potem wiercisz. To są DUŻE dziury ,-)). Dasz redę ,-)).
Na gorąco nawet nie próbuj.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez fragles » niedziela, 14 listopada 2010, 12:07

Dokladnie tak, jak pisze Spiton. Tylko te centralna dziure najlepiej zapunktowac ostra igla, kontrolujac dokladnosc przy uzyciu lupy. A wiercenie rozpoczac od cienszego wiertla, jako otwor prowadzacy, a dopiero pozniej grubsze wiertlo. Nie rob na goraco!


Przepraszam za brak polskich znakow.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1564
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez winters » środa, 17 listopada 2010, 19:24

Po dokończeniu podłogi w kuchni (modelarstwo 1/1) wziąłem się za lufy. Spiton i Fragles - przeklinałem Was do siódmego pokolenia, gdy przyciskając podstawę wiertła palcem wskazującym obracałem je między kciukiem i środkowym, usiłując wywiercić pożądany otwór w podstawie fabrycznej lufy, a wskazujący bolał i puchł... ;o)
Ale poważnie - urządzenia żadnego nie mam, więc faktycznie - siłą własnych paluchów wywierciłem sześć otworów, a potem je poszerzyłem. Spiton i Fragles mieli absolutną rację - lufy Abera weszły gładko i porządnie, co widać na obrazkach - nie biorę pod uwagę tej pary z lewej, początkowa skucha, ale ślad klejenia i tak zasłoni fartuch.

Obrazek

Chcąc odprężyć się po wierceniu, ponaklejałem drabinki na wieże. Niestety, w pewnym momencie jedna wystrzeliła z pęsety i... jest już historią. Trzeba będzie coś skombinować, pomyślę.

Obrazek

Teraz próbuję kupić farby w rozsądnej cenie, poza tym zastanawiam się nad położeniem warstwy podkładowej - czy skala 1/700 nie jest na to za mała? No i fartuchy. Dzisiaj eksperymentowałem z folia aluminiową, ale porażka - nie nadaje się. Inne materiały, jak chusteczka higieniczna, utwardzona bezbarwnym klejem lub lakierem - też kaput. Chyba trzeba będzie zdecydować się na jakąś masę plastyczną. Kompletnie nie wiem, jaką.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Kongo 1/700 Hasegawa

Postprzez spiton » środa, 17 listopada 2010, 21:03

A te lufy pierwsze z lewej ?? Co im zrobiłeś ?? ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości