Powrót do pasji, przywitanie i kilka pytań

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Powrót do pasji, przywitanie i kilka pytań

Postprzez ishmael92pl » sobota, 30 grudnia 2017, 22:03

Witam, Dzień dobry, Cześć, mam na imię Przemek, mam 25 lat, chcę powrócić hobby jakim zajmowałem się w dzieciństwie, wtedy kleiłem gównie papierowe i drewniane modele, ale to były stare czasy i absolutnie noc z nich na pozostało również "doświadczenie". teraz chcę powrócić do tego, uczącego cierpliwości, hobby, na początek wybrałem model firmy Tamiya merkava Obrazek (zdjęcie podglądowe) do tego kupiłem klej, jedną farbkę (pactra A46) i pędzelek abym nie nudził się w najbliższy weekend. Tutaj pojawia się pytanie jakie farby jeszcze potrzebuję? jako na początek nie myślę o zakupie aerografu, jak i również wszystkich farb, myślę że pierwszy model będzie lekkim kompromisem między możliwościami i nakładami finansowymi. Chcę robić modele "czyste bez specjalnych śladów zużycia, mają wyglądać w miarę "sterylnie" najlepiej bez figurek ludzkich. jakie podkłady polecacie ? malujecie rozcieńczonymi farbami czy prosto z pojemniczka, jak wyczyścić pędzel? rozpuszczalnikiem czy zwykłą wodą ? gdy nasuną mi się jakieś pytania będę systematycznie je zadawał, z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
ishmael92pl
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota, 30 grudnia 2017, 21:32

Reklama

Re: Powrót do pasji, przywitanie i kilka pytań

Postprzez bziumik » niedziela, 31 grudnia 2017, 10:43

Pactra 46 to kolor czarny. Nie otwierają mi się instrukcje do tego modelu więc domyślam się , że potrzebny jest jakiś piaskowy i stalowy. To masz w instrukcji, tylko pewnie musisz znaleźć odpowiedniki farb Tamiya jeśli używasz farb innej firmy (Pactra). Co do jakości Pactry nie wypowiadam się, to było już wałkowane, masz tylko czarny więc nie ma problemu użyć farb innych firm.
Pactre zmywasz wodą, rozcieńczasz najlepiej wódką, ale może być woda destylowana(jeśli wlewasz do buteleczki), jeśli rozcieńczasz w miseczce to ja się nie bawię i rozcieńczam kranówą. Ogólnie wodorozcieńczalne traktujesz wodą, inne akryle dedykowanymi rozcieńczalnikami, emalie olejne "węglowodorami" (benzyna do zapalniczek, dedykowane rozcieńczalniki ...).O rozcieńczaniu też jest na tym forum. Czy daną farbę rocieńczać , dobrze ją wymieszaj, maznij na plasitku w miejscu później niewidocznym i sprawdź czy wynik Cię zadowala. Zapewne trzeba kilku cienkich warstw, aby mieć zadawalający efekt. Podkłady jakie ostatnio używam to Citadel Chaos Black w sprayu(kolor czarny). Mam też Mr Surfacer 1000 (szary). Popatrz na ceny i objętości, poczytaj opinie i zdecyduj jaki podkład. To co napisałem to wskazówki , a nie jedyna prawda.
bziumik
 
Posty: 20
Dołączył(a): niedziela, 23 lutego 2014, 15:53

Re: Powrót do pasji, przywitanie i kilka pytań

Postprzez pawel700 » niedziela, 31 grudnia 2017, 22:08

Do rozcieńczania pactry płyn do szyb (oczywiście bezbarwny) jest znacznie lepszy niż sama woda.
Ale potem kup Leveling Thinner, jeśli malujesz pędzlem to mniejsza butelka wystarczy na bardzo długo: 110ml za 22zł. Do zmywania pędzli Zmywacz Wamodu lub aceton techniczny. pędzlom z włosia syntetycznego nie szkodzi. Te z włosia naturalnego muszą być cały czas moczone w wodzie żeby uniknąć późniejszego kontaktu z rozpuszczalnikiem kiedy farba na nim zaschnie.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości