Sherman IB w 2-gim Korpusie

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » poniedziałek, 30 stycznia 2017, 23:22

Pytanie do specjalistów od polskich Shermanów - znalazłem informację że na wyposażeniu 2 Korpusu sporadycznie trafiały się Shermany w odmianie M4A3 105mm. Wątpliwości pojawiły mi się gdy w kolejnej publikacji przeczytałem, że i owszem, Shermany z haubicą 105mm mieliśmy (kilka sztuk) ale w wersji na podwoziu HVSS tylko. Zamieszanie potęguje u mnie jeszcze oznaczenie owych Shermanów - wersja "zwykła" sto-piątki miała wyznacznik Sherman IB, a na podwoziu HVSS - Sherman 1BY.

Czyż w takim razie prawdą jest że Nasi na występach u makaroniarzy hasali w "zwykłych" M4A3 105mm czy tylko w odmianie HVSS?

I ile Shermanów w tej odmianie trafiło do PSZ?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » wtorek, 31 stycznia 2017, 06:20

Witam,


dewertus napisał(a):Czyż w takim razie prawdą jest że Nasi na występach u makaroniarzy hasali w "zwykłych" M4A3 105mm czy tylko w odmianie HVSS?


dewertus napisał(a):Pytanie do specjalistów od polskich Shermanów - znalazłem informację że na wyposażeniu 2 Korpusu sporadycznie trafiały się Shermany w odmianie M4A3 105mm. ?


Nieprawda. PSZ Nie używały Shermanów w wersji M4A3.

W 2 Brygadzie pancernej, a później w 2 Warszawskiej Dyw Panc, owszem były Shermany z haubicami 105 mm.
Ale były to Shermany M4.I.B - 105mm.
Większość shermanów była na podwoziu VVSS (czyli na zwykłym) oraz na pewno, była 1 szt (nazwa własna tego shermana to - CAIRO), Sherman M4.I.BY - Był to Sherman M4 z zawieszeniem HVSS.

Ile trafiło Shermanów ze 105 tkami do PSZ, ciężko powiedzieć.
Nie wiadomo jak wyglądała sytuacja z tymi shermanami w 1 Dyw.Panc. Według schematu organizacyjnego powinny być, ale czy były ?
2 Brygadzie pancernej, Shermany ze 105 tkami, przydzielano jak dobrze pamiętam, 1 szt na pluton.


Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » wtorek, 31 stycznia 2017, 10:48

Bigmodel napisał(a):Ale były to Shermany M4.I.B - 105mm.

Czyli w nomenklaturze oznakowania wersji była to pierwsza wersja czyli "goły" M4.

Może teraz wyjdę na profana, ale czy w wyglądzie zewnętrznym są jakieś dramatyczne różnice pomiędzy M4 105mm a M4A3 105mm bo na podstawie poniższych zdjęć trudno jest mi je dostrzec...

M4 105mm (Sherman I.B)
Obrazek

M4A3 105 mm (Sherman IV.B)
Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » wtorek, 31 stycznia 2017, 12:21

MEX też był z zawieszeniem HVSS.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Sherman » wtorek, 31 stycznia 2017, 18:38

dewertus napisał(a):Może teraz wyjdę na profana, ale czy w wyglądzie zewnętrznym są jakieś dramatyczne różnice pomiędzy M4 105mm a M4A3 105mm bo na podstawie poniższych zdjęć trudno jest mi je dostrzec...

Są dramatyczne ;o) Wersje różnią się silnikami, więc inna jest płyta silnikowa (plus detale wokół niej), tylna płyta nawisu kadłuba i inny tył wanny. Jednak da się to poprzeszczepiać.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » wtorek, 31 stycznia 2017, 19:14

Tak na szybko.

Żeby odróżnić M4A3-105 mm i M4.I.b, trzeba patrzeć na:
- nachylenie tylnej płyty kadłuba, kształt tylnej płyty kadłuba, górna płyta kadłuba oraz na tylną płytę wanny.

M4A3, zawieszenie VVSS

Obrazek

M4A3, zawieszenie HVSS

Obrazek


M4, zawieszenie VVSS

Obrazek

M4, zawieszenie HVSS

Obrazek

Wieże z haubicą 105 mm, oba rodzaje występowały i w M4.I.b i w M4A3-105 mm
wersja wczesna

Obrazek

wersja późna

Obrazek


Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio edytowano wtorek, 31 stycznia 2017, 19:46 przez Bigmodel, łącznie edytowano 1 raz
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Sherman » wtorek, 31 stycznia 2017, 19:30

Jacek, dwa razy wstawiłeś rysunek M4 HVSS.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » wtorek, 31 stycznia 2017, 20:39

Panowie, wielkie dzięki za informacje. A już myślałem że mój szczwany plan wypali...

Tak na marginesie - czy w 1/35 jest dostępny model Shermana I.B?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » wtorek, 31 stycznia 2017, 21:05

dewertus napisał(a):Panowie, wielkie dzięki za informacje. A już myślałem że mój szczwany plan wypali...

Tak na marginesie - czy w 1/35 jest dostępny model Shermana I.B?


Swego czasu Dragon go robił.
Dragon 6548 M4 (105) Howitzer Tank

http://www.mojehobby.pl/products/M4-105-Howitzer-Tank.html
Ale z dostępnością może być ciężko.

Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » wtorek, 31 stycznia 2017, 21:40

Super wątek.

Ja bym spróbował jednak coś z Shermanów Asuki podpasować i wymienić działo na 105.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez GrzeM » wtorek, 31 stycznia 2017, 23:15

Z tego co wiem nie było jednak oznaczenia "M4.I.B" - bo to jest mix oznaczeń brytyjskich i amerykańskich (choć nie wykluczam, że w polskich papierach mogło to oznaczenie występować?). Albo "M4, albo "Sherman I".

Z tymi oznaczeniami nie ma wbrew pozorom zbyt wiele zamieszania, działało to podobnie jak w przypadku samolotów amerykańskich w RAF (P-51D to Mustang IV itp.):
M4 (USA) - Sherman I (UK)
M4A1 (USA) - Sherman II (UK)
M4A2 (USA) - Sherman III (UK)
M4A3 (USA) - Sherman IV (UK)
M4A4 (USA) - Sherman V( UK)
(różnica polegała głównie na zastosowanych silnikach (z wyjątkiem M4A1/Shermana II, który miał taki sam lotniczy silnik gwiazdowy jak Sherman I, tylko że kadłub był odlewany)
Do tego dochodziło oznaczenie uzbrojenia:
"goły" (bez literki) - armata 75 mm
A - armata 76 mm (amerykańska)
B - haubica 105 mm
C - armata 17 funtowa (Firefly)
...oraz:
Y - zawieszenie HVSS

W "Od Acromy do Zwycięzcy" są zdjęcia ze słynnej defilady w Loretto przedstawiające zarówno zawieszenie HVSS (Cairo, Marsa-Matruh, Mex i El-Adem) jak i VVSS (Gdynia, Poganin II, Sintria, Biruta II, Brytan, Rekin, Zadymka, Zadzior, Wacek), a także Turnia (nie z defilady, a z lutego 1945). Wszystkie wyglądają na Shermany I (po amerykańsku M4) z tym śmiesznym gwiazdowym silnikiem lotniczym.

U Maczka na haubiczne się nie natknąłem - być może nie wprowadzono ich dlatego, że w 1945 r. 1 Pancerna miała głównie Shermany IIA, czyli z mocniejszymi armatami 76mm (i troche Firefly, czyli IC).

Czy zdradzisz, jaki był Twój szczwany plan?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Sherman » środa, 1 lutego 2017, 00:15

GrzeM napisał(a):być może nie wprowadzono ich dlatego, że w 1945 r. 1 Pancerna miała głównie Shermany IIA, czyli z mocniejszymi armatami 76mm (i troche Firefly, czyli IC).

Tym bardziej powinni wprowadzić w 1.DPanc, ze względu na brak zwykłych 75tek (które mogły skutecznie strzelać amunicją HE). Wszystkie miały ten sam typ silnika (poza pozostałymi Vc i V w wersjach CP, OP i Rear Link) co nie powodowałoby wielkich problemów z zaopatrzeniem w części zamienne. Pytanie czy kanadyjskie pułku pancerne używały Shermanów IB(Y) bo jeśli nie to wtedy faktycznie nie miałoby to sensu, byłby ten sam problem co z IIa i amunicją do nich.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » środa, 1 lutego 2017, 11:16

Czy jest gdzieś dostępne zestawienie ilościowe posiadanego przez PSZ i LWP sprzętu "pancernego" (czołgi, transportery, niszczyciele czołgów, działa samobieżne, sprzęt inżynieryjny, etc.)?

GrzeM napisał(a):Czy zdradzisz, jaki był Twój szczwany plan?

Jasiek niejako "zmusił" mnie do włączenia w wachlarz modelarski pancerki 1/35. I tak sobie pomyślałem, że w ramach nowej dla mnie gałęzi będę sklejał modele w miarę proste i tanie (stara Tamiya, Academy) w dwóch wątkach tematycznych
1. pojazdy na bazie Panzer IV
2. nietypowe pojazdy w polskiej służbie (nie więcej jak kilkanaście sztuk)

W tym drugim temacie mam już przygotowane do zrobienia: Panzer IV ausf.J (LWP - 1szt.), Stug III (LWP - 2/3 szt), Pantera ausf.G (AK - 2/3 szt. lub LWP - 1 szt.), M-10 Achilles I/Wolverine (PSZ - kilkanaście), SU-57 (LWP - 15 szt.), Panzer IV ausf.H (PSZ - 1 szt.), Hanomag Sdkfz 251 (AK - 2 szt. lub LWP - 2/3 szt.), Sdkfz 250 (LWP - 1/2 szt.)

Planuję jeszcze Panzer III ausf.J (PSZ - 3 szt), Autoblinda AB-40 (PSZ - kilka szt.), Hetzer (AK - 1 szt lub LWP - 3/5 szt.), IS-3 (LWP - 2 szt.)...

Jak przeczytałem że na stanie PSZ było kilkanaście Shermanów z haubicą 105mm i na jakiejś anglojęzycznej stronie/forum znalazłem wpis że chodzi o wersję A3 to wykombinowałem sobie że być może da się go zrobić z Tamijowego M4A3 105mm... Dobrze że przed zakupem mam w zwyczaju weryfikować pochodzące z wątpliwych źródeł informacje :)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez GrzeM » środa, 1 lutego 2017, 11:50

M10 to było chyba nieco więcej, niż "kilkanaście" i były jak najbardziej typowe, etatowe - dwa dywizjony u Maczka (etatowo 20 sztuk? - zarówno 3'' jak i 17 funtowe) i jeszcze coś w II Korpusie.
Jest taka (i podobne) książka Magnuskiego, teraz Ci nie sprawdzę jak dokładne są tam wykazy, mogę zajrzeć wieczorem:
Obrazek

Z nietypowych możesz zrobić Priesta (amerykańska haubica samobieżna 105 mm) - kilka było w II Korpusie (typowe były tu Sextony, czyli 25 funtówka na shermanopodobnym kanadyjskim podwoziu).
Ostatnio edytowano środa, 1 lutego 2017, 11:54 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » środa, 1 lutego 2017, 11:53

Masz jeszcze StuG III G i Nashorn w pluton pancerny Skorpion - Włochy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości