[relacja] Porsche 962C Repsol (Mega Graphic 1:24)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[relacja] Porsche 962C Repsol (Mega Graphic 1:24)

Postprzez spiinacz » środa, 11 lutego 2009, 14:27

Ostatni raz styczność z kartonowymi modelami miałem grubo ponad 12 lat temu. Dlatego doświadczenie mam, powiedzmy minimalne. Nie korzystałem z jakiś specjalnych technik wykorzystywanych przy budowie modeli kartonowych do tego zabawa kończyła się gdy przychodził czas na składanie detali. Zobaczymy co wyjdzie z tego tym razem.

Na warsztat trafił kartonowy model Porsche 962C czeskiej firmy Mega Graphic.
Jak po tak długiej przerwie to model jest dosyć wymagający, skala trudności 4/5

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Znaczną część elementów wycinam skalpelem, a ważniejsze elementy konstrukcyjne podklejam 1mm tekturą:
Obrazek
Obrazek

Kolejne etapy to, klejenie (wikol, klej poliuretanowy, kropelka), szpachlowanie (gunze w płynie).
W przypadku podwozia elementy łączyłem ze sobą krawędziami. Prawdopodobnie będzie ono malowane lub oklejone czarnym papierem.:
Obrazek
Obrazek

Widoczne krawędzie elementów maluję czarnym cienkopisem lub farbami olejnymi (po nałożeniu farby nadmiar ścieram wacikami lub ręcznikami papierowymi):
Obrazek

A tutaj, w doborowym lecz jeszcze skromnym towarzystwie schną inne części wcześniej podklejone na tekturę:
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 12 lutego 2009, 17:39 przez spiinacz, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Reklama

Re: Porsche 962 C Repsol

Postprzez spiinacz » czwartek, 12 lutego 2009, 17:26

Małe postępy. Tył jeszcze trochę pracy wymaga. Może w weekend uda się już całość psiknąć podkładem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » piątek, 13 lutego 2009, 12:06

Próba malowania.
Podkład Gunze i czarny akrylowy mat MM.
Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez draz » piątek, 13 lutego 2009, 13:11

Prawie jak plastikowy.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 09:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » niedziela, 15 lutego 2009, 13:48

Po pomalowaniu podwozia uwidoczniły się małe niedociągnięcia, dlatego zostało ono jeszcze raz przeszlifowanie w kilku miejscach.
W między czasie zabrałem się za przygotowanie elementów silnika i skrzyni biegów. Na zdjęciu znajduje się ok 50% elementów. Wszystkie pozostałe, mniejsze będą wycinane i obrabiane w trakcie składania silnika.
Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » poniedziałek, 16 lutego 2009, 14:37

Mały update.
Podwozie ukończone i przygotowane do malowania (mam nadzieję, że już żadne babole się nie pokażą):
Częściowo złożony został silnik i skrzynia biegów. Ze względu na papier elementy są trochę uproszczone dlatego blok silnika troszkę poprawiłem, dodatkowo oklejając go płytkami pcv .0.5mm

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » sobota, 28 lutego 2009, 18:06

Mała aktualizacja.
W dużym stopniu ukończone wnętrze. Zostało parę detali takich jak deska rozdzielcza czy kierownica (prace nad nimi trwają):

Obrazek
Obrazek

Także przednie zawiedzenie jest bliskie ukończenia. Trzeba jeszcze dokończyć zaciski i kilka detali.
Trochę dałem ciała z tarczami gdyż nie zostawiłem szczeliny między okładzinami tylko je ze sobą skleiłem, z krawędź zamalowałem szarą farbką :/
Gdyby nie to, że część elementów jest pomalowana, nie wyglądało by to za ciekawie :oops: Zdecydowanie wolę modele plastikowe i żywiczne.
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » poniedziałek, 2 marca 2009, 22:19

Zmontowane tylne zawieszenie. Trochę roboty z tym było mimo iż to jest dosyć mały element.
Na zdjęciach krawędzie wyglądają na poszarpane, jednak mniejsze części pokrywam w całości klejem CA i następnie szlifuję. Dzięki temu nie poszarpię papieru, a elementy są znacznie mocniejsze.
(Na cały model na razie zużyłem oko 6 tubek CA - trochę dużo )
Sprężyny zostały "wykręcone" z pręta miedzianego 0.5mm
Wszystko wstępnie pomalowanie podkładem i na czarno. Jutro przeszlifuję ewentualne nierówności i pomaluję wszystko na odpowiednie kolory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » piątek, 6 marca 2009, 13:52

Wnętrze prawie ukończone, pozostało jeszcze kilka detali przy silniku do dokończenia.
Zdjęcia gotowego wnętrze wrzucę jak już będzie całe ukończone.

Przeglądając znalezione w internecie zdjęcia gotowego modelu oraz pojazdów w malowaniu Repsol, a porównująć to z poniższym zdjęciem da się zauważyć różnicę w kolorach. Mój model wchodzi w kolor fioletowy, a powinien być niebieski. Model kupiłem jakieś 1.5 roku temu na allegro. Czyżby mi ktoś sprzedał kopie :/?
Konstrukcja wydaje się dosyć prosta lecz po złożeniu wszystkich elementów, wyprofilowaniu łuków pojawił się problem z zamontowaniem środkowego elementu przedniej części karoserii (na wysokości napisu Repsol). Część była w tym miejscu lekko zwężona i za żadne skarby nie chciała się prawidłowo połączyć z nadkolami, jakby było mało po udanym połączeniu cały przód się powykręcał. Pozostało tylko podkleić element od wewnątrz dodatkowym arkuszem papieru i przez naginanie całości udało się to jakoś wyprostować.
Pokrywa silnika została odcięta od karoserii.

Obrazek


Kolejny problem był taki iż uszkodziłem poniższy element..i tu dramat!! Modelu chyba nigdzie u nas nie można dostać, i nie wykonałem sobie skanów elementów (tak na wszelki wypadek).

Obrazek


Zostały mi dwie opcje. Wykonać od nowa uszkodzony element, złożyć karoserie i po prostu ją pomalować na jednolity kolor. Miałbym wtedy cywilną wersję 962 ze sportowym wnętrzem (coś na wzór Club Sport).
Druga opcja to skorzystanie z drugiego modelu Porsche 962 C z malowaniu Omron (który niedawno nabyłem na allegro).

Obrazek


Na szczęście udało mi się znaleźć osobę na Kartonwork, która podesłała mi skany z elementami karoserii. Skany nie były rewelacyjne, widać to po kolorach. W PSie postarałem się lekko zmienić kolor przybliżając go do prawidłowego odcienia.
W związku z tym że mogłem kontynuować pracę z modelem, (wracając do pierwszego zdjęcia) cały element karoserii od wewnątrz i od zewnętrznej strony pokryłem klejem CA wzmacniając całą konstrukcję. Pozostaje mi jeszcze przeszlifować całość przygotowując model do ponownego naklejenia elementów na powstałą już konstrukcję. Teraz tylko muszę to w jakimś dobrym punkcie wydrukować.

Obrazek
Obrazek


Ostatnia sprawa dotyczy kół i oszklenia.
Zastanawiam się czy nie kupić 962 C z Revella Link1 Link2 aby wykorzystać z niego koła, opony oraz oszklenie. Przede wszystkim koła by mi ułatwiły prace. Wzór felgi jest trochę inny ale w środek można przecież wkleić kartonową imitację felgi pochodzącą z modelu kartonowego. Złożyłem częściowo jedno koło i trzeba przyznać że jest dosyć ciężko spasować ze sobą wszystkie elementy.
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Porsche 962C Repsol

Postprzez spiinacz » piątek, 6 marca 2009, 21:03

Za zgodą michała.s na wykorzystanie loga forum, model dostanie mały forumowy akcencik :)
Na pewno zostaną trzy małe loga, co do dużego z tyło jeszcze nie zdecydowałem.
Na chwilę obecną jest to wersja robocza.

Obrazek Obrazek
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: [relacja] Porsche 962C Repsol (Mega Graphic 1:24)

Postprzez u4an » czwartek, 2 lutego 2012, 08:13

Nieźle Ci idzie.
Warsztat:

R/C 1:4 Ski Doo MX Z JetLion™ Widebody

Pozdrawiam i życzę powodzenia! :D
u4an
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 1 lutego 2012, 21:18


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości