Materiały do budowy okrętu 1/100

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Materiały do budowy okrętu 1/100

Postprzez Yoda » niedziela, 18 grudnia 2016, 10:56

Cześć stoczniowcy,

Znudziło mi się już sklejanie wycinanek i wpadłem na pomysł zrobienia jakiegoś pancernika w skali 1/100, czyli tak mniej więcej będzie to w granicach ponad 2 metrów.
I tu pojawiła się sprawa z jakich materiałów należało by coś takiego zbudować. I o ile to co miałoby stać na pokładzie można byłoby zrobić praktycznie z czegokolwiek, to kadłub powinien być raczej bardzo sztywny.
Przyszło mi do głowy, żeby przeskalowane z wycinanki wręgi i podłużnice wyciąć laserowo. Tylko z jakiego materiału, żeby było to sztywne i żeby dobrze się ze sobą sklejało, a potem z poszyciem.
Czy ktoś doradzi z czego i z jakiej grubości zrobić taki szkielet i gdzie to potem można wyciąć? Myślałem o sklejce 6mm, ale nie wiem, czy to dobry pomysł.
Avatar użytkownika
Yoda
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek, 6 grudnia 2016, 20:32

Reklama

Re: Materiały do budowy okrętu 1/100

Postprzez Ralf_S » wtorek, 20 grudnia 2016, 09:38

Za dużego wyboru materiałów to nie ma...
Kadłub to bezapelacyjnie laminat. Jeżeli zamierzasz nim pływać, to musi być odpowiedniej grubości, aby wytrzymał napór wody.
Wręgi można jak najbardziej wykonać ze sklejki. Przy tej skali grubość min. 3mm.
Kleić musisz klejami epoksydowymi, dwuskładnikowymi (Poxipol, Distal, Technicol itp), co pozwoli na zachowanie sztywności.
Nadbudówki to blachy , polistyren ew. laminat lub drewno - co kto lubi ;o)
Pozdrawiam
Ralf_S
Avatar użytkownika
Ralf_S
 
Posty: 1278
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 01:43
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Materiały do budowy okrętu 1/100

Postprzez Yoda » piątek, 20 stycznia 2017, 20:59

Dzięki.
Znalazłem kilka firm, które zajmują się laserowym wypalaniem we wszelakich materiałach. Nawet nie sądziłem, że materiałowo może być aż taki wybór. Pozostaje tylko wszystko rozrysować z przeskalowaniem i zlecić wycinkę światełkiem.
Avatar użytkownika
Yoda
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek, 6 grudnia 2016, 20:32

Re: Materiały do budowy okrętu 1/100

Postprzez Kapitan Bomba » piątek, 20 stycznia 2017, 21:12

Niech moc (lasera) będzie z tobą. :mrgreen:
Zdradziecka Morda i Kanalia !
Avatar użytkownika
Kapitan Bomba
 
Posty: 134
Dołączył(a): sobota, 10 stycznia 2015, 23:54
Lokalizacja: Galaktyka Kurvix


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość