Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez 201220 » czwartek, 6 stycznia 2011, 13:29

Witam
jestem nowy w tym dziale i potrzebuję porady bardziej zaawansowanych modelarzy. Dostałem na prezent pod choinkę model Kongo Fujimi 1:350 z drewnianym pokładem również produkcji Fujimi. Zacząłem robić model i poajwiły się problemy. Instrukcja do drewnianego pokłedu jest po japońsku :). Czy przed jego przyklejeniem powinienem zeszlifowac istniejące deski pokładu? Jak go kleić ? Czy potem polakierować go lakierem bezbarwnym? Czym kleic do niego załączone elementy fototrawione?
201220
 
Posty: 100
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 07:47

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez spiton » czwartek, 6 stycznia 2011, 13:58

Modelarstwo, to taka dziedzina działalności, gdzie wiele decyzji należy podejmować samemu.
1.Jeśli uważasz, ze drewniany pokład będzie zbyt wysoko wystawał, to rozważ możliwość szlifowania plastikowej imitacji. Choć uważam, że to trudna praca, z uwagi na ilość wystających bambetli.
2. Oczywiście przyklejaj do pokładu elementy fototrawione, ale radziłbym je najpierw złożyć i pomalować.
3. To co zrobisz z drewnianym pokładem, zależy od przyjętej przez Ciebie konwencji wykończenia,
czy pójdziesz w "ekspresyjny realizm", czy "plastikową czystość"
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez Maxek » czwartek, 6 stycznia 2011, 14:49

spiton napisał(a):2. Oczywiście przyklejaj do pokładu elementy fototrawione, ale radziłbym je najpierw złożyć i pomalować.


Pytanie brzmiało "czym", a nie "czy" - elementy fototrawione można ze sobą kleić klejem cyjanoakrylowym (popularna kropelka) lub lutować. Sam element przyklejamy do plastiku klejem cyjanoakrylowym.
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez donalyah00 » czwartek, 6 stycznia 2011, 15:07

Witaj.

Trudne pytanie zadałeś. Ostatnio zapanowała moda na drewniane pokłady w skali 1:350 i w większości wypadków producenci zalecają naklejanie ich na plastikowy pokład. Części drewniane posiadają wycięte otwory aby wszystkie elementy odlane z pokładem plastikowym przeszły przez drewno. Problem polega na tym, że tak przyklejony pokład nienaturalnie "wystaje" z kadłuba. Można się wprawdzie bawić w odcięcie wszystkich wystających, plastikowych części, zeszlifowanie plastikowego pokładu o ok. 0,5-1 mm i przyklejenie drewna. Wydaje mi się jednak, że skórka jest niespecjalnie warta wyprawki. Otrzymujemy bowiem "świeżodrewniany" pokład, który kolorystycznie nie ma nic wspólnego z oryginalnym, wysezonowanym i spracowanym drewnem. Pominę już tutaj całkowicie kwestię mooocno przeskalowanej jego faktury...

Jedynym plusem wynikającym z zastosowania drewnianego pokładu jest uproszczony sposób malowania detali na pokładzie - odpada nam zupełnie ich maskowanie.

Osobiście wolałbym pomalować odpowiednio plastikowy pokład i zapomnieć o drewienku, które radośnie dołączył producent zestawu.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez mr.jaro » czwartek, 6 stycznia 2011, 15:09

Maxek napisał(a):
spiton napisał(a):2. Oczywiście przyklejaj do pokładu elementy fototrawione, ale radziłbym je najpierw złożyć i pomalować.


Pytanie brzmiało "czym", a nie "czy" - elementy fototrawione można ze sobą kleić klejem cyjanoakrylowym (popularna kropelka) lub lutować. Sam element przyklejamy do plastiku klejem cyjanoakrylowym.

Przy czym do klejenia wiekszych powierzchni mimo wszystko siegnalbym po zywice, ktora pozwoli na spokojne ulozenie pokladu we wlasciwym miejscu.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez 201220 » czwartek, 6 stycznia 2011, 16:05

dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi. Nie wiem czy szlifować pokład o 0,5 mm - drewniane cudo ma ok 0,2-0,25 mm grubości. Bardziej martwię się tym że będzie jednak o tyle wystawał nad linię burt - nawet po zeszlifowaniu desek z plastikowego pokładu. A fakturę powierzchni ma wbrew pozorom niezłą :) i sądzę, że po polakierowaniu i ciemniejszym washu będzie tez miał ciekawy kolor.
201220
 
Posty: 100
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 07:47

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez spiton » czwartek, 6 stycznia 2011, 16:53

Ja bym olał szlifowanie i po prostu go przykleił, albo spylił na portalu aukcyjnym ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez mr.jaro » czwartek, 6 stycznia 2011, 17:09

spiton napisał(a):Ja bym olał szlifowanie i po prostu go przykleił, albo spylił na portalu aukcyjnym ,-)).

A jak kto inny tak zrobi, potem w galerii bedziesz nosem krecil, ze poklad za wysoko... :P
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez 201220 » piątek, 7 stycznia 2011, 07:19

podsumowując dyskusję:
- zeszlifuję deski pokładu itp.elementy
- nie zejdę dodatkowo ze szlifowaniem o 0,5 mm; nie dlatego, że to niemożliwie, ale dlatego że pozostałe boczne elementy burt obramowujące drewniany pokład nie są równe na grubośc i bedzie to dość brzydko wyglądało;
- zeszlifuję styk burt i pokładu na prosto;
- na to przyjdzie drewniany pokład klejony na natryskowy kontakowy klej 3M, ktos tak już kleił :)
- pokład będzie trochę wystawał, na zdjęciach makro będzie to widoczne i rażące, w oryginale 'na oko" mniej - już przyłożyłem i oglądałem.
Wszystkim dziękuję za porady i opinie
201220
 
Posty: 100
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 07:47

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez donalyah00 » piątek, 7 stycznia 2011, 11:31

A może jakieś foto z prac na forum? ;o)
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez shivadog » piątek, 7 stycznia 2011, 11:33

201220 napisał(a):kontakowy klej 3M


Nie wiem, który konkretnie klej masz na myśli, ale większość po paru latach "puszcza".
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez 201220 » piątek, 7 stycznia 2011, 11:57

reportaz z prac? hmmm może spróbuję :) jak będzie już coś widać. na razie przyłozyłem linijkę do dna wzdłuż stępki i się zalamałem - nie jest to niestey linia prosta, dziób i rufa są o parę milimetrów głebiej zanurzone :cry:
201220
 
Posty: 100
Dołączył(a): wtorek, 29 lipca 2008, 07:47

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez Jedrek » piątek, 7 stycznia 2011, 20:09

201220 napisał(a):podsumowując dyskusję:
- zeszlifuję deski pokładu itp.elementy
- nie zejdę dodatkowo ze szlifowaniem o 0,5 mm; nie dlatego, że to niemożliwie, ale dlatego że pozostałe boczne elementy burt obramowujące drewniany pokład nie są równe na grubośc i bedzie to dość brzydko wyglądało;
- zeszlifuję styk burt i pokładu na prosto;
- na to przyjdzie drewniany pokład klejony na natryskowy kontakowy klej 3M, ktos tak już kleił :)
- pokład będzie trochę wystawał, na zdjęciach makro będzie to widoczne i rażące, w oryginale 'na oko" mniej - już przyłożyłem i oglądałem.
Wszystkim dziękuję za porady i opinie

A może po prostu taka mała sztuczka i od spodu podszlifować odrobinę pokład a przez to osadzić go w kadłubie głębiej (o grubość drewnianego pokładu), wtedy po naklejeniu nie będzie on wystawał ponad burtę.
Jedrek
 
Posty: 206
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:15

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez Rafal » piątek, 7 stycznia 2011, 21:02

Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Drewniany pokład Fujimi do Kongo 1:350

Postprzez winters » piątek, 7 stycznia 2011, 22:14

Po prostu kombinuj, jeśli koniecznie chcesz ten pokład położyć. A swoją drogą to musiałeś być bardzo grzeczny, skoro dostałeś taki piękny model pod choinkę ;o)
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości