[MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

(7.02.2013-6.02.2014)

[MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » środa, 20 marca 2013, 23:51

Kolejna rura wylądowała na blacie w modelarni.
Ta sztuka będzie poligonem zabaw z nitowadłem.
Nadrukowałem sobie bluprintów i po dwóch wieczornych sesjach mam ponitowane i sklejone dosłownie kilka dupereli - nie spodziewałem się, że jest to takie czasochłonne a nituję jak na razie z ręki.
Wszystko co do nitowania mam wycięte i obrobione oraz mam już sklejone kółka i zbiorniki.
To co mam w zestawie + instrukcja to jakaś hybryda wyjdzie.
Mam wątpliwości co do:
- działek w skrzydłach - wg to co ustaliłem nie powinno ich być a instrukcja tak sugeruje
- panele opcjonalnie doklejane na górnej powierzchni skrzydeł w wersji bez działek powinny być chyba bez perforacji
- podwieszenia i uzbrojenia - zbiorniki + RS-2US/RS-2U? - mam tylko jeden rysunek dość niejednoznaczny
- kolor anten na nosie - gdzieś tam znalazłem rysunki, że ma to być w naszym zielony bodajże Humbrol 86 - nie ma on odpowiednika w Gunze więc chyba siknę to C319 jak w F-13 (odrzucam wariacje czerwone i szare, żółte oraz niebieskie jak w instrukcji)
- olewam kompletnie drobne różnice w kształcie i położeniu niektórych paneli bo rysunki też się różnią między sobą a tylko 1 mam jednoznacznie określony jako PM - pozostałe to w większości po prostu MiG-19.
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez young » czwartek, 21 marca 2013, 14:17

Wreszcie jakiś warsztat MiG-19 :)
1. Działek nie było w wersji PM.
2. Nie odpowiem, bo nie wiem o jakie chodzi.
3. RS-2U. Nie różniła się zewnętrznie od 2US.
4. Najczęściej występującym w sylwetkach bocznych jest kolor zielony, ale nie jak w MiG-21, zdecydowanie jaśniejszy. Obstawiam też drugi kolor, ciemny niebieski, jak na pomnikowym Lim-5P Marysia.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » czwartek, 21 marca 2013, 23:19

2 wieczorne posiedzenia i tyle mam sklejone i ponitowane. Plan na jutro to skrzydła - ambitnie.
Obrazek
To są te klapki do wyboru:
Obrazek
Poniżej to wnętrze dziobu i mam pytanie, czy wypełniać te środki ołowiem czy nie bo nie chcę mieć przykrej niespodzianki z zadartym nosem jak w Jaku.
Obrazek

Te pociski różnią się na moje tylko kształtem stateczników - chyba sobie skleję do porównania.

Nos wymaluję na zielonkawo - nie widzi mi się ten niebieski.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez PiterATS » czwartek, 21 marca 2013, 23:47

Migi 17 i 19 mają dość duże ociężałe zadki, więc warto umieścić w dziobie jakieś dociążenie. Takie jest moje zdanie.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez Paweł84 » piątek, 22 marca 2013, 08:28

Będę podglądał.
Tak na chłopski rozum to tek klapki z "dziurkami" były w wersji z działkami - jakaś wentylacja czy coś.
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez young » piątek, 22 marca 2013, 12:57

Tak jak pisze Paweł, miejsca odprowadzania gazów z działek. Zainteresowanych różnicami między P/PM polecam artykuł w Lotnictwie z szachownicą numer 42. Wychodzi na to, że trumpeter daje możliwość zrobienia z tego zestawu P, ale ciekawe czy są dwie różne odmiany nasady statecznika pionowego, które najbardziej różnią te wersje.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » niedziela, 24 marca 2013, 14:08

Wszystko poza połówkami kadłuba ponitowane. Część dynksów sklejona, pierwsze kolory.
Nie mam pewności co do podziału kolorów na nosie, czy po prostych w poziomie i po grzbiecie czy też po tej linii co ma zaokrąglony narożnik - jakby wewnętrzny obrys - sylwetki kolorowe pokazują różnie, na zdjęciach jest na "ostro".
Teraz muszę jeszcze dobrać kolor wnętrza kabiny i wnęk.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez young » niedziela, 24 marca 2013, 16:28

Hamulce to kolor z instrukcji? :shock: Szare jak podwozie lub srebrne. Czemu żółte?
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » niedziela, 24 marca 2013, 18:16

young napisał(a):Wychodzi na to, że trumpeter daje możliwość zrobienia z tego zestawu P, ale ciekawe czy są dwie różne odmiany nasady statecznika pionowego, które najbardziej różnią te wersje.

Nie, nie ma, są tylko różne końcówki nasady - ta druga z zasobnikiem na spadochron chyba.

young napisał(a):Hamulce to kolor z instrukcji? :shock: Szare jak podwozie lub srebrne. Czemu żółte?

Tak z instrukcji. Czyli zmyć i przemalować - oj nie lubię, nie lubię. Czyli jest to nagminnie popełniany błąd patrząc po galeriach innych modeli 19 w sieci.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez AndrzejS » niedziela, 24 marca 2013, 19:14

portalus napisał(a):Tak z instrukcji. Czyli zmyć i przemalować - oj nie lubię, nie lubię. Czyli jest to nagminnie popełniany błąd patrząc po galeriach innych modeli 19 w sieci.


Nie rób tego 8-) żółty bedzie ok . Z fabryki wychodziły z zabezpieczeniem w postaci farby zinc chromate yellow.
AndrzejS
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 8 sierpnia 2009, 20:34

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » niedziela, 24 marca 2013, 21:26

Już zmyłem.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez young » niedziela, 24 marca 2013, 22:03

Portalus dwie uwagi:
1. Nie traktuj moich uwag jako wyrocznie.
2. Trochę cierpliwości. Model musisz mieć na przyszły weekend?
Srebrne wnęki ma mig z Krzesin, a oni znają się na rzeczy. Szary wymieniłem, ponieważ to dość standardowy kolor. Masz Andrzeju jakieś kwity na to? Zdjęcia?
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez spiton » niedziela, 24 marca 2013, 22:38

Ależ ten samolot ma bajerancki hamulec aerodynamiczny. Mam Miga 19 w 72 z KP. I chyba go zacznę robić, żeby mieć przyjemność dorobienia tego cuda ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » wtorek, 26 marca 2013, 19:49

Dzisiaj i jutro też, już nic więcej nie podciągnę. Jeśli ten żółty jest prawdopodobny to siknę go jeszcze raz jako nutę orzeźwienia sylwetki.
Wnętrze kabiny i wnęki wymaluję najprawdopodobniej C308 FS36375 a same golenie C307 FS36320.
Co do uzbrojenia to będą 4 x RS-2US wymalowane na bladoniebieski, khaki i aluminium. Mam 2 opcję gdzie zamiast khaki jest aluminium. Do takich schematów dotarłem - bo ze zdjęciami jest dość krucho.
http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=63&t=15055&start=1170
Jeśli ktoś wie jaki Cxxx z Gunze się nadaje na ten bladoniebieski to poproszę info.
Na tym etapie jeszcze mi się chce przemalowywać - później jest z tym za dużo roboty.
Co do tempa to jak mam wenę to jadę z koksem a jak nie lub mam inne zajęcia to jest zastój.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-19PM /Trumpeter 1:48/

Postprzez portalus » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 19:18

Niewiele zrobiłem przez blisko miesiąc czasu.
Co nieco pomalowałem i skleiłem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz jestem na takim etapie. Dokończyć obróbkę kadłuba wraz z nitowaniem.
Brakuje zaznaczenia charakterystycznych wlotów w prostokątnym luku nad skrzydłami. Po takim sklejeniu kadłuba i doklejeniu statecznika pionowego niemożliwe będzie doklejenie dysz - coś będę musiał wyciąć i najłatwiej mi będzie usunąć końcówkę płetwy od spodu.
Obrazek
Obrazek
W tzw. międzyczasie wylądowały jeszcze 23 i 29 oraz przez 3 wieczory zmagałem się z finiszem Jaka-23.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Następna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości