[Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

[Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » piątek, 30 stycznia 2015, 22:32

Witam serdecznie,

Po długim okresie przeglądania forum i śledzenia wielu wspaniałych warsztatów postanowiłem ujawnić się i poprowadzić swój pierwszy i mam nadzieję owocny warsztat. W między czasie popełniłem kilka modeli (w tym jednego U-Boota 1:144) ale zawsze myślałem o tym dużym modelu. Na szczęscie moja wybranka stanęła na wysokości zadania i na Święta sprawiła mi dużą "niespodziankę" :) Na tapetę biorę wymieniony w tytule zestaw. W zamierzeniu ma być to okręt Ericha Topp'a U-552. Do modelu zakupiłem pewien zestaw dodatków, a kilka innych rzeczy postaram się dorobić we własnym zakresie. Najbardziej czego się boję to malowanie i ślady eksploatacyjne, ale do tego jeszcze daleka droga ;o) Będę wdzięczny za wszelką pomoc, uwagi i sugestie. W zakresie swoich umiejętności postaram się do nich zastosować.

Oto cały zestaw
Obrazek

i wszystkie dodatki

Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 lutego 2015, 23:19 przez Grzegorz Dymek, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez siara1939 » piątek, 30 stycznia 2015, 22:49

No to masz co robic na nastepnych kilka lat.
W sprawach merytorycznych, zerknij do mojego tematu o U-552- tam znajdziesz wiekszosc odpowiedzi na tematy konstrukcyjne tej konkretnej lodzi.
Jakie masz peryskopy? Jak mozesz dokup sobie z Shatton Modelbau- bardzo dobrej jakosci.
Bedziesz robil krowie zebra na kadlubie?
Czy bedziesz otwieral wszystkie otwory przelewowe pod pokladem?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » sobota, 31 stycznia 2015, 09:01

Dzięki za zainteresowanie. Jak robiłem w 1:144 to znalazłem Twoją relację i dalej zbieram szczękę z ziemi ;o) . Nie będę ukrywał, że mam zamiar się na niej chociaż w części wzorować. Mam nadzieję też, że zdjęcia z Twojego bloga szybko nie znikną.
Peryskopy mam z zestawu CMK - bojowy metalowy, obserwacyjny plastikowy. Zaglądałem na stronę S.M. ale nie mieli dostępnych. Spróbuję do nich napisać. Na peryskopy jeszcze mam czas. Planuję krowie żebra, a na kadłubie ciśnieniowym "marmurek" (nie wiem jak inaczej nazwać ten porowaty rodzaj powierzchni :) )
Otwory przelewowe już się wiercą i szlifują. Po południu mała aktualizacja.
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » sobota, 31 stycznia 2015, 20:01

No i rozpocząłem tą nierówną walkę :)
Na pierwszy ogień poszły otwory przelewowe i dwie blaszki.
Obrazek
Obrazek

Przygotowałem grunt pod trzy dodatkowe otwory
Obrazek

Luk torpedowy na bakburcie wklejony. Rzeźba przeokropna ale mam nadzieję, że uda się to jakoś wyciągnąć.
Obrazek

I kolejna blacha, ta już bezproblemowo. I otwory pod kratki
Obrazek

Wiercę dalej :)
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Tailgunner » niedziela, 1 lutego 2015, 00:33

Ja również kibicuję! Powodzenia!
Avatar użytkownika
Tailgunner
 
Posty: 131
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 00:10
Lokalizacja: Nysa

Re: U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » niedziela, 1 lutego 2015, 21:55

Kolejne blachy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zabrałem się też za poprawę spawów. Jeszcze tylko kilometr :)
Obrazek
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » środa, 4 lutego 2015, 22:37

Najżmudnieszą część pracy mam już za sobą :) Ale na razie tylko na jednym boku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez piterek » sobota, 7 lutego 2015, 20:59

Proponuje zakupić to http://www.archertransfers.com/AR88023.html bo to co jest na modelu jest za duże,zarówno spawy jak i nity.Można też zakupić osobno linie spawów i nity.
piterek
 
Posty: 55
Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 17:02

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez piterek » sobota, 7 lutego 2015, 21:24

Jeśli chodzi o gniecenie tego konkretnego uboota to ja bym tego nie robił.Kilka fotek U-552 z sieci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
piterek
 
Posty: 55
Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 17:02

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez siara1939 » sobota, 7 lutego 2015, 22:21

Akurat 3 fotografia pieknie pokazuje "oil canning effect", czyli po naszemu krowie zebra, wiec dlaczego mialby nie byc giety?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » sobota, 7 lutego 2015, 22:32

piterek napisał(a):Proponuje zakupić to http://www.archertransfers.com/AR88023.html bo to co jest na modelu jest za duże,zarówno spawy jak i nity.Można też zakupić osobno linie spawów i nity.


Dzięki za link. Znalazłem już to kiedyś. Zastanawiałem się nad tym zestawem ale tyle już kasy władowałem w dodatki, że kwestię nitów i spawów postaram się załatwić ręcznie. Kadłub będzie jeszcze tyle razy szlifowany, że na pewno nity będą mniejsze, Z resztą na żywo już je słabo widać.

piterek napisał(a):Jeśli chodzi o gniecenie tego konkretnego uboota to ja bym tego nie robił.Kilka fotek U-552 z sieci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Patrzyłem na te zdjęcia.
Zwróć uwagę na te miejsca
Obrazek

Wyraźnie widać w nich wgniecenia i nierówności. A jeżeli w pewnych miejscach na kadłubie jest to trochę za mocno zrobione względem orginału to wynika to z chęci nadania plastyczności kadłubowi.

A tak ogólnie to zobaczę jak to będzie wyglądać po położeniu surfacera. Jeszcze długa droga przede mną :-) I dużo poprawek..
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez piterek » niedziela, 8 lutego 2015, 20:34

To że blacha nieznacznie się odkształcała w miescach mocowania do wręg jest oczywiste. Tutaj to jest akurat gra światłocieni na niemal czarnej powierzchni.Powyżej linii wodnej też na pewno są odkształcenia ale ich nie widać.Mi chodziło o to że w tej skali jeżeli już to powinno to być bardzo delikatnie zaznaczone.Bardziej tak jak to wygląda na drugiej fotografii.Nie zgadzam się w kwestji kadłuba sztywnego który był zbiornikiem ciśnieniowym.Jak wiadomo w takim zbiorniku po przekroczeniu granicznego ciśnienia jakie wytrzymuje konkretna konstrukcja imploduje czyli zgniata się jak puszka.Dlatego według mnie kadłub sztywny powinien być gładki ale modelarstwo jest sztuką czyli każdy robi jak uważa. ;o) :)
piterek
 
Posty: 55
Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 17:02

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez Grzegorz Dymek » niedziela, 8 lutego 2015, 21:52

Jeżeli chodzi o "krowie żebra" to byc może trochę za bardzo poszalałem, aczkolwiek wyobrażam sobie po prostu, że okręt wrócił do portu po bardzo trudnym patrolu, gdzie duże sztormy i bomby głębinowe zrobiły swoje :-)
W kwesti kadłuba sztywnego nie chodzi mi o uzyskanie dużych wklęśnięć, tak jak w w/w przypadku tylko o uzyskanie mniej więcej takiej powierzchni:
Obrazek
Obrazek

Wydaje mi się, że chcąc uzyskać efekt dość mocno styranego okrętu pozostawienie gładkiego kadłuba sztywnego kłóciło by się z ogólną koncepcją. Ale oczywiście jest to moja opinia ;o)

Jest to dopiero mój trzeci model, a pierwszy, w który wkładam tyle sił, srodków i czasu. Z jednej strony chcę by ten model był dość wiernie odwzorowany, a z drugiej chcę się trochę pobawić w kwestii efekciarskiej. Jak wyjdzie - zobaczymy.
Staram się jednak nie wyważać otwartych drzwi i opieram się na kilku wspaniałych relacjach z budowy revellowskiego U-Boota.
Są to między innymi znany z tego forum model Siary oraz kilka zagranicznych
- http://www.modelbrouwers.nl/phpBB3/viewtopic.php?f=4&t=26839&sid=a86d5ed896f8ef25ec948c6c2d95f4ad&start=10
- http://models.rokket.biz/index.php?topic=386.90
- http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=176&t=69300&start=30

Dziękuję za uwagi. Mam nadzieję, że udało mi się trochę wybronić :-)
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Dymek
 
Posty: 24
Dołączył(a): poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 15:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez piterek » niedziela, 8 lutego 2015, 23:45

Ten kadłub ma ponad 70 lat i jest zżarty przez korozje.Podziwiam wkład pracy i wykonanie.Forum jest po to żeby przedyskutowywać niektóre kwestie a to jak ktoś wykonuje i jaką ma wizje na temat modelu jest jego sprawą. :D :D :D
piterek
 
Posty: 55
Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 17:02

Re: [Warsztat] U-552 German U-Boot typ VII C - Revell 1:72

Postprzez siara1939 » niedziela, 8 lutego 2015, 23:51

Znane sa zdjecia U-Bootow powracajacych z rejsu majacych tylko polowe farby na kiosku. Akurat ten z Laboe wyglada na tle wojennych naprawde na zadbany.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości