King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Georg01 » środa, 23 lutego 2011, 14:30

Rayl napisał(a):Witam
Mam serdeczną prośbę. Czy dysponuje ktoś fotami, schematami i informacjami o KT z tytułowej jednostki. Bardzo by mi zależało na takowych materiałach. Cokolwiek jest ciężko znaleźć na jej temat, a już fotki, prócz tigera 555, są niezwykle rzadkie.
Z góry dziękuję.



Oprócz Tigera II dowódcy 502 SS Schw. Pz. Abt. nie widziałem nigdy żadnej fotki, na której byłoby widać numer czołgu. Wiadomo jedynie z monografii Schneidera "Tiger in combat", że batalion po przezbrojeniu w Tigery II miał bardzo okrojony skład i niepełne plutony. Batalion stosowal numerację w postaci białych obwódek cyfr bez wypełnienia środka, tak jak na Tigerze II nr 555.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Reklama

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez marder4 » poniedziałek, 28 lutego 2011, 23:39

tak jak na Tigerze II nr 555.

Spotkałem się z informacją że 555 miał czarne wypełnienie cyfr.Niektóre z tej jednostki,pełne białe numery.
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt. i 503 s.SS.pz.abt.

Postprzez Rayl » poniedziałek, 14 marca 2011, 00:39

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wszystkie wasze wpisy niezwykle mi pomogły.
Co do numeracji to z kilku źródeł wiem, że stosowali jedynie białe obwódki. Tak na marginesie białe obwódki stosowane były w Normandii na Tigerach I (po za numerem na zasobniku, który miał wypełnienie czarne).
Pragnę rozwinąć temat o 503 s.SS.pz.abt. czy jakieś fotki są może w Waszym posiadaniu? Prawdę mówiąc realizację projektu kt 502/503 postanowiłem nieco odłożyć w czasie więc może coś się jeszcze znajdzie ze źródeł.
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Georg01 » poniedziałek, 14 marca 2011, 12:38

Praktycznie wszystkie istniejące na świecie fotografie z 503 batalionu czołgów ciężkich SS są na stronie www.tiif.de . To strona, która gromadzi zdjęcia wszystkich Tigerów i pochodnych ze wszystkich możliwych źródeł.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez marder4 » poniedziałek, 14 marca 2011, 22:15

stosowali jedynie białe obwódki.
???

KT II z Frontu Odrzańskiego miały numery pełne , białe.
wg"TIC"
Ostatnio edytowano środa, 16 marca 2011, 00:47 przez marder4, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Georg01 » wtorek, 15 marca 2011, 11:42

Wszystko się zgadza, jednak temat jest o Tigerach II. Nie wiadomo, czy na tyle wieży w ogóle cokolwiek było malowane bo nie ma zdjęć. Natomiast na bokach wieży tradycyjnie 502 malował jedynie białe obwódki, choć jak pisze Schneider, zdarzały się (podobno) także całe białe numery. Nie widziałem nigdzie fotki Tigerów II z 502 SS z białymi numerami i nie wiem nawet czy takowa istnieje. Dla kontrastu 503 SS malował jedynie czarne obwódki na Tigerach II, lub nie malował w ogóle numerów, chociaż temat jest jak najbardziej niejasny i nie do końca zbadany.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Rayl » wtorek, 15 marca 2011, 19:06

Co do numerów na bokach wież, które to rzekomo miały mieć czarne wypełnienie nie ma żadnych materiałów fotograficznych ani informacji z pierwszej ręki. Na wszystkich znanych mi zdjęciach czołgów ze 102, na których rzecz jasna można zauważyć numer boczny, numery są raczej "obwódkowe": http://smg.photobucket.com/albums/v125/101yann/SS102%20Tigers%20downsized/#!cpZZ2QQtppZZ24.
Informacja którą ktoś napisał nie może być przyjmowana jako dogmat. Jak wszyscy wiemy w wydawnictwach zdarzają się błędy.
I na pewno będą się zdarzać.
Poszukując zdjęć czołgów natrafiłem na coś takiego :
Obrazek
Obrazek
Czołg to befels w kamuflażu pasującym do 102 s.SS.pz.abt. Dziwny jest ten numer. Nie wiem czy to nie czasem jakiś pojazd z dowództwa kompani. Will Fey podaje, że czołg dowódcy batalionu miał numer 001.
Zaciekawił mnie ten pojazd.
Ma jeszcze pytanie czy znane są wam jakieś foty czołgu Feya - maszyna 134. Znam jedynie taki art: Obrazek
ale czy ma coś wspólnego z prawdą to już nie wiem :D .
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez marder4 » środa, 16 marca 2011, 00:43

Jest jedna albo dwie fotki,chyba że ktoś ma więcej.
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Rayl » środa, 16 marca 2011, 15:48

A masz może te fotki? Może wiesz jakie numery miały te czołgi? Szczerzę mówiąc zbieram różne fotki ze 102, ale nie spotkałem się z tak oznaczonymi pojazdami. Tak samo jak nie ma żadnych zdjęć pojazdów w klasycznym kamuflażu, a nie tym typowym dla 102. Słyszałem też, że batalion posiadał czołgi z średniej wersji(koła z bandażem), ale nie jest to zgodne z prawdą. Batalion wyposażono w nowy sprzęt przed kampanią w Normandii.
Masz może jakieś fotki lub info o czołgu "001" Hansa Weissa?
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez marder4 » czwartek, 17 marca 2011, 01:11

Przejrzyj stronę "Tiger in focus",jest tam kilka fajnych zdjęć ze 102,oraz czołgu Feya.
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Rayl » czwartek, 17 marca 2011, 02:09

Przeglądam tę stronę i wiele rzeczy budzi moje wątpliwości. Np.: czołg sztabowy 91 podpisany jest jako maszyna Hansa Weissa. Fey w swojej książce wyraźnie zaznacza, iż czołg dowódcy miał numer "001" i to na nim Fey kończył zmagania w Normandii. Fey podaje w swej książce także inną przyczynę utraty tego czołgu - czołg zatonął w Sekwanie podczas przeprawy barką desantową. Więc coś jest tu nie halo. Fey wielokrotnie podkreśla, że czołg dowódcy nosił numer"001".
Zdjęć czołgu "134" też jakoś nie mogę znaleźć. Jest tylko maszyna "XX4", gdzie widoczna jest tylko końcowa cyfra, tu jednak może kryć się wiele pojazdów. Postaram się odszukać gdzie fotografia została wykonana.
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Georg01 » czwartek, 17 marca 2011, 14:03

Człowieku, strona Tiger in focus jest tworzona przez najwybitniejszych znawców tematyki użycia Tygrysów na świecie. Można powedzieć profesorów tematu. Są tam wszystkie istniejące zdjęcia Tigerów. Jeżeli nie ma tam zdjęcia czołgu 134 to znaczy że takowego do tej pory nie odnaleziono.

Jest jedno jedyne zdjęcie, zresztą jest na tej stronie, na którym siedzi Fey i dwóch kompanów przy tylnej płycie Tigera. NIC NA NIM NIE WIDAĆ !

To że Fey napisał, że walczył na czołgu o takim numerze to bardzo dobrze. Po prostu napisał. Czy istnieje zdjęcie takiego czołgu. Jak do tej pory nie odnaleziono takiego zdjęcia. Za to jest zdjęcie czołgu 91 i komuś trzeba czołg przypisać.
Ostatnio edytowano czwartek, 17 marca 2011, 18:12 przez Georg01, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Rayl » czwartek, 17 marca 2011, 16:48

Nie denerwuj się tak. Melisa świetnie koi skołatane nerwy.
Nie traktuj tej strony jako dogmatu. Co jakiś czas pojawiają się nowe zdjęcia. Rzadko bo rzadko, ale się pojawią. Czasem ktoś znajdzie jakąś pamiątkę po dziadku na tle zniszczonego czołgu itd. Nie zaprzeczam iż osoby tworzące tą stronę to fachowcy.
To, że nie istnieje zdjęcie to wcale nie oznacza, że czołg taki nie istniał. Polecam Ci książkę Feya, który WYRAŹNIE opisuje, iż czołg "001" zatonął podczas przeprawy przez Sekwanę.
Oto fragment:
Obrazek
A tu podpis Hansa Weissa:
Obrazek
który zapewne zapoznał się z treścią tej publikacji.
Maszyna 91 mogła równie dobrze być jednym z pojazdów z dowództwa batalionu, a nie koniecznie maszyną dowódcy.
Sam wiesz, że zdarzają się błędy w określaniu przynależności, barw, jednostki itd. w przypadku pojazdów z Drogiej Wojny Światowej. Na przykład podam, iż przez wiele lat pokutował pogląd, że czołgi KG Fehrmann był pomalowane na szaro-zielono.

Wracają do tematu przewodniego. Znalazłem dobrej jakości zdjęcie KT "555". Może się komuś przyda.
Obrazek
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: King Tigery z 502 s.SS.pz.abt.

Postprzez Georg01 » czwartek, 17 marca 2011, 18:07

Dzięki za dobrej jakości fotkę czołgu 555. Mała wersja tej fotki jest na Tiif.de.

Malowanie Tigera nr 134 jest odtworzone z niczego, bo jak do tej pory nie istnieją zdjęcia tego czołgu. Ta malowanka to twórczość autora, chociaż nie radosna, bo oparta na ogólnych zasadach malowania w 102 SS w tym okresie czasu.

Wspomnienia weteranów mają to do siebie, że są pisane z głowy po kilkudziesięciu latach od wydarzeń. Jakby mnie ktoś zapytał o numer rejestracyjny mojego auta jakim jeździłem powiedzmy 5 czy 10 lat temu to bym nie odpowiedział. Nie pamiętam. Pamiętaj, że Tigery nie były przypisane na stałe do konkretnego człowieka. Załogi się zmieniały na skutek strat. Przykładowo dowódca drugiej kompanii w 102 SS Endemann zginął w czołgu 221, czyli czołgu dowódcy drugiego plutonu w jego kompanii, a nie w swoim "własnym". Wittmann słynną walkę w Villers Bocage odbył na Tigerze 212 (czołg Balthasara Wolla), a nie w swoim "własnym" 205.

W prezentowanym fragmencie Fey pisze nieprawdę. 001 nie był ostatnim Tigerem w 102 SS. Ostatnim Tigerem I był nr 132 Uscha. Knechta, na którym załoga dotarła aż do Niemiec. Czołg przetrwał i seryjka zdjęć z tego wydarzenia jest na stronie tiif.de. Na podstawie zdjęć Tigera 132, a także sekwencji z filmu z Tigerem 133 moża założyć, że Tiger Feya wyglądał podobnie. Cecha charakterystyczna : późna seria Tigerów I z dospawanymi dodatkowymi mocowaniami dla ogniw gąsienic mocowanych po obu rogach przedniej płyty pancernej. Malowanie Tigera 132 bardzo dyskusyjne.

Podsumowując : jak dotąd nie ma żadnej fotografii Tigera 001 ze 102 SS. Jest fotografia Tigera 91 i ona jest faktem, czego książka Schneidera nie przewidywała. Do kogo należłał Tiger 91 ? Trudno powiedzieć, ale dowództwo 102 batalionu SS jest bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam,
GC
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Poprzednia strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości