[R] Mastercard Lola-Ford T97/30

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

Re: [R] Mastercard Lola-Ford T97/30

Postprzez RAV » czwartek, 6 marca 2014, 16:07

Mógłbyś opowiedzieć nieco o technologii? Używasz gotowej wycinanki, czy ściągasz z netu i drukujesz? Jak uzyskujesz taką powierzchnię? Nawet przed wzmianką o lakierze Gunze nie wygląda jak karton, raczej jak cienki plastik - gładki i chyba w niektórych miejscach ma nierozwijalny kształt, jakby tłoczony (np. w okolicy loga MasterCard na szczycie nadwozia). Nasączasz czymś karton? Czy części "od nowości" były bez czarnych konturów?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [R] Mastercard Lola-Ford T97/30

Postprzez PiterATS » czwartek, 6 marca 2014, 16:45

Dzięki Panowie za zainteresowanie ;o)

RAV, po kolei :mrgreen:
-Ten konkretny model został wydany w czeskim wydawnictwie, przy czym ja go zeskanowałem i przerobiłem na swój sposób w Corelu. Zaprojektowałem nową podłogę z dyfuzorem i tylną strukturą zderzeniową, uzupełniłem brakujące linie podziału na nadwoziu i usunąłem czarne kontury.
-Gładka powierzchnia- tak jak zauważyłeś używam lakieru Gunze, a konkretnie GX100. Kilka mokrych warstw i polerka produktami Tamiyi (zestaw drobnych papierów ściernych, past polerskich i wosku) wystarczy by powierzchnia była gładka. Ważny jest też tutaj doskonałej jakości karton, bez włosków. Ja do wydruku używam mojego ulubionego papieru o gramaturze 200g, satynowanego, który można kupić w sklepach papierniczych (paczka 250 arkuszy to koszt ok. 45zł). Dodatkowo całe arkusze z elementami zabezpieczam nakładając pędzlem Capon, prosto z puszki.
-Powierzchnie nierozwijalne- jak wiadomo w modelach kartonowych powierzchnie nierozwijalne dzieli się na pojedyncze listki i sklejki. Aby po sklejeniu nie było ich widać, łączenia między listkami szpachluję cyjanoakrylem. Potem delikatnie je szlifuję, a miejsce po obróbce retuszuję odpowiednio dobraną farbą metodą suchego pędzla. Tak przygotowana powierzchnia wygląda rzeczywiście jakby była "tłoczona" z jednego elementu, a nie składana z kilku. Ważne jest też tutaj, by wszystkie sklejki były porządnie uformowane ;o)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [R] Mastercard Lola-Ford T97/30

Postprzez Korowiow » czwartek, 27 marca 2014, 21:19

Kolejny piękny model. Gratulacje i szacun.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia strona

Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość