StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 19:50

Witam, niedawno zacząłem budowac dwa StuGi III, oba nieco odmienne i mam pytanie - co koledzy widzą na zdjęciach ? Skompletowałem już części na oba pojazdy i sporo zbudowałem ale wdzięczny będe za subiektywne odczucia kolegów na temat obiektów umieszczonych na fotkach.

Pojazd Nr 1:
Obrazek

wiem, zdjęcie fatalne ale interesujące.

Pojazd Nr 2:
Obrazek
Obrazek

tu widać nieco więcej ale bez rewelacji.

Zdjęcia ze strony - www.dolin.estranky.cz
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Bathin » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 21:39

A mógłbyś zdradzić co jest takiego dziwnego w tych StuG-ach. No ten na drugim zdjęciu ma nietypowe ekrany i betonowy pancerz, a pozostałe ?
Czy to jest ten sam ?
Widzę jeszcze że ten na 3 zdjęciu ma wczesny typ mocowania kół zapasowych.
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 23:08

To może, skoro nie ma bardziej odważnych, ja zaryzykuję.

Jak to było w Shreku? 'Wybierz Panie trójkę!'?
Więc wybieram trójkę - najwięcej chyba na niej widać.

Według mnie jest to pojazd z wiosny (~ maja) 1944, produkcji Alketta, jeszcze z rolkami z bandażami gumowymi, ze 'średnim' tyłem kadłuba z korbą, z Rundumsfeuer'em i drzwiami włazu ładowniczego odchylanymi na boki, z Saukopfem i z wystającymi śrubami mocującymi dach. Wzmocnienia błotników chyba tłoczone, ale napewno nie MIAG'owe z trójkątnym, pionowym żeberkiem wzmacniającym (dlatego Alkett). Jeśli data produkcji trafiona, to pojazd miał również dopancerzenie wieżyczki dowódcy, wieżyczka była stała. Dopancerzenie prawej strony przedniej płyty nadbudówki (na prawo od jarzma) mogło być już jednolite, spawane 80 mm. Oczywiście przednia płyta wanny kadłuba jednolita 80 mm. Oprócz gąsienic mocowanych po bokach nadbudowy, ma prawdopodobnie również gąsienice ochraniające jej przód (coś tam wystaje z prawej strony przodu). Hamulec wylotowy jeden z 'późnych', ale ciężko dostrzec który.

Podobny do Twojego, to na przykład ten 'ex-Fin' z Koblencji http://www.andreaslarka.net/ps531039/ps531039.html (w monografii Kagero, na jednej z fotek widać, że ma rolki z bandażem) lub choćby ten http://www.andreaslarka.net/ps531042/ps531042.html .

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Marek Barański » wtorek, 10 czerwca 2008, 09:22

Witam, po mojemu sprawa wygląda tak:

Pojazd Nr 1:
-kadłub z blotnikami wczesnego StuGa B-F z wymienionymi dużymi włazami silnikowymi od F/8-G
-nadbudowa od G, z tarczą km
-ciekawe ekrany dziwnie przypominające te od PzKpfw IV/StuG IV - jeszcze nie przymierzalem do modelu

Pojazd Nr 2:
-kadłub z blotnikami od PzKpfw III M (z przodu wloty powietrza, światło i skrzynka na blotnikach)
-nadbudowa od G z zdalnie sterowanym km (wlazy odchylane na boki), podstawy pod km nie widać (zaślepiona?), improwizowany uchwyt na km
-zamiast wieżyczki dowódcy wstawiony właz rozchylany na boki (polowa prowizorka?)
-betonek plus opancerzenie wizjera kierowcy
-fajne ekrany
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 10 czerwca 2008, 09:35

zdjęcie nr.3 można znależć w w tej małej monografii stuga z militariów, gdzie każde ze zdjęc jest z grubsza podpisane.. książeczkę mam w warsztatcie, wiec nie mam jak sprawdzić w tej chwili.. pomijam oczywiście wiarygodnośc publikacji
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: StuGozagadka czyli zgaduj-zgadula

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 10 czerwca 2008, 10:12

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):zdjęcie nr.3 można znależć w w tej małej monografii stuga z militariów, gdzie każde ze zdjęc jest z grubsza podpisane.. książeczkę mam w warsztatcie, wiec nie mam jak sprawdzić w tej chwili.. pomijam oczywiście wiarygodnośc publikacji


"Stug 40 Ausf. G zniszczony podczas walk o Królewiec (Konigsberg) w kwietniu 1945..."
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 954
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości