Pierwszy model - pierwsze pytania

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez thunder » czwartek, 18 stycznia 2018, 20:51

Witam, tuż po nowym roku zakupiłem swój pierwszy plastikowy model do złożenia, którym jest R2D2&BB8 1/12 z filmu Gwiezdne Wojny. Przeglądając forum, stwierdzam, że nie wiem czy łapie się to trudnością chociaż pod 'modelarstwo' ale od czegoś trzeba zacząć.

Obrazek

Czekają mnie także, pierwsze zakupy z narzędziami i materiałami. Wstępną listę już posiadam ale chciałbym wszystko zamówić za jednym razem więc nasunęło mi się trochę pytań.

1. Jako, że jestem początkującym, szczerze mam małe pojęcie o kalkomanii. W instrukcji znajduję się coś takiego:

Jednak oglądając filmy na YT, ze złożenia tego modelu, nie widziałem, żeby ktoś korzystał z płynów do kalki czy maczał je w ciepłej wodzie, po prostu naklejano je jak zwykłe naklejki. Tak więc moje (dla niektórych pewnie głupie) pytanie brzmi: w zestawie są naklejki do zwykłego naklejania czy kalkomania wymagająca płynu?

Obrazek

2. Po złożeniu, chciałbym model dodatkowo trochę pocieniować jakimś washem, ewentualnie coś podmalować. Robię to po czy przed nałożeniu kalkomanii?

3. Chciałbym również na koniec dodać jakieś efekty przybrudzenia, rdzy. Robię to po nałożenia lakieru matowego na model?

4. Tak więc pytanie czy ogólny schemat złożenia modelu wyglądałby tak(?): złożenie wszystkich części -> wash -> lakier bezbarwny błyszczący -> kalkomania -> lakier matowy -> przybrudzenia/rdza -> też lakier?

Może i pytania nieco śmieszne, ale pomogłyby mi rozwiać wątpliwości, dlatego proszę o wyrozumiałość.
thunder
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 14 stycznia 2018, 02:46

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez mickszym » piątek, 19 stycznia 2018, 17:42

Też jestem początkujący i też się czasami nad kolejnością zastanawiałem. Najprościej rzecz ujmując:
1. Złożenie
2. Podkład
3. Malowanie
4. Lakier błysk (i to najlepiej ze 2 warstwy)
5. Kalkomanie (płyn się przyda)
6. Lakier błysk (i tu znów z doświadczenia najlepiej ze 2 warstwy)
7. Wash (jak lakier z poprzednich kroków jest akrylowy, to wash robimy i ścieramy enamel)
8. Brudzenie
9. Lakier mat
10. Finito

Powodzenia!
mickszym
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek, 2 czerwca 2017, 18:51

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez thunder » piątek, 19 stycznia 2018, 21:18

Dzięki bardzo za odpowiedź i pomoc. Pozostaje teraz pytanie czy te dołączone do modelu elementy są naklejkami czy kalką?
thunder
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 14 stycznia 2018, 02:46

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez mickszym » piątek, 19 stycznia 2018, 21:46

Zdjęcie boku pudełka (czy instrukcji?), które pokazałeś przedstawia nakładanie kalek, więc wnioskuję, że w środku są kalki ;)
mickszym
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek, 2 czerwca 2017, 18:51

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez thunder » sobota, 20 stycznia 2018, 00:39

W środku są jakby dwa 'arkusze':

Obrazek

Obrazek

Z tym, że ten na pierwszym zdjęciu ma tak jakby obrysy dookoła kolorów, natomiast drugi ma obrys wewnątrz koloru. Dobrze kombinuje, że arkusz pierwszy to kalkomania a drugi to to samo tylko, że zwykłe naklejki?
thunder
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 14 stycznia 2018, 02:46

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez RAV » sobota, 20 stycznia 2018, 01:34

thunder napisał(a):arkusz pierwszy to kalkomania a drugi to to samo tylko, że zwykłe naklejki?

Tak.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszy model - pierwsze pytania

Postprzez thunder » sobota, 20 stycznia 2018, 17:04

Dzięki bardzo za odpowiedzi i pomoc!
thunder
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 14 stycznia 2018, 02:46


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość