[relacja] Gaz 69M (1:24)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[relacja] Gaz 69M (1:24)

Postprzez TomekWnęk » niedziela, 1 marca 2009, 12:30

Obrazek
Model Gaz'a kupiłem na internetowej aukcji, ponieważ na rynku nie ma plastikowego czy też żywicznego zestawu w interesującej mnie skali 1/24 (ja takiego nie spotkałem) postanowiłem spróbować z kartonem. Model tego samochodu chcę zrobić w jak najbardziej cywilnej wersji. Kolega z liceum ma do dziś gaza 69, jak niedawno mi mówił 'jeszcze nie jeżdżącego' (remontuje go od dłuższego czasu), a ja 'gazika' pamiętam właśnie ze szkolnych lat (cholerka brzmi jakbym miał z 70 wiosen).
Obrazek
Zdjęcie z jednego ze wspólnych wyjazdów.
Model autorstwa p. Adama Kolczarka pochodzi z roku 1984. Nie ma określonej skali i z moich 'oględzin' wynika, że jest w podziałce 1/16 (jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi). Dodatkową ciekawostką jest to że na okładce MM jest rysunek przedstawiający gaz'a 69AM a w środku mamy model wersji 69M. Chcąc zbudować replikę w skali 1/24 zeskanowałem wszystkie arkusze z częściami z MałegoModelarza, przeskalowałem i wydrukowałem na kartkach z bloku technicznego.
Obrazek
Co z tego wyjdzie... sam jestem ciekaw.

Budowę zacząłem od ramy. Części głównych belek powycinałem z arkuszy
Obrazek
a następnie posklejałem klejem CA
Obrazek
Próbowałem wikolem, klejem BCG, ale skończyłem na CA. Dodatkowo części nasączam rzadką 'odmianą' tego kleju, gdyż mam zamiar model pomalować, wcześniej gruntując całość Mr.Surfacer'em.
Po wycięciu kolejnych elementów ramy sukcesywnie sklejam całość razem i na chwilę obecną wygląda ona tak:
Obrazek
W międzyczasie zacząłem zabawę z maską silnika. Elementy konstrukcji podkleiłem grubszym kartonem - ok 0,5mm
Obrazek
Tak zbudowaną konstrukcję okleiłem 'poszyciem', nasączyłem klejem CA i zacząłem szpachlować białą szpachlówką tamiya.
Obrazek
Efekty nie są jednak takie jak chciałem i dlatego teraz spróbuję z wspomnianym Surfacerem500.

Nie wiem czy skończę ten model, czy uda mi się zrobić to co sobie poukładałem w głowie. Postaram się aktualizować wątek na bieżąco, choć możliwe że umrze on niedługo z powodu braku aktualizacji jak to już z niejedną relacją na tym forum było.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Gaz 69M

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 1 marca 2009, 12:47

TomekWnęk napisał(a):
Nie wiem czy skończę ten model, czy uda mi się zrobić to co sobie poukładałem w głowie. Postaram się aktualizować wątek na bieżąco, choć możliwe że umrze on niedługo z powodu braku aktualizacji jak to już z niejedną relacją na tym forum było.


Taaa..., grunt to pozytywne myślenie. :mrgreen:
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Gaz 69M

Postprzez spiinacz » poniedziałek, 2 marca 2009, 18:54

Tomku, może przeniesiesz relacje do konkursy w kategorii "pozostałych", tylko dwie osoby (ze mną) biorą udział. Tak przynajmniej będzie większa konkurencja!
Łukasz Szwarc
url=http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=215&t=10537
Avatar użytkownika
spiinacz
 
Posty: 431
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00
Lokalizacja: Poznań `84

Re: Gaz 69M

Postprzez draz » poniedziałek, 2 marca 2009, 20:25

A ja tak sobie patrzę na te arkusze, pote przyglądam się masce i sobie myślę, jak by to wszystko pięknie w blaszce wyglądało.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Gaz 69M

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 2 marca 2009, 21:14

tak z ciekawosci, w jakiej skali w MM jest ten model? bo o ile dobrze pamietam, to Modelik puścił reedycję tego modelu, ale w skali innej niz było to w MM. Modelik jest 1:24, w MM było 1/16?

EDIT: soryy, niedocyztaem.. troche za dużo chyba dzis malowałem..:>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Gaz 69M

Postprzez TomekWnęk » poniedziałek, 2 marca 2009, 22:40

spiinacz napisał(a):Tomku, może przeniesiesz relacje do konkursy w kategorii "pozostałych", tylko dwie osoby (ze mną) biorą udział. Tak przynajmniej będzie większa konkurencja!
Na bank (choć ostatnio to mało trafne porównanie) nie zdążę do końca konkursu, jak uporam się z robotą zarobkową chcę skończyć rozgrzebany model samolotu, zająć się F1 a patrząc na półkę magazynową mam ochotę rozgrzebać coś jeszcze...Także raczej nie ma sensu
draz napisał(a):A ja tak sobie patrzę na te arkusze, pote przyglądam się masce i sobie myślę, jak by to wszystko pięknie w blaszce wyglądało.
Ja sobie o żywicy myślę połączonej z blachami.Ale ramę widziałem w blaszkach :)
Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):Modelik puścił reedycję tego modelu
a o tym nie wiedziałem, choć ofertę modelika przeglądałem nieraz. Wiem że mają gaza 67 w 1:25, 69 nie spotkałem.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaz 69M

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 2 marca 2009, 23:53

widac wycofali.. nawet 'boxart' był identyczny jak w MM

EDIT (znowu..) jednak nie taki sam.. ale prawie..

Obrazek
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Gaz 69M

Postprzez TomekWnęk » środa, 4 marca 2009, 12:51

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):jednak nie taki sam.. ale prawie..

To już ten z MM miał więcej wspólnego z rzeczywistością
No i nie rosyjski a radziecki. ;o)
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości