Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez xmald » sobota, 27 czerwca 2015, 11:28

Czołem!
Postanowiłem równolegle z moimi szmatopłatami wypróbować się po raz kolejny w nieco obcej mi dziedzinie modelarstwa czyli w szkutnictwie. Jako, że Hms Victory, który zalega w szafie wprawia mnie nadal w kompleksy poziomem trudności dlatego zdecydowałem się na coś nieco prostszego - model pewnie wielu z was już zna - zdecydowanie wiekowy. Po zmierzeniu długości i porównaniu z szacunkowymi wymiarami Golden Hinda - wyszło, że producent pomylił się trochę w skali - bardziej prawdopodobna wydaje się 1/96 chyba.
Na razie wydłubałem działa, które później dostaną jeszcze mocowania lin. Wybaczcie moje braki w terminologii żeglarskiej ale na temat żaglowców wiem tyle, że są ładne i mają żagle ;o)
Obrazek
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Reklama

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez spiton » sobota, 27 czerwca 2015, 16:44

O !!!! Znakomity pomysł. Żaglowiec to też szmatopłat. Tyle, że pływa.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez red_key » sobota, 27 czerwca 2015, 18:08

ehhh kto tam się na tym zna ;) ważne by dobrze się kleiło, polecam zaopatrzyć się w dwie długie pincety do wiązania olinowania, bo dla mnie największym wyzwaniem były jednak liny co ja się przy tym nastękałem... ;) działa z daleka wyglądają bardzo fajnie
Avatar użytkownika
red_key
 
Posty: 39
Dołączył(a): czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:31

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez xmald » niedziela, 26 lipca 2015, 22:36

Wielkie dzięki za słowa zachęty chłopaki! Jak na razie tyle udało mi się wydłubać. Bloczki zrobiłem z forniru - zestawowe były zdecydowanie za wielkie. Przerobiłem też pompę i kabestan. Nie potrafię jakoś wyklarować tych lin w ładne słoneczka, na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że chyba załoga na takie czynności też czasu nie miała;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez fragles » poniedziałek, 27 lipca 2015, 12:56

xmald napisał(a):Nie potrafię jakoś wyklarować tych lin w ładne słoneczka


Słoneczka kręć na płaskiej podkładce poza modelem, nasączaj rzadkim klejem, i dopiero gotowe (po wyschnięciu) wklejaj na pokładzie. Podobnie z buchtami na kołkownicach.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez Adam » poniedziałek, 27 lipca 2015, 13:18

Całkiem nieźle tobie idzie, żebyś tylko nas szmatopłatowców nie porzucił na zawsze. :P

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez red_key » środa, 29 lipca 2015, 20:26

Na tym etapie prezentuję się już pięknie, aż strach pomyśleć co będzie dalej :) bardzo podoba mi się malowanie, możesz zdradzić troszkę jakich farb używasz i w jaki sposób malujesz, by uzyskać taki piękny efekt drewna ? co do modelowania kształtu lin polecam matowy lakier jest mniej inwazyjny niż klej, i sprawdza się do tego celu bardzo dobrze.
Avatar użytkownika
red_key
 
Posty: 39
Dołączył(a): czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:31

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez xmald » środa, 29 lipca 2015, 20:37

Adam szmatopłatów na pewno nie porzucę ;)- to moja pierwsza i najważniejsza modelarska miłość ;)
Wielkie dzięki za rady dotyczące lin - przetestuję na pewno, bo na CA na pokładzie jest ciężko...
Jeżeli chodzi o malowanie drewna to zrobiłem to dokładnie jak w szmatopłatach czyli podkład jakiś jasny beż (zależy czy chcesz jasne czy ciemne drewno) i farby olejne dla plastyków umbry sienna i inne. Jeżeli to komuś potrzebne to mogę napisać dokładniej jak maluję drewno.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez red_key » sobota, 1 sierpnia 2015, 20:29

Tak podejrzewałem że oleje dają taki fajny efekt, jeśli byś znalazł chwilę by przygotować mały tutorial jak malować drewno, jestem ZA! :)
Avatar użytkownika
red_key
 
Posty: 39
Dołączył(a): czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:31

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez Tomek Rogala » środa, 14 września 2016, 16:12

To ten model, który "czeka na przyrost"? Jest na tym samym etapie, czy już pociągnąłeś dużo dalej?

Słoneczka kręć poza pokładem, tak jak Ci radzą, ale na podkładce z taśmy klejącej lub cieniutkiej przezroczystej folii samoprzylepnej. Nasącz klejem, po wyschnięciu obetnij folię wokół słoneczka i dopiero wtedy przyklejaj. Będzie dużo łatwiej układać linę w zwoje - przyklei się do taśmy i oszczędzisz sobie bluźnierstw.
Sprawdź przebiegi szotów i kontrszotów (liny od dolnego rogu żagla biegnące w przód i w tył) fokżagla i grotżagla. Mogą (nie muszą) albo wchodzić w zblocza zamontowane w burtach, albo biec do bloków zamocowanych krótkimi linami (stropami) do burt. Teraz masz jeszcze czas, żeby powiercić odpowiednie otworki i zamocować linki wiązane od wewnątrz, później będziesz się biedził z wierceniem i wklejaniem w gotową burtę.
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 13:32

Re: Golden Hind Heller 1/200 (1/96)

Postprzez xmald » czwartek, 15 września 2016, 17:55

Żadnych spektakularnych postępów nie poczyniłem, ale myślę, że niebawem będę mógł coś pokazać ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości