[G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

Postprzez PiterATS » piątek, 16 listopada 2012, 21:29

Witam

Takie coś ostatnio zdziergałem w kartonie- ciągnik rolniczy Lanz-Bulldog D9506 z wydawnictwa Modelik, w skali 1/25.
Model przyjemny w sklejaniu, przy jego budowie nie napotkałem na większe trudności. Od początku założyłem sobie, że model będzie w całości zwaloryzowany, dlatego też mogłem dorobić brakujące elementy oraz te, które były zbyt uproszczone. I to jest największa bolączka tego projektu- przesadnie uproszczone niektóre elementy, zwłaszcza głowica tłoka i cały układ paliwowy. Trochę zmian jest w kabinie, ale niewielkich. Do wykonania siatek chłodnic użyłem fototrawionej blaszki Eduarda. Początkowo model miał posiadać malowanie Wehrmachtu, ale koniec końców zmieniłem barwy na cywilne. I tak ciągnik posiada popularne wtedy dla sprzętu rolniczego kolory: całość zielona z czerwonymi felgami i czarnymi dodatkami.
Model przedstawia ciągnik z 1940r. W 1939r., wraz z wybuchem wojny, w Niemczech weszły w życie przepisy o zaciemnieniu mieszkań, ulic i pojazdów, w związku z groźbą alianckich nalotów na miasta. Jeśli idzie o pojazdy, to w ramach możliwości każdy powinien posiadać przesłony na światła, a gdy takowych nie ma, kierowca powinien poruszać się po zmroku z wyłączonym oświetleniem. Przepisy te dotyczyły każdego pojazdu cywilnego i wojskowego, począwszy od roweru a na samochodach kończąc. I tak w modelu wykonałem światła przednie i tylne z przesłonami, czyli tak samo jak przewiduje to wycinanka, gdy budujemy traktor w wersji wojskowej.
Ciągnik posiada rejestrację z literami porządkowymi IK, przyporządkowanymi dla Prowincji Śląskiej, z siedzibą w Breslau (Wrocław).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: [G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

Postprzez bartek piękoś » sobota, 17 listopada 2012, 00:25

Fantastyczna praca.
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: [G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

Postprzez Soris000 » sobota, 17 listopada 2012, 00:38

Bardzo mi się podoba temat, wykonanie, malowanie i brudzenie. Jedynie "szmatka" na dachu nie w moim guście.
Zrób małą dioramkę. ;o)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mymglMWtPCY[/youtube]
Chyba trochę inny model traktora ?
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: [G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

Postprzez Korowiow » niedziela, 18 listopada 2012, 20:02

Bardzo dobry. Jak widać karton też może dostać bardzo dobre ślady eksploatacji.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości