Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 15 lutego 2009, 23:07

Witam wszystkich! Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, dlatego też z góry przepraszam za ewentualne pomyłki.
Moje modelarstwo w tym temacie jest trochę inne jeśli chodzi o użyty materiał, jeśli jednak się spodoba, to temat spróbuję bardziej rozwinąć.
Model ten to parowóz Niemieckich Kolei Polowych - Brigadenlokomotiv, popularnie zwany HF-ką.
Model ten jest wykonany w skali 1:6, posiada napęd elektryczny a także kociołek parowy dla uzyskania efektów dźwiękowo-wizualnych.
Życzę miłego oglądania. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 lutego 2009, 00:12 przez Andrzej Godlewski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez siara1939 » niedziela, 15 lutego 2009, 23:15

Bardzo fajna zabawka- szkoda, ze cie zaraz ktos w kolano z lugera postrzeli ostrzegawczo za te fotki....patrzcie poki jeszcze mozna.... ;o)
Rozwijaj temat jak najbardziej.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 16 lutego 2009, 10:16

Andrzej Godlewski napisał(a):...posiada napęd elektryczny a także kociołek parowy dla uzyskania efektów dźwiękowo-wizualnych.

Wyglada ciekawie. Jesli naped elektryczny, rozumiem, ze czerpie energie z akumulatora. Ale skoro maszyna i tak posiada kociolek parowy, a wysoki poziom Twoich umiejetnosci nie budzi zadnych watpliwosci, ciekawi mnie, z jakich powodow zrezygnowales z wykonania napedu parowego? Czy glowna przyczyna byly ewentualne trudnosci budowy silnikow parowych?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Andrzej Godlewski » poniedziałek, 16 lutego 2009, 18:52

Prace przy parowozie rozpocząłem około siedem lat temu, wtedy to mój poziom wiedzy o silnikach parowych, kotłach, inżektorach i całej masie urządzeń, które powodują, iż taka maszyna działa, był niewystarczający aby podjąć budowę jego na żywą parę.
Zacząłem poszukiwania wiedzy, w książkach, internecie, u ludzi związanych bezpośrednio z kolejnictwem.
Parowóz ten zbudowałem głównie z myślą o zebraniu doświadczeń związanych z budową tego rodzaju modeli.
Budowa kotła w polskich warunkach technicznych jest praktycznie niemożliwa ze względu na brak odpowiednich przepisów o warunkach dopuszczenia takich małych kotłów parowych (8 atm) do użytku publicznego. Niemniej jednak rozpocząłem prace nad kolejnym parowozem, który będzie miał już kocioł i silnik parowy.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez SZYMON » czwartek, 28 maja 2009, 21:46

To jest prawie nie z tej ziemi, widziałem to tylko na amerykańskich stronach i na YouTube panie Andrzeju jest Pan geniuszem. Z podziwem patrzę na to co Pan zrobił.Bajer. SK


Pisownia !!!
Proszę bardziej się przykładać do pisowni.
Avatar użytkownika
SZYMON
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek, 28 maja 2009, 20:52

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Andrzej Godlewski » środa, 7 kwietnia 2010, 23:03

Obrazek
Obrazek
Ponieważ pierwsze zdjęcie znikło uzupełniam i życzę przyjemnego oglądania.
Powstaje tez drugi parowóz który po wojnie pracował na Bydgoskiej kolejce wąskotorowej.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez subgrafik » środa, 7 kwietnia 2010, 23:19

Fantastyczna sprawa,
mam tylko nadzieje ze tabor troche "zweatheringujesz" :)

pawel
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 15:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Andrzej Godlewski » czwartek, 8 kwietnia 2010, 19:59

HF-ka zaliczyła już parę imprez wożąc podróżnych :lol: to i jest to ten szczególny przypadek kiedy model sam się water-coś tam :mrgreen:
I tak jak w życiu prawdziwego samowarka ,a to parę razy wykoleiła się ,zderzyła z psem i o mało kota nie przejechała a przy każde zdarzenie pozostawia ślad użytkowania, ale też myślałem aby dodać jeszcze trochę innych śladów eksploatacji.
http://www.youtube.com/watch?v=KOTDkG67GLc
A tu można zobaczyć jak podróżuje się owym samowarkiem.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Bond » piątek, 14 maja 2010, 20:34

Obejrzałem film na Youtube, i powiem tak: - kojarzy mi się to z klasyką seriali TV z lat 60-tych w UK lub 70-tych w POlsce.
W jednym z odcinków kultowego brytyjskiego serialu taka kolejka ( odrobinkę większa) wystąpiła jako środek transportu pośród kulku innych mniej istotnych środków trnasportu osadzone w sensacyjnej fabule.

Zagadka dla forumowiczów powyżej 35 lat- co to za serial w którym wykorzystano model takiej kolejki?
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 15:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Pan_Cerny » poniedziałek, 17 maja 2010, 21:54

Bond napisał(a):Zagadka dla forumowiczów powyżej 35 lat- co to za serial w którym wykorzystano model takiej kolejki?

Dick Turpin raczej nie, Kosmos 1999 też nie... A może chodzi o Świętego?
Tymcza!
Marek
Mam zmienne IP i się tego nie wstydzę.
Avatar użytkownika
Pan_Cerny
 
Posty: 563
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Bond » poniedziałek, 24 maja 2010, 17:57

No cóż odpowiedź brzmi - "The Avengers" z roku 1965 czyli serial "Rewolwer i melonik" w polskiej wersji językowej.
Dla ciekawskich modelarzy link do streszczenia odcinka wraz z fotosami (m.in. kolejki) ze strony fanów serialu.

http://www.dissolute.com.au/avweb/emmabw/402.html



oraz wybrane zdjęcia przez Google'a z tego odcinka (ta kolejka jest całkiem fajnie zrobiona, warto rzucić okiem):

http://www.fsmr.org.uk/avengers.html

http://i33.tinypic.com/21kxoar.jpg

Sam odcinek też wrto zobaczyć. NIestety jest jedna przeszkoda - ani Empik, ani Media Markt tego serialu w ofercie nie mają od chwili założenia sieci tych sklepów w Polsce. Szkoda - The SAint jest, Randal & Hopkirk-a chyba też widziałem,, a tego nie ma.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 15:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Jostein » czwartek, 3 czerwca 2010, 20:50

Czy oryginal był na tor 600mm?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 6 czerwca 2010, 22:15

Niemcy i Francuzi używali torów o prześwicie 600mm, w wojskach Austro Węgier 760 mm.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 01:52

Dla mnie to jest całkowicie abstrakcyjne hobby, ale, że szanuję ludzi ogarniętych wszelką pasją, robię ukłon w stronę mistrza modelarstwa monumentalnego. ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Wąskotorowa kolej polowa

Postprzez Andrzej Godlewski » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 13:23

Bo to wąskotorowe RC. :lol:
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Następna strona

Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości