Gablota do 1/700

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Gablota do 1/700

Postprzez winters » czwartek, 13 stycznia 2011, 19:43

Nie wiem, czy gdzieś nie było podobnego wątku, ale zaczynam myśleć o gablotce do mojego Kongo 1/700. Jakby nie było, na modele czyha wiele niebezpieczeństw - własna kobieta robiąca porządki, rodzina i przyjaciele, z których część chce koniecznie dotknąć wieży artyleryjskiej, zadając pytanie typu: "A co to za śmieszne druciki?", ewentualnie kurz i wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe przypadki - doskonale na pewno to wszystko znacie. Stąd moje pytanie. Czy jest jakiś wytwórca gablot, albo czy znacie sklep, który takie gabloty sprzedaje, lub jak najprościej zrobić taką gablotę? Na jeden model 1/700. Z góry dziękuję za odzew.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Reklama

Re: Gablota do 1/700

Postprzez sternik » czwartek, 13 stycznia 2011, 23:38

ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: Gablota do 1/700

Postprzez winters » piątek, 14 stycznia 2011, 00:48

Nieźle, najtańsza za 22,5 euro...
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Gablota do 1/700

Postprzez sternik » piątek, 14 stycznia 2011, 02:11

No najtaniej nie jest,ale wszelkiego rodzaju gablotki są niestety zawsze w "dobrej" cenie. Ale patent na zrobienie własnej całkiem dobry . Nie wiem jak jest w Pl z możliwością zakupu plexi ale w Brukseli w markecie budowlanym Brico można kupić płytę plexi po 6.50€ za m2 .Jest Oklejona folią która zabezpiecza ją przed porysowaniem podczas transportu czy cięcia . Ciąć można ją zwykłą wyrzynarką do drzewa ,tylko na wolnych obrotach i ostrzem do cięcia metalu (małe ząbki).
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: Gablota do 1/700

Postprzez jacekkarolczak » piątek, 14 stycznia 2011, 10:12

Nie wiem jak u Was, ale w Łodzi jest taki magiczny sklepik co się zowie Akces, tam mają plexi od 1 do 25mm i docinają co do mm. Więc mierzę sobie podstawkę, dodaję zakładkę na klejenie i męczę gości o dokładne docięcie. Potem klej do plexi i 10-15 min roboty. Aha - gablotka na krążownik w 1/700 z plexi 3 mm wychodzi 2,40 - 3,20 PLN :D

PS. plexi klei się znakomicie też chloroformem, tylko można zasnąć przy takiej robocie :mrgreen:
Avatar użytkownika
jacekkarolczak
 
Posty: 129
Dołączył(a): piątek, 13 listopada 2009, 17:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Gablota do 1/700

Postprzez ZzB » piątek, 14 stycznia 2011, 10:22

sternik napisał(a):(...) Nie wiem jak jest w Pl z możliwością zakupu plexi ale w Brukseli w markecie budowlanym Brico można kupić płytę plexi po 6.50€ za m2 .(...).


Hej.
W naszej Najjaśniejszej też nie ma jakiegoś problemu - w dowolnym hipermarkecie kupujesz arkusz pleksi grubości ~2mm.
Tniesz ją nożem do tapet - tzn przy linijce nacinasz po obu stronach (im głębiej tym lepiej) i łamiesz wzdłuż linii nacięcia.
A potem kleisz klejem do pleksi.
Ja w swoich gablotach dodatkowo fazuję ścianki pod kątem 45 stopni - połączenie wtedy lepiej się trzyma. Fazować najlepiej rotofleksem (czyli nasadką szlifującą do zwykłej wiertarki).
Ewentualnie - jak nie mieszkasz na wsi - możesz spróbować w jakiejś firmie reklamowej. Wtedy masz szansę że Ci policzą taniej (potrzebujesz takich rozmiarów jakie oni zwykle wyrzucają jako odpad) od razu przytną na wymiar.
Gabloty do 350'tek i pancerki 35' robię sobie sam. Pleksi do Flowerki 72' zamówiłem na allegro (bo ze względu na wymiary gabloty potrzebowałem grubość 4-5 mm). Przysłali ścianki już docięte na wymiar, tylko skleić.

Pozdrowionka
ZzB
Avatar użytkownika
ZzB
 
Posty: 251
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 09:03
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Re: Gablota do 1/700

Postprzez winters » niedziela, 23 stycznia 2011, 01:00

Wielkie dzięki, koledzy. Tak więc zbuduję gablotkę sam. Gdybym miał jakieś wątpliwości w czasie budowy, jeszcze sobie pozwolę Was zapytać. Pozdrawiam i thanks!
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16

Re: Gablota do 1/700

Postprzez winters » wtorek, 15 lutego 2011, 16:32

Z budowy nic nie wyszło, bo... zamówiłem gablotę u szklarza, łącznie z podstawką, jeszcze wybrałem do tego drewno.
Wymiary w cm 35x10x10. Wszystko za 30 zybla. Jeśli ktoś z Was jest z Gdańska, polecam udać się do zakładu pana Wojtka Kubackiego na Zaspie, przy ulicy Pilotów 3. Pan Wojtek jak najbardziej zbuduje gablotę do modelu taką, jaką sobie zażyczycie.
"Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać" - Napoleon Bonaparte
"Jeżeli zwyciężę, nikt mnie nie zatrzyma, jeżeli przegram - umrę" - George S. Patton


12krzesel.com - pierwszy klub kolacyjny w trójmieście
Avatar użytkownika
winters
 
Posty: 46
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 01:16


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości