U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » wtorek, 30 sierpnia 2016, 14:07

Warsztat prowadziłem na zaprzyjaźnionym forum, tutaj natomiast kilka fotek z prac:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lato – kojarzy się większości z wakacjami, a wakacje z wodą lub górami. Dla mnie lato od jakiegoś czasu to moment kiedy robię sobie wakacje od mojego normalnego modelarskiego tematu czyli szmatopłatów z okresu Wielkiej Wojny. W tym roku zaczęło się od tego, że po raz już nie wiem, który obejrzałem „Das Boot”, później było całe mnóstwo dokumentów anglojęzycznych o U-Bootach. W ramach wakacji przeczytałem „Śmiejącą się krowę” i obie monografie Borowiaka, natomiast obecnie czytam Hiltera Wojna U-Bootów cz. I - Myśliwi Blair`a. No i stało się zamówiłem sobie model „dłubanki”. Inspiracją były też dla mnie warsztaty forumowych kolegów. Muszę przyznać, że wakacje się udały, bo nie pamiętam kiedy miałem tyle czystej frajdy z modelarstwa.


U 20 typ II B

Poczta polowa: M 29 421
Stocznia: F. Krupp Germaniawerft A.G. w Kilonii
Podpisanie umowy: 2 lutego 1935
Wodowanie: 14 stycznia 1936
Numer stoczniowy: 550

Pierwszym dowódcą był Kplt Hans Eckermann 1 luty 1936 – 30 września 1937.
Od października 1937 okręt należał do 3. U- Flottille „Lohs” bazującej w Kilonii a jego dowódcą do 17 stycznia 1940 roku był Kplt Karl-Heinz Moehle, który objął później dowodzenie zamiast „dłubanki” U 123 typu VIIC.
W wakacje 1940 U20 okręt należał do U-Ausbildungsflottille – flotylli szkolnej a jego dowódcą był Ottokar Arnold Paulssen i najprawdopodobniej właśnie z tego okresu pochodzi malowanie z krokodylem na kiosku.

Ogółem U20 wykonał 9 patroli na Morzu Północnym oraz 8 na Morzu Czarnym.
U 20 wraz z kilkoma innymi „kaczkami” – U 9, U 18, U 19, U 23 oraz U24 częściowo zdemontowano i przetransportowano drogą wodną na pontonach i przez holowanie, oraz drogą lądową na specjalnych 32-kołowych platformach!

Transport "dłubanek" nad Morze Czarne:
Obrazek
źródło: subsim.com

U 20 podczas swej kariery zatopił ogółem 14 statków handlowych (39 467 BRT) oraz 1 kuter desantowy (9 t).
Okręt został samozatopiony u wybrzeży Turcji na Morzu Czarnym 10 września 1944 – gdzie jego wrak można obejrzeć do dziś. 7 lutego 2008 Askoy Taner wykonał podwodne zdjęcia wraku U 20, które można obejrzeć tutaj:
http://www.uboat.net/gallery/index.html?gallery=DivingI&img=14

Kilka zdjęć oryginału w różnych okresach służby:

Obrazek
źródło: http://modelismo.wehrmacht-info.com

Obrazek
źródło: ]https://www.weitze.net


O modelu:

Model firmy Revell – to przepak ICM – sklejał się bardzo przyjemnie.
Moje przeróbki lub obejmowały:
- detale dolnej wyrzutni torped
- zaznaczenie pokryw wyrzutni torped
- okucia i nowe mocowania przecinacza sieci
- nawiercenie istniejących i dodanie brakujących otworów przelewowych
- osłony sterów głębokości wraz z naciągami i śrubami rzymskimi
- dodanie i zamiana istniejących relingów na bardziej w skali
- zdetalowanie działka i lawety
- dodanie śrub rzymskich i linek relingów
- dodanie rury wydechowej diesli
- detale kiosku – osłona radionamiernika, kompas, tuba głosowa, przetłoczenia
- wymiana radionamiernika
- detale boi ratunkowej – uchwyty, lampa sygnalizacyjna wraz z osłoną klosza ;)
- okucia mocowań lin i izolatory wykonane z wikolu
- detale peryskopów

Model malowałem farbami Tamiya, Revell, Vallejo oraz Alclad. Cieniowanie i brudzenie to farby olejne dla plastyków.

Miłego oglądania!

Wakacje pod Bałtykiem ;):
Obrazek

Obrazek

I właściwa galeria:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Reklama

modele polskich samolotów

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez żurawinowski » wtorek, 30 sierpnia 2016, 14:21

xmald napisał(a):Link do warsztatu na zaprzyjaźnionym forum ;o) : http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=221&t=54771

bravo redakcja, co warsztaty prowadzi na innym forum!
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » wtorek, 30 sierpnia 2016, 14:27

Na PWM szkutnictwo nie cieszy się zbytnią popularnością ostatnio. Ponadto - warsztat jest konkursowy na tamtym forum, dlatego tam prowadziłem ten wątek.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Adam » wtorek, 30 sierpnia 2016, 15:49

Dla mnie bardzo ładny U-Boot.
A może połączysz przyjemne z pożytecznym i zrobisz U-Boota z Wielkiej Wojny.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Tomek Rogala » wtorek, 30 sierpnia 2016, 16:12

Xmald, mimo iż ten akurat dział na tym forum może i nie jest popularny, ale ja zawsze tu zaglądam i wyczekuję nowości. Zawsze jednego fana masz gwarantowanego.

Bardzo wyważony U-Boot, ja lubię mocno styrane pływadła, w końcu mieszkam (o ile jestem w domu) w porcie i widzę, jak morze potrafi nadeżreć, ale Twój model, mimo widocznych śladów zużycia, mieści się jeszcze w moich kategoriach elegancji. Widać, że pływał, ale raczej po przebarwieniach blach niż tonach rdzy, omułków i szlamu. Bardzo mi się podoba.

Mógłbyś podać, jakich farb użyłeś? Mam wykastrowany internet w biurze i link warsztatowy mi się nie otwiera.

Pozdrawiam
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » wtorek, 30 sierpnia 2016, 17:02

Dzięki Panowie!
Adam, na pewno jeżeli trafię na jakiegoś U-Boota z Wielkiej Wojny to nie odpuszczę, choć mam już w magazynku 3 sztuki VIIC i jeden VII D oraz XXI ;o)
Tomek, w sumie to najpierw trochę bardziej go styrałem i miałem koncepcję żeby był dość mocno zużyty, ale poradzono mi inaczej. Taki dość zwraczony ;) chcę zrobić VIIC... choć Siarze nikt dorównać nie jest w stanie! Na jego U-Boota do teraz nie mogę się napatrzeć, podobnie z resztą jak na twoje modele - Rewelacja.
Malowałem go:
pokład XF 24
część podwodna XF63
kadłub powyżej linii wodnej, działo itd. XF 20
kiosk Revell 374
Jeżeli nie znasz to polecam artykuły o U-Bootach w tym obszerny o ich malowaniu http://amp.rokket.biz/docs/the_wolf_pack_compr.pdf
Co do warsztatu to następny na pewno będzie również tutaj, jak zwykle z resztą ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez GrzeM » wtorek, 30 sierpnia 2016, 20:06

Ha! Piękny!
Ten VII Revella to coś nowego, czy ten stary modelik?

A jeśli chodzi o Wielką Wojnę, to bardzo polecam łódkę kapitana von Trappa!
http://www.internetmodeler.com/2006/june/first-looks/wmm_Uboat.php
Recenzja moja, sprzed 10 lat. Model drogi, ale wart swej ceny.
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:10

Dzięki Grzegorz!
Model SMS U5/U6 rzeczywiście wygląda rewelacyjnie i tym bardziej, że jest w barwach C.i K. chciałbym go posiadać i posklejać ale niestety jak dla mnie cena 180€ jest absolutnie zaporowa... Tym bardziej zazdroszczę, że jesteś jego posiadaczem!

Pisałem o VII w skali 144 - model sprzed około 10 lat wygląda bardzo przyzwoicie no i teraz raczej trudny do zdobycia ;)
VII C/41 jest chyba trochę nowszy i nadal łatwo go kupić.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Kapitan Bomba » wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:34

Ile to ma centymetrów ? Zamieściłbyś zdjęcie z 5-cio złotówką.
Zdradziecka Morda i Kanalia !
Avatar użytkownika
Kapitan Bomba
 
Posty: 134
Dołączył(a): sobota, 10 stycznia 2015, 23:54
Lokalizacja: Galaktyka Kurvix

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » środa, 31 sierpnia 2016, 09:29

Bomba, ,model ma dokładnie 29,6 czyli tyle ile Orzeł 1 w tej samej skali ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Tomek Rogala » środa, 31 sierpnia 2016, 10:47

xmald napisał(a): Na jego U-Boota do teraz nie mogę się napatrzeć, podobnie z resztą jak na twoje modele - Rewelacja.


No to teraz mi dałeś motywacyjnego kopa... Mam coś, czego nie mogę skończyć, bo efekty moich prac wydają mi się załośnie prymitywne przy tym, co oglądam na tym forum. Spróbuję to jakoś uratować i pokazać. Jeśłi się zawezmę, to przez weekend skończę. No i zgodnie z uwagami przy krewetkowcu, pomyślę nad tłem do zdjęć (na budowie w lesie jestem mocno ograniczony i mam tylko telefon).

Dziękuję za info o farbach. Mieszkam z U-Bootem z Hachette (to nie to, o czym wspominam wyżej) i męczy mnie, żebym zaczął go malować.
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » środa, 31 sierpnia 2016, 11:11

Podoba mi się określenie "mieszkam z U-Bootem" - w skali 1/48 to chyba mocno obrazuje w czym rzecz ;o)
Dokończ, na pewno będzie na co popatrzeć!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Tomek Rogala » środa, 31 sierpnia 2016, 11:26

Tak to wygląda:

Obrazek

Równocześnie widać mój mobilny warsztat modelarski oraz warunki lokalowe :D Żeby nie było - krewetkowiec powstał właśnie tutaj.

Od razu zaznaczam, że U-96 robię Out of the Bag, żadnych korekt, żadnego wycinania otworów przelewowych. Nic. Tak, wiem - model za 4.500 PLN, zgroza. Ale cóż... Jeżdzi ze mną po budowach i powoli powstaje. To jest moja terapia antystresowa, za moją kasę, takie moje Katmandu, jakby powiedział pan Marek Kondrat. Nie znam się na U-Bootach, nie mam zamiaru się "poznawać" i jeżeli kogoś boli, że zmarnuję taki model... cóż... pech...
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez xmald » środa, 31 sierpnia 2016, 11:37

Wygląda imponująco! Sterburta jest w formie przekroju?
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: U-Boot Typ IIB Revell 1/144

Postprzez Tomek Rogala » środa, 31 sierpnia 2016, 11:49

Not at all, Sir...
Jest wycięcie na przedział Diesel'i i na Centralę. Pomimo Kilogramów blach, oba przedziały są dość mocno uproszczone, wręcz przeraźliwie puste jeżeli chodzi o ściany. Tu jeszcze mam czas na ingerencję, tyle że przy tej skali czego bym tam nie wpakował, zawsze będzie mocno odstawało od oryginału - po prostu prawdziwy U-Boot to plątanina rur, rurek i rureczek, co widać na zdjęciach oryginalnych wnętrz. A ja nie czuję sie na siłach, żeby to odtworzyć. To chyba kwestia psychologiczna, wolę mówić, że model jest prosto z pudła, niż próbować odwzorować wnętrze i polec ze świadomością, że i tak zrobiłem tylko połowę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości