Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez skrzat16 » poniedziałek, 15 lutego 2010, 21:10

Witam,

Choć trochę wiem na ten temat, ale warto zweryfikować własną wiedzę.
Sprawa dotyczy sie koloru wnętrza Tygrysa I wersja późna.
W wielu publikacjach na ten temat, napisane jest że malowano na biało lub kremowo. Tyczy sie to tylko wieży i fragmentów kadłuba. Pozostałe elementy, tz. podłoga wieży i dolna częśc kadłuba pozostawała pomalowane minią.
Widziałem fotki z wnętrza Tygrysa stojacego w muzeum we Francji i widać ze był pomalowany kolorem zielonkawym lub bardzo podobnym do zielonego.Moim zdaniem to kolor oryginalny , bo wnętrze mocno zaniedbane i napewno nie było koserwowane.
Co myślicie na ten temat.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
skrzat16
 
Posty: 332
Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 23:33
Lokalizacja: Sopot

Reklama

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez Bathin » poniedziałek, 15 lutego 2010, 21:31

Pod koniec wojny Niemcy wrócili do malowania wnętrz pojazdów pancernych kością słoniową, ale Tygrysy I już się nie załapały na ten rozkaz. Prawdopodobnie tak jak napisałeś, późne Tygrysy malowane były tak jak ten w Saumur, albo minią.
Bodajże w książce "Zapomniany Żołnierz" Guja Sajera, autor napisał jak udało mu się przejechać wewnątrz Tygrysa, wspomniał wtedy, że wnętrze wieży było pomarańczowe.
Pzdr
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez skrzat16 » poniedziałek, 15 lutego 2010, 21:58

W necie i wielu innych publikacjach na temat Tygrysa I, jest często publikowane zdjęcia wnętrza wieży z początków produkcji.
Wyraźnie widać to po wyposażeniu. Mojm zdaniem jest farba biała lub o podobnym odcieniu ( kremowa )
Mam też ujęcia kadłuba po zdjęciu wieży. Tam też jest jasna farba.
Jutro podeślę fotki.
Ostatnio edytowano niedziela, 21 lutego 2010, 16:58 przez skrzat16, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
skrzat16
 
Posty: 332
Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 23:33
Lokalizacja: Sopot

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez robulus1 » wtorek, 16 lutego 2010, 10:32

Witam
Oto adres strony mam nadzieję, że się przyda:
http://anonymous-generaltopics.blogspot ... zkpfw%20VI
Są tam między innymi takie zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
robulus1
 
Posty: 25
Dołączył(a): poniedziałek, 7 września 2009, 18:47

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez skrzat16 » wtorek, 16 lutego 2010, 10:53

Dzięki za link. Podsyłam wspomniane fotki.
Obrazek
Kolorystyka wnętrza kadłuba.
Obrazek
Obrazek
Na tym zdjęciu wyraźnie widać fragmenty w kolorze mini i białe lub kremowe wnętrze.Jest to Tygrys z początku produkcji
Obrazek

I jeszcze taki przykład.To zdjęcie przedstawia egzemplarz z muzeum we Francji
Avatar użytkownika
skrzat16
 
Posty: 332
Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 23:33
Lokalizacja: Sopot

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez Bathin » wtorek, 16 lutego 2010, 13:37

skrzat pytałeś o wersję późną Tygrysa I, a wcześniejsze rzeczywiście były malowane kolorem "kość słoniowa".
Skłaniałbym się raczej do wnętrza pomalowanego minią, albo zielenią.
Doskonałym przykładem takiego malowania jest StuG IV wyciągnięty pod Grzegorzewem - minia i zieleń.
Ten Tygrys z Saumur był wykorzystywany przez jakiś czas po wojnie przez armię francuską. Z tego okresu pochodzą przerobione rury wydechowe i błotniki, ale nie sądzę, żeby przemalowali wnętrze.
Pzdr
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez skrzat16 » wtorek, 16 lutego 2010, 13:40

Napewno nie przemalowali. Mam sporo zdjęć tego pojazdy i wyraznie wiać że to oryginalne malowanie.
Dzięki za odpowiedz. :)
Avatar użytkownika
skrzat16
 
Posty: 332
Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 23:33
Lokalizacja: Sopot

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez pete » wtorek, 16 lutego 2010, 20:21

Witam,
Tiger z Saumur był przemalowany i to niechlujnie. Na zdjęciach widać prześwitującą we wnętrzu "kość słoniową", a dolna część wanny to rzeczywiście kolor minii. Tym zielonym kolorem pomalowano prawdopodobnie cały wóz, gdyż nawet wanna od spodu jest tym maźnięta.

Pozdrawiam
Piotr
pete
 
Posty: 10
Dołączył(a): wtorek, 16 lutego 2010, 20:06

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez skrzat16 » wtorek, 16 lutego 2010, 20:44

Pete, masz rację. ponownie przypatrzyłem się zdjęciaom dachu wieży. Tam wyraznie widać odcień kości słoniowej, lub coś podobnego.W opisie zdjęc, ten kolor został zidentyfikowany jako IVORY. Równierz na innych cześciach widać, że malujący specjalnie się nie starał (albo farba gryzła w oczy :shock: ). Dla zainteresowanych podpinam fotki i link do tej strony.
http://Tiger1.info/saumur/english/tourelle.html

Porównywałem z katalogiem RAL i można powiedzieć że jest to RAL 9001 lub coś bardzo bliski tego .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
skrzat16
 
Posty: 332
Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 23:33
Lokalizacja: Sopot

Re: Kolorystyka wnetrza Tygrysa

Postprzez Sebastian » niedziela, 21 lutego 2010, 00:00

Ja miałem okazję siedzieć w kilku pojazdach w muzeum i wnętrza były białe :mrgreen: ale wiadomo czasem fantazja konserwatorów nie zna granic.
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości