[MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

(7.02.2013-6.02.2014)

[MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

Postprzez Jurek » sobota, 26 stycznia 2013, 21:13

Witam

Moja kolej. Planowałem MiGa-21F-13, ale wyszło jak wyszło a i MiG-17 będzie ładniej wyglądał obok FJ-4 niż dwudziestka jedynka :)

Warsztat będzie prowadzony w odcinkach dwutygodniowych: mam dostęp do modelarni co drugi tydzień i tylko na weekend. Zdjęcia mogą być jeszcze niespecjalne, ale jakoś nie mogę się zdecydować na kupno namiotu. No, to tyle wstępu. Czas na początek warsztatu.

Model to, jak widać MiG-17F Hobby Boss. Malowanie to DDRowski zielono-brązowy łaciak. Klejony będzie jak wszystkie moje modele - prosto z pudła.

Krótki inbox. Model jest ładnie wykonany. Plastik jest ok, detali też trochę. Ślady po wypychaczach lubią pojawić w dziwnych miejscach, podział technologiczny też dziwny, zwłaszcza przedniej części kadłuba. Wygląda to tak jakby HB zrobił go z myślą o modelarzach chcących otworzyć model i dołożyć jakieś blaszki albo żywicę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na początek poszło uzbrojenie: bombka. Sklejona i pomalowana. Wg instrukcji cała czarna. W pudełku leży jej siostra.

Obrazek

Kawałki kabinki - jeszcze z uchwytami, pryśnięta surfacerem.

Obrazek
Obrazek

A tu już sklejona, pomalowana, potraktowana suchym pędzlem ze stalą i odrobiną suchych pasteli: czarną i piaskową.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj to samo od spodu. Ta zielona breja to maskol utrzymujący obciążenie dziobu. Plasteliny nie miałem :oops:
Obrazek

Kabina już w kadłubie. Obie połówki skleiły się same, bez problemów ze spasowaniem. Pod tym względem nie mogłem narzekać. W porównaniu z klejonym "symultanicznie" FJ-4 spasowanie jest idealne.

Obrazek
Obrazek

Na dzisiaj to tyle. Jutro jeszcze ciut podłubię i mam nadzieję, że uda mi się porobić i wstawić jakieś zdjęcia. Jak nie, to następna porcja za tydzień.
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 15:04

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

Postprzez portalus » niedziela, 27 stycznia 2013, 21:14

Działaj, mam do niego zamówione kalkomanie chociaż samego modelu jeszcze nie posiadam.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

Postprzez Paweł Czarnocki » piątek, 8 lutego 2013, 21:42

Jurek napisał(a):A tu już sklejona, pomalowana, potraktowana suchym pędzlem ze stalą i odrobiną suchych pasteli: czarną i piaskową.
Obrazek


Panel w Migu był trochę "weselszy" niż u Ciebie

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... Cg&dur=324
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

Postprzez Jurek » środa, 13 lutego 2013, 19:19

Ano faktycznie. Wklejona już w kadłub, więc trudno będzie coś poprawić, ale zobaczę, może coś się uda maznąć tu i tam.

Ciąg dalszy bojów, niezbyt długi - domowo-garażowe perypetie sprawiły, że nie mogłem spędzić wiele czasu w warsztacie. A na dodatek FJ-4 dopominał się uwagi, więc MiGuś wiele z miejsca nie ruszył.

Wkleiłem "komorę uzbrojenia" która jako pierwsza sprawiła mi problem. Z jednej strony spasowała się ślicznie, z drugiej została szczelina. Kombinację nic nie dały i zaszpachlowałem, ale poniewczasie doszedłem do tego, że gdybym porządnie ścisnął kadłub i dopiero wsunął w niego komorę uzbrojenia to szpara albo by zniknęła, albo była znacznie mniejsza. Mądry Polak po szkodzie.

Obrazek

Znacznie więcej problemów sprawiły mi skrzydła. Same z siebie obie połówki pasowały idealnie. Problemem było to, że góra była ciut dłuższa przy nasadzie niż dolna. I zrobił się schodek. Na dodatek skrzydła po przyłożeniu do kadłuba nie pasowały krawędzią natarcia (ta od skrzydła wystawała). Trzeba było spiłować delikatnie schodek, żeby wyrównać krawędzie natarcie. Ponieważ całego schodka nie można było zniwelować (bo by za głęboko wlazło i byłby problem z krawędzią ale w drugą stronę) to potem walka z ustawieniem skrzydeł jak trzeba. Na koniec zaszpachlowanie, już niewielkich, szczelin z dołu skrzydła. Nie wiem czy trafiłem na felerny egzemplarz (większe problemy były z prawym - od góry patrząc) skrzydłem niż z lewym), czy ten typ tak ma. Mam nadzieję, że dalej nie będzie takich cyrków.

Tak to wygląda "po wszystkim":

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj kawałek siedemnastki w towarzystwie amerykańskiego kolegi (FJ-4B):

Obrazek

Zielone w kabinie to chusteczki doszczelnione maskolem. Ochrona przed kurzem od szpachli.

W ten weekend dałem radę zrobić tylko tyle, nawet nie skończyłem polerki po wstępnym szlifowaniu szpachli, nie mówiąc o odtworzeniu tego, co zniszczyłem szlifując badziewie. Podobno szpachlówka Gunze daje się ładnie zmywać (nadmiar) za pomocą ich rozcieńczalnika do Gunze C - będę musiał się przy kolejnych zakupach zaopatrzyć i spróbować. Zaoszczędziłoby mi to trochę pracy.
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 15:04

Re: [MiG] MiG-17F, Hobby Boss, 1/48

Postprzez Jurek » czwartek, 21 marca 2013, 14:04

Tak jak pisałem - nie mam zbyt częstego dostępu do modelarni, więc MiG powstaje w raczej żółwim tempie.

W ten weekend udało mi się podłubać trochę i złożyć silnik. W połowie drogi zorientowałem się, że planując zamknięcie kadłuba "na głucho" (nie będzie się rozkładał) i bawiąc tyle z silnikiem robię sobie pod górkę. Więc uprościłem proces, tylko skleiłem i pomalowałem, bez bawienia się w cokolwiek większego. Wyniki widać poniżej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy malowaniu srebrzanką miałem małą zagwozdkę: farbka Gunze okazała się gęsta jak smoła. Była nowa i o dziwo było jej tyle w buteleczce co innych farbek tej firmy. Uznałem, że Gunze tak tą farbkę robi, tym bardziej że po rozcieńczeniu malowała normalnie, bez żadnych problemów. Jeżeli to nie jakiś babol, to mogliby tak wszystkie farbki robić. Miałyby fenomenalną wydajność - rozcieńczałem w stosunku 1:8.

Wstępnie przymierzyłem też tylną część kadłuba, pasuje bez większych problemów, chociaż dysza silnika już tak ledwo-ledwo. O dziwo skrzydła (bo tego się bałem po manipulacjach z poprzedniego razu) pasują idealnie, więc chyba to dziwne przesuniecie to był jednak bug HB, a nie mój. Ciut mi ulżyło :)
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 15:04


Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości