Sherman IB w 2-gim Korpusie

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » środa, 1 lutego 2017, 12:04

GrzeM napisał(a):M10 to było chyba nieco więcej, niż "kilkanaście" i były jak najbardziej typowe, etatowe - dwa dywizjony u Maczka (etatowo 20 sztuk? - zarówno 3'' jak i 17 funtowe) i jeszcze coś w II Korpusie.

Oby typów pewnie tak, ale tych "oryginalnych, amierykanskich" było ponoć dużo mniej niż "brytolskich"
cooper69 napisał(a):Masz jeszcze StuG III G i Nashorn w pluton pancerny Skorpion - Włochy

Dzięki - zwłaszcza Nashorn wzbudza entuzjazm (łapie się do obu sekcji tematycznych - podobnie jak Panzer IV). Pytanie czy był wcielony do służby czy pozostał tylko "zdobyczą"...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » środa, 1 lutego 2017, 18:38

dewertus napisał(a): Panzer IV ausf.H (PSZ - 1 szt.)


Jakiego Panzer IV Ausf.H masz na myśli.
Czy aby nie przypadkiem tą IV kę która przejeżdża przez most Bayleya ?.
Jeżeli to ta, to możesz ją skreślić z listy.

Co do Pz.III z PUK, to była wczesna wersja ausf.J.

Wszystkie M10 jakie były w PSZ, były przerabiane przez Brytyjczyków. Wymianie podlegała radiostacja oraz wyposażenie osobiste. Dopiero po tym, trafiały one do jednostek.

Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » środa, 1 lutego 2017, 20:35

Bigmodel napisał(a):Co do Pz.III z PUK, to była wczesna wersja ausf.J.
Pozdrawiam
Jacek


Ile ja się naszukałem i napolowałem na odpowiedni model do tej Pz. III Ausf. J - jedyne co pasuje to Dragon 6543.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez GrzeM » środa, 1 lutego 2017, 21:07

dewertus napisał(a):
GrzeM napisał(a):M10 to było chyba nieco więcej, niż "kilkanaście" i były jak najbardziej typowe, etatowe - dwa dywizjony u Maczka (etatowo 20 sztuk? - zarówno 3'' jak i 17 funtowe) i jeszcze coś w II Korpusie.

Oby typów pewnie tak, ale tych "oryginalnych, amierykanskich" było ponoć dużo mniej niż "brytolskich"

A to już zależy gdzie i kiedy. Maczek zaczynał z kompletem "amerykańskich", które do czasu inwazji na Francję w większości wymieniono na 17-funtówki. Za to II Korpus miał przede wszystkim "amerykany" (widać na zdjęciach kompletne szwadrony po 10 luf) i pojedyncze 17-funciaki (i to raczej już po wojnie). Lalak podaje, że w sumie mieliśmy około 100 sztuk obu wersji, podejrzewam, że z grubsza 50/50. Bynajmniej nie był to sprzęt nietypowy.

Jeśli szukasz śmiesznego nietypowego sprzętu to może ciągniki Renault UE i w ogóle wczesny okres PSZ w Szkocji (Valentine, Churchille, Matildy, Crusadery)? Jest sporo starszych, niedrogich modeli.
SdKfz 251 z mocowaniem do rakiet Nebelwehrfer (Stuka zu fuss) była jedna zdobyta i wymalowana w białe gwiazdy i pułkowe oznaczenia "54" w 10 Pułku Dragonów od Maczka.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » środa, 1 lutego 2017, 21:41

Bigmodel napisał(a):Wszystkie M10 jakie były w PSZ, były przerabiane przez Brytyjczyków.

Pisząc "amerykańska" mam na myśli M-10 uzbrojonego w działo M7, a brytol to M-10 z 17' funtówką :lol:
GrzeM napisał(a):Lalak podaje, że w sumie mieliśmy około 100 sztuk obu wersji, podejrzewam, że z grubsza 50/50. Bynajmniej nie był to sprzęt nietypowy.

Ja znalazłem info że M-10 były na wyposażeniu dwóch pułków (jeden u Maczka, drugi u Andersa), w obu pułkach tylko dwa dywizjony miały M-10 (każdy po 12 sztuk), czyli razem było ~50 sztuk. Amerykańce przeważały w 2 Korpusie a brytole u Maczka.
GrzeM napisał(a):SdKfz 251 z mocowaniem do rakiet Nebelwehrfer (Stuka zu fuss) była jedna zdobyta i wymalowana w białe gwiazdy i pułkowe oznaczenia "54" w 10 Pułku Dragonów od Maczka.

To jest ciekawostka - i ten Hanomag jeździł z tymi gratami od Nebelwehrfera?
Bigmodel napisał(a):Jakiego Panzer IV Ausf.H masz na myśli. Czy aby nie przypadkiem tą IV kę która przejeżdża przez most Bayleya ?.Jeżeli to ta, to możesz ją skreślić z listy.

Czemu? Ponoć był wcielony do czynnej służby i trochę powalczył (jak odszukam źródło (artykuł w necie) do podam do weryfikacji).

Chcę zrobić któregoś z poniższych ale mam poważne wątpliwości co do malowania (kolory), ciemny to wg mnie na 95% czarny, ale ten drugi nie daje mi spokoju - nie wiem czy to wypłowaiły Olive Drab czy może Earth Yellow...

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » środa, 1 lutego 2017, 22:56

Co do kolorów to poszukaj kolory brytoli z kampanii włoskiej i masz to co trzeba.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » środa, 1 lutego 2017, 23:00

dewertus napisał(a):
Bigmodel napisał(a):Wszystkie M10 jakie były w PSZ, były przerabiane przez Brytyjczyków.

Pisząc "amerykańska" mam na myśli M-10 uzbrojonego w działo M7, a brytol to M-10 z 17' funtówką :lol:
]


Przepraszam, mój błąd ;o)

Może coś z "Włoszczyzny" ;o)
Pułk 4 Pancerny "Skorpion" i trofiejszczik

Obrazek

Obrazek

M4.Ib z Pułku Ułanów Krechowieckich

Obrazek

I na deser, coś ze zdobyczną artylerią .Sherman z Pułku 4 Pancernego.

Obrazek
Zdjęcia pochodzą z książki "Ramię Pancerne II Polskiego Korpusu.Rome 1946




Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » środa, 1 lutego 2017, 23:11

cooper69 napisał(a):Co do kolorów to poszukaj kolory brytoli z kampanii włoskiej i masz to co trzeba.

Nie bardzo - obie opcje pasują...
Bigmodel napisał(a):Może coś z "Włoszczyzny"

Piękne - coś więcej masz na ten temat? Przemalowywali je jakoś lub nanosili oznaczenia pułkowe? Model robi Tamka więc wpiszę sobie pozycję do "polowania na okazję" :D
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez cooper69 » środa, 1 lutego 2017, 23:29

Semovente Tamki to przepak Italeri, a to firma ucząca spokoju ducha :)

Mam taki i już wiem jaki zrobię.

Są jeszcze jakieś zdjęcia czy po prostu kamo na pałę aby numer się zgadzał :)

Co do brytolskich kolorów to to powinno pomóc.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » środa, 1 lutego 2017, 23:58

cooper69 napisał(a):Semovente Tamki to przepak Italeri, a to firma ucząca spokoju ducha

Chyba jednak nie. Italerka była przepakowywana przez Revella i Zvezdę, produkt Tamki jest "made in Japan"

https://www.scalemates.com/kits/103560- ... -75-18-m40

https://www.scalemates.com/kits/132525- ... -m40-75-18
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Bigmodel » czwartek, 2 lutego 2017, 08:11

dewertus napisał(a):Piękne - coś więcej masz na ten temat? Przemalowywali je jakoś lub nanosili oznaczenia pułkowe? Model robi Tamka więc wpiszę sobie pozycję do "polowania na okazję" :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez merlin_PL » piątek, 3 lutego 2017, 11:56

Semovente , które wydaje Tamiya to całkowicie ich produkt , wydany naście/ dziesiąt lat temu , kilka lat temu gruntownie zmodyfikowany doszła blaszka i ramka z gąsienicami i, układem jezdnym i kanistrami. Wszystko z detalami ostrymi jak to u Tamki . Dlatego radziłbym sięgnąć po tą późniejszą edycję.

Hubert . 2 sprawy.

1. Po co sobie nakreślasz granice co będziesz robił w pancerce. Kupisz coś okazyjne skleisz , a młodemu też się nagle coś innego może spodobać . Inna sprawa ,że te stare modele są dość słabe.
2. Musisz trochę zrozumieć , że dywagacje o kolorze i kamuflażu w pancerce będą trochę inaczej wyglądały niż w lotnictwie. :D
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » piątek, 3 lutego 2017, 12:37

merlin_PL napisał(a):Po co sobie nakreślasz granice co będziesz robił w pancerce.

Oszczędność środków, przestrzeni i... takie tematy zwyczajnie mi się podobają (w niektórych obszarach lubię "specjalizację") :lol:
merlin_PL napisał(a):młodemu też się nagle coś innego może spodobać

Dlatego "juniorowi starszemu" limitów i ograniczeń nie stawiam :mrgreen:
merlin_PL napisał(a):dywagacje o kolorze i kamuflażu w pancerce będą trochę inaczej wyglądały niż w lotnictwie

??? Przeca we wojsku malowanie czołgu czy samolotu (z reguły) wykonywane było w oparciu o obowiązujący regulamin i przy zastosowaniu standaryzowanych farb. Więc na czym miałyby polegać te różnice w rozważaniach?

BTW - w książce "Czołgi Sikorskiego 1919-45 - Militaria 338" znalazłem malowanie z 2 Warszawskiej Brygady Pancernej gdzie bazą jest "piaskowy" a plamy są oliwkowo-zielone - chyba pójdę w tym kierunku.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez Sherman » piątek, 17 lutego 2017, 23:08

dewertus napisał(a):??? Przeca we wojsku malowanie czołgu czy samolotu (z reguły) wykonywane było w oparciu o obowiązujący regulamin i przy zastosowaniu standaryzowanych farb. Więc na czym miałyby polegać te różnice w rozważaniach?

Oj nie ma tak łatwo, zwłaszcza Afryka/Włochy. Często malowano tym co było, w tym farbami... przeciwników. O zgrozo niemieckie farby były w formie bazy do własnego rozrobienia przez załogę. A na angielskich kamuflażach już nie jeden stracił zęby...
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman IB w 2-gim Korpusie

Postprzez dewertus » sobota, 18 lutego 2017, 00:12

Po lekturze kilku pozycji widzę, że generalnie temat "Sherman" to jedna, wielka mina... Ale znów pojawiło mi się światełko - czy "nasi" mieli na wyposażeniu także wczesną wersję M4 (105) - czyli kadłub spawany jak w typowym M4 (płyta czołowa nie płaska jak w M4A3 czy "późnych" M4 (105) lecz z tymi "wysepkami" dla kierowcy i strzelca) + wieża z jednym włazem bez wieżyczki dowódcy (i bez tego małego, prostokątnego włazu) - zupełnie jak w typowym M4?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości