[MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

(7.02.2013-6.02.2014)

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez Seweryn » niedziela, 30 grudnia 2012, 19:09

Bez wazeliny ;) ale dla mnie jesteś mistrzem, czego nie weźmiesz na warsztat to wychodzi perfekcyjnie, gratuluję.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2074
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez young » niedziela, 30 grudnia 2012, 21:36

Przecież zalinkowałem na początku fotkę gdzie widać, wnęki były szare...
O kolorach wypowiedziałem się w sąsiednim wątku.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez portalus » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 00:23

Co do wnęk to nie jestem w 100% przekonany. Pokrywy owszem są popielate - delikatnie ciemniejsze od surfacera.
Po przejrzeniu tak około 30% wątku na MW mogę powiedzieć, że w tych wnękach to był totalny misz-masz. Malowane w całości, malowane częściowo (inny kolor pokryw), niemalowane częściowo i niemalowane zupełnie. Co do tego co mam na razie we wnęce pozostaję przy tym, zastanawiam się tylko czy przemalować pokrywy, które też już są psiknięte na ten sam kolor.
Większą pstrokaciznę mam zamiar zrobić w F-13.

Ilość wiedzy w wątku na MW jest przytłaczająca i spis treści nie za bardo pomaga bo dużo rzeczy jest wymieszanych.
Nie znalazłem też jeszcze odpowiedzi na temat podwieszeń - czy moja planowana wizja jest możliwa czy nie. Wrócę do tego za jakiś czas jak obrobię kadłub.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez young » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:51

W tych wnękach misz-masz robił się z upływem lat maszyny. Fabrycznie były dwa kolory.
Wariant podwieszeń 2x PTB-490 i 1x PTB-800? Teoretycznie jak najbardziej możliwy. Nawet nie teoretycznie i nie tylko na Bis.
Obrazek
Czy tak często latano? Już 3x 490l było rzadkim widokiem.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez portalus » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 14:41

Czyli teoretycznie wyjściowo z fabryki mógł być we wnęka pomalowany tak jak u mnie, tak?

O taką fotę podwieszeń mi chodziło, dzięki.
Teraz tylko muszę jeszcze coś wybrać na wewnętrzne pylony.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez young » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 15:16

Coś ten kolor przypomina, więc niech zostanie. Proponuję kompromis i przemalowanie tylko pokryw :->
Jeśli chodzi o uzbrojenie do tych zbiorników, to musieliby zabrać głos koledzy od Bisów. Otóż do końca nie jestem pewien, czy jeszcze coś by zabrał. Raczej tak, ale to trzeba sprawdzić w wariantach uzbrojenia wg. instrukcji. MF (i też M) ze zdjęcia, już absolutnie nie (ale tam był słabszy silnik). To tak jakby ktoś chciał zrobić model tego ze zdjęcia.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez babcia131 » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 17:10

portalus napisał(a):O taką fotę podwieszeń mi chodziło, dzięki.
Teraz tylko muszę jeszcze coś wybrać na wewnętrzne pylony.

Tak jak young napisał -3 x 490 to chyba niemal niespotykany wariant. W 26plm jeden jedyny raz i to w ramach praktycznego przećwiczenia podwiesilismy taki zestaw i to na pokaz , bez wylotu.
To co pokazał young czyli wylot MF z takim wariantem -to chyba jednostkowy przypadek , drugi widziałem na zywo na Bisie w BD i do końca wydawało Nam się że chyba się nie oderwie .
W żadnej instrukcji [ z tych które posiadam ] nie spotkałem wariantu 2x490 plus 1x 800 plus do tego jeszcze uzbrojenie.
Jedno podobne -wariant 2x ZB-500 [ zb.zapalające ] ale te podwiesza się na wewnętrznych węzłach i do tego 2 x rakiety p-p na zewnętrznych plus PTB-800 na węzle podkadłubowym.
Jugosławianie w swoich instr. podają wariant 800 i dwie 490 , ale już bez uzbrojenia.
Rosjanie dla 21R w wersji mysliwskiej przewidują wariant 3x 490 plus uzbrojenie , ale przy PTB-800 pod kadłubem , nie przewidują zbiorników pod skrzydłami.
Z NRD pochodza zdjęcia 21BIS w wariancie 1x800 + 2x 490 bez podwieszonego uzbrojenia opisane jako " dalekosiężny mysliwiec taranujący " typowa zagrywka propagandowa.
babcia131
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 16 sierpnia 2008, 18:11

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez portalus » wtorek, 1 stycznia 2013, 13:25

Znalazłem w wątku na MW jeszcze jedną fotkę konfiguracji tych 3 zbiorników (sztuka o nr bocznym 9204 - z Krzesin lub Powidza).
Na wewnętrznych pylonach podwieszę w takim razie tylko szyny do pocisków RS-2US.

Idąc tym tropem to 21MF z SM z tyło-przednim zbiornikiem jest nielotem.

To teraz kolejne pytanie, wszędzie tzn. prawie wszędzie na zdjęciach kapu są w położeniu nie-wychylonym, czy na postoju mogło się zdarzyć, że były opuszczone? W modelu są doklejane i zastanawiam się czy ich delikatnie nie opuścić.
Te pokrywy podwozia już przemalowałem a teraz wykańczam łączenia kadłub/skrzydła.

Jeszcze jednego się dopatrzyłem - na zdjęciu od Paweł84 są anteny (3 różnej długości dipole pod wlotem) a wg Eduarda ich nie ma być - robić czy nie robić (na szczycie statecznika też?)?
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez Leszek Szopieray » wtorek, 1 stycznia 2013, 13:58

portalus napisał(a):Jeszcze jednego się dopatrzyłem - na zdjęciu od Paweł84 są anteny (3 różnej długości dipole pod wlotem) a wg Eduarda ich nie ma być - robić czy nie robić (na szczycie statecznika też?)?

Robić, to anteny odbiorcze IFF, najczęściej kolor zielony, aluminium też się zdarzały. Poniżej na PFM-e:
Obrazek
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez babcia131 » wtorek, 1 stycznia 2013, 14:01

portalus napisał(a):Znalazłem w wątku na MW jeszcze jedną fotkę konfiguracji tych 3 zbiorników (sztuka o nr bocznym 9204 - z Krzesin lub Powidza).

Zdjęć BIS-ów z Krzesin z 3 zbiornikami prosze nie brac pod uwagę , jeśli myslisz o " modelu z bieżacej eksploatacji "
Tam wszystkie samoloty mają popodwieszane baniaki, ale to juz po zakończeniu eksploatacji, aby sprzęt do samolotów nie leżał gdzieś na "kupie " Po prostu podwiesili pod samoloty i spokój i porządek .
Idąc tym tropem to 21MF z SM z tyło-przednim zbiornikiem jest nielotem.

Nie wiem o co chodzi z tym" nielotem i tym tropem " ;o)
To teraz kolejne pytanie, wszędzie tzn. prawie wszędzie na zdjęciach kapu są w położeniu nie-wychylonym, czy na postoju mogło się zdarzyć, że były opuszczone? W modelu są doklejane i zastanawiam się czy ich delikatnie nie opuścić.

Tu domyślam się że chodzi Ci o klapy zaskrzydłowe ?
Powinny być zawsze w położeniu schowanym, choć czasami zdarzało się że pilot po przykołowaniu zapomniał je schować , ale wtedy wykorzystując resztki ciśnienia w hydraulice chowalismy je szybko -wypuszczone klapy to był najszybszy sposób na rozbicie głowy przy przeglądzie samolotu.
Jeszcze jednego się dopatrzyłem - na zdjęciu od Paweł84 są anteny (3 różnej długości dipole pod wlotem) a wg Eduarda ich nie ma być - robić czy nie robić (na szczycie statecznika też?)?

Jeśli robisz BiS-a sprzed wejscia Polski do NATO anteny muszą być , po wejsciu zmienili system IFF , to i zmieniły się anteny .To samo i u Czechów.
Jesli chodzi o kolor wnęk słuchaj younga :mrgreen: ,[ ja tu sie rzadko udzielam ] a tak wogóle to ten MW nie jest taki straszny , trzeba tylko sobie uaktualniac na bieżąco spis tresci i mozna wszystko ogarnąć .
Wnęki 21 str . 137 -138. :D
Dla zainteresowanych 21 , trochę wiedzy z Modelworku , spis treści tematu o MiG-21do ostatniej strony.Pozwoli mniej wiecej wyszukać materiał.Pózniej każdy może sobie uzupełniac kolejne ew. strony i nie będzie problemów :D
https://hotfile.com/dl/186936113/a6e439 ... 1.zip.html
babcia131
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 16 sierpnia 2008, 18:11

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez young » wtorek, 1 stycznia 2013, 16:20

Anteny starego typu rób (przód pod kadłubem i na szczycie statecznika pionowego), na 0880 zmieniono na nowsze ale w późniejszym okresie (patrz zdjęcia). Bis nie przenosił RS-2US.
"Idąc tym tropem to 21MF z SM z tyło-przednim zbiornikiem jest nielotem."
Chodzi o galerię modelu. Tak, jest nielotem.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez portalus » czwartek, 3 stycznia 2013, 00:04

Zrobię te anteny z 3 dipoli. Znalazłem też zdjęcie, na którym zastąpiono je takimi płetwami czerwonymi.

Co do RS-2US to zapodam je pod skrzydłami F-13 bo właśnie dzisiaj doleciał i szczęśliwie wylądował.

Odnośnie nielota to chodziło mi o to, że nawiązując do waszych uwag on w takiej konfiguracji po prostu nie wzbił by się w powietrze.

To teraz muszę wybrać jakąś szynę pod wewnętrzne pylony bo wyglądają za łyso.

Dawno mnie nic tak nie wkręciło na sklejanie jak te rury, dzisiaj oglądałem 17 i 19 i chyba coś jeszcze dokupię.
Z tym F-13 to jest jedna mała kicha - brak oznaczeń dla naszego - myślę, że wystarczy numer boczny i komplet szachownic, jakby kto miał na zbyciu to niech da znać.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez babcia131 » czwartek, 3 stycznia 2013, 10:08

Coś mi się wydaje że 21F-13 też nie miał na uzbrojeniu RS-2US , tylko R-3S :D
babcia131
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 16 sierpnia 2008, 18:11

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez Paweł84 » czwartek, 3 stycznia 2013, 11:17

Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Re: [MiG] МиГ-21 бис /Eduard 1:48/

Postprzez young » czwartek, 3 stycznia 2013, 12:48

RS-2US pod F-13 to jeszcze większa zbrodnia niż pod Bisem, ponieważ... pierwsza wersja nie miała radaru (o czym zapomnieli żółci bracia!)
Bis ich nie przenosił, ponieważ rakieta ta nie była komplatybilna. Od tego Bis miał R-3R ;o)
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości