U-69 VIIc Revell 1/72

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

U-69 VIIc Revell 1/72

Postprzez Tailgunner » sobota, 27 września 2008, 00:33

Witam i pozdrawiam Waszmościów !
Za namową Siary zamieszczam kilka zdjęć U-69.
Oczywiście jest to inna liga od U-552 ,ale zdecydowałem się na ten krok w celu animowania działu szkutniczego.
Zdjęcia zostaną zamieszczone w kolejności chronologicznej do odbywających się prac nad modelem.
Nie miałem zamiaru robienia sprawozdania z budowy modelu . Udało mi się jednak uchwycić kilka chwil...
U-69 powstał rok temu i obecnie wygląda już trochę inaczej. Wynika to z faktu , iż mam ciągły niedosyt i cały czas coś tam zmieniam.
Tymczasem wznoszę toast za pomyślny koniec prac nad U-552 i jego twórcę.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 29 września 2008, 22:29 przez Tailgunner, łącznie edytowano 1 raz
Trace your way back 50 years
To the glow of Dresden-blood and tears
In the black above by the cruel searchlight
Men will die and men will fight-yeah!
Who shot who and who fired first?
Dripping death to whet the bloodthirst
No radar lock on-skin and bone
The bomber boys are going home
Climb into the sky never wonder why-tailgunner
You're a tailgunner
Nail that Fokker kill that son.
Gonna blow your guts out with my gun
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Reklama

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez siara1939 » niedziela, 28 września 2008, 22:13

Tailguner napisał(a):Witam i pozdrawiam Waszmościów !
Za namową Siary zamieszczam kilka zdjęć U-69.
Oczywiście jest to inna liga od U-552 ,ale zdecydowałem się na ten krok w celu animowania działu szkutniczego.
Zdjęcia zostaną zamieszczone w kolejności chronologicznej do odbywających się prac nad modelem.
Nie miałem zamiaru robienia sprawozdania z budowy modelu . Udało mi się jednak uchwycić kilka chwil...
U-69 powstał rok temu i w chwili obecnej wygląda już trochę inaczej. Wynika to z faktu , iż mam ciągły niedosyt i cały czas coś tam zmieniam.
Tymczasem wznoszę toast za pomyślny koniec prac nad U-552 i jego twórcę.


Fajnie, ze zdecydowales sie na mala fotorelacje, aczkolwiek nie widac zadnych zdjec. :-/

PS: Wlasnie wrocilem z zasluzonego urlopu i choc pogoda w Polsce byla ponizej krytyki, to odpoczalem bardzo i mam nowe sily na kontynuacje prac nad U-552. ;o)
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » poniedziałek, 29 września 2008, 16:30

Niestety mały falstart.
Teraz powinno wszystko działać. Zapraszam do oglądania i krytykowania. Kilka finalnych zdjęć U-69 zamieszczę wkrótce.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 29 września 2008, 23:56

Wyglada naprawde swietnie.
Jest pare malych kruczkow, ale ogolnie pozytyw.
Podobaja mi sie kolory, oraz to ze dodales wiele od siebie- czesci ktorych w modelu Revella nie bylo.
Co do kruczkow to na szybko pare rzeczy:
1 Windbreaker na gorze kiosku wskazuje na pozna wersje typu VIIc- wykluczajac pile do ciecia siatek. Latem 1941 roku wiekszosc U-bootow kriegsmarine miala je usuniete.
2 Bollardy w pozycji wysunietej,kola ratunkowe, oraz flaga wskazuja na to ze U-boot stoi w porcie. Kluci sie to z otwartymi lukami torpedowymi. Z regoly wysuwano bollardy po jednej stronie kadluba, aby przycumowac lodz w porcie.
3 Kapitanski pennant i jego sztyft powinny byc zamontowane w centrum prawego komina wentylacyjnego.
4 Dzwonek na tyle wintergarten- nie spotkalem sie z zadnym zdjeciem gdzie on by figurowal na frontowym U-boocie.

Naprawde nie sa to takie straszne bledy, aczkolwiek chcialbym abys wiedzial moja szczera opinie o tym modelu.

Tak pozatym to swietna robota. Doceniam wklad pracy ktora wlozyles w wykonanie tego modelu. ;o)
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » środa, 1 października 2008, 00:56

Dzięki Siara za konstruktywne uwagi i pozytywną opinię.Jak już wcześniej wspomniałem jesteś niekwestionowanym autorytetem w wiadomym temacie. Jednak mam zamiar się trochę bronić.
Przecinak sieci został wybrany zgodnie z instrukcją.
Założyłem, że Niemcy wiedzą co robią.
Obrazek
Obrazek
Natomiast co do istnienia windbreaker nie ma wątpliwości
Obrazek
Obrazek
Ponadto sugerowałem się wykonanymi już modelami U-69
http://www.modelshipgallery.com/gallery ... ex-07.html
U-69 pierwszy patrol rozpoczął w lutym 1941.Czyli musiał mieć jeszcze przecinak.Moment ściągnięcia jednego elementu i założenia drugiego jest chyba trudny do określenia.
Natomiast bollardy są wysunięte na podobnej zasadzie jak peryskopy.Podobnie luki torpedowe,- są otwarte.Chciałem w ten sposób wzbogacić ascetyczną bryłę okrętu podwodnego, bez wnikania w jego końcowe przeznaczenie.
Ostatnio edytowano środa, 1 października 2008, 01:22 przez Tailgunner, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez siara1939 » środa, 1 października 2008, 01:11

Tak- istotnie- pila do przecinania sieci byla zamontowana na U-69 na poczatku jego kariery, ale w momencie pojawienia sie windbreakera- ten fartuch wkolo gornej krawedzi kiosku- tej pily juz nie bylo. Pily zaczely byc demontowane na poczatku 1940 roku, co bylo spowodowane tym, ze nie urzadzano juz atakow na wrogie porty.
Nie wszystkie U-booty mialy te pile usunieta w tym samym czasie, co bylo spowodowane roznymi datami wychodzenia w morze poszczegolnych lodzi. Podobnie weavebreaker- to te boczne blachy wspawane po obu stronach dziala 88 mm. Z momentem znikniecia pily i one byly demontowane. W pozniejszym etapie wojny same dziala tez byly usuwane. Powiedz z jakiego okresu jest Twoj U-boot, a podpowiem Ci co powinien miec, a czego nie powinno tam byc.

Przykladowo moj U-552 z 10 maja 1941 mial pile ale tylko gorna, mial fartuchy wkolo dziala, a nie mial windbreakera na kiosku. Szesc dni pozniej juz pily wogole nie mial- zostala usunieta podczas nastepnej wizyty w porcie. :D
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » czwartek, 2 października 2008, 01:37

Zdjęcie przedstawia typ IX. Jest to jednak jakiś dowód ,że przecinak i windbreake mogły występować w jednym momencie.
Obrazek
Sprawa z dzwonem jest w rzeczy samej dziwna.Może ktoś trafił na jakieś dowodowe zdjęcie???
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez siara1939 » piątek, 3 października 2008, 09:21

Poszukalem troche w monografiach i zasiegnalem jezyka u specjalistow zza wielkiej wody na temat Twojej lodzi i oto co sie okazuje:

Proces usuwania breakwaters wkolo dziala 88 mm rozpoczal sie miedzy kwietniem, a czerwcem 1941. Po tej dacie wszystkie typy VII mialy breakwaters usuniete. W miejscu breakwaters wiercono dodatkowe limber holes.

Wind deflector na kiosku:
Bardzo wczesne typy VII nie mialy go wogole. Proces monowania wind deflector-a rozpoczal sie miedzy grudniem 1940, a grudniem 1941. U-69 byl jednym z pierwszych U-boot-ow ktory mial te czesc zamontowana.
Specjalisci nie sa zgodni co do daty, ale generalnie twierdzi sie, ze bylo to miedzy 2 listopada 1940- a marcem 1941.
Jedyny U-boot ktory mial wind zamontowany poza 1941 rokiem jest U-73, dopiero we wrzesniu 1942.

Net cutters.
Ten temat jest obszerny. Dnia 1 marca 1941 wydano rozkaz demontarzu netcutters na wszystkich frontowych U-bootach typu VII. Proces trwal od marca do kwietnia tego roku. Pare U-bootow mialo je poza tym okresem i dopiero zostaly usuniete po powrocie z patroli-np:
U-96 22 maj 1941
U-94 4 czerwiec 1941

Kraza opinie, ze gorna czesc pily nie zawsze byla demontowana razem z dolna. Niektorzy twierdza, ze tylko gorna czesc byla usuwana ze wzgledu na naklad pracy i kosztow w usuniecie donlej jego czesci- kiedy gorna byla tylko odkrecana, dolna musiala byc odcinana w suchym doku.
U-69, U-72, U-93 i U-98 mialy obie pily podczas wodowania, aczkolwiek niektore z U-bootow nie mialy dolnej czesci ze wzgledu na SG aparat ktory byl montowany w jego miejscu-np U-70, U-552.
Czasami usuwano dolna pile u U-bootow ktore je mialy podczas wodowania i montowano SG jak tylko bylo dostepne.

Jak sam widzisz temat jest obszerny i pasjonujacy i wielu modelarzy spadza dlugie wieczory nad studiowaniem historii U-bootwaffe, w celu ustalenia co, gdzie, kiedy. Niektore fakty dalej sa tajemnica i taka pozostana.

Pisownia !!!
xenomorph
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » poniedziałek, 6 października 2008, 23:39

Solidna analiza- „respect”! Dzięki.
Zaiste , temat jest bardzo obszerny i pasjonujący. Nie tylko wieczory ale i noce nieprzespane…
W zasadzie mój U-boot jest jakąś tam konsekwencją owego tematu. Jest coś fascynującego w tych historiach. I pomimo pewnych podobieństw , od dawna nie mogę się oprzeć przed kupnem kolejnej „kotwiczki” i zanurzeniu się z nią pod kołdrę.
(Chociaż Ericha Toppa jeszcze nie czytałem.)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez siara1939 » sobota, 11 października 2008, 11:48

Jak lubisz takie ksiazki to pewnie "Zelazne trumny" /"Iron coffins"/ Wernera bedzie Ci sie podobala- jezeli oczywiscie jeszcze nie czytales.
http://www.wysylkowo.pl/product_info.php?products_id=36567

;o)

Edit- wlasnie zauwazylem, ze ja masz. :D

Moge Ci polecic 2 inne pozycje- pierwsza napakowana orginalnymi zdjeciami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...a druga czysto modelarska:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » niedziela, 12 października 2008, 23:35

O!
Pierwszej książki nie znam.Wygląda na wartą grzechu.Przy przychylnych wiatrach rozpocznę na nią polowanie.
Drugą znam tylko z okładki. Ale mam wrażenie ,że przy Twojej relacji z budowy U-boota , każda inna jest już nieaktualna.
I tak sobie już wcześniej myślałem,- pewnie jest jakieś wydawnictwo na świecie, które by wydało całe sprawozdanie w wersji "analogowej".Fajnie by było...
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez spiton » wtorek, 4 listopada 2008, 23:22

Piękny model !!! Super pomalowany!! I duży :-)) Super podstawka. Rzetelne przygotowanie merytoryczne!!PODOBA MI SIĘ BARDZO !!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » czwartek, 6 listopada 2008, 00:33

Dziękuję za miły komentarz Spiton. Z ciekawostek dodam , że model powstał prawie w całkowitej konspiracji...eh
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez spiton » czwartek, 6 listopada 2008, 01:56

Czy mógłbyś rozwinąć temat??? (konspiracji)
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-69 VIIc Revell 1\72

Postprzez Tailgunner » czwartek, 6 listopada 2008, 22:30

To znaczy ,że moja rodzina pomimo , iż jest bardzo wyrozumiała, pewnych spraw zrozumieć nie może.Model przeważnie powstawał w nocy , bez świadków.Lub w dzień, z zegarkiem w ręku. Aby można było wywietrzyć kuchnię przed powrotem domowników....taki tam standard.
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 01:10
Lokalizacja: Nysa

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości