Czego tym zdjęciom brakuje?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez tomtre » piątek, 3 czerwca 2011, 19:20

Gdzie jest zenit to wiem :D Miałem na myśli mniej więcej środek na osi wschód-zachód, a tutaj słońce było już mocno na zachodzie. No i potwierdza się moja ignorancja w dziedzinie fotografii. Bo zrobiłem kilka zdjęć na różnym EV, ale właśnie tą przepaloną uznałem za najfajniejszą :)
W każdym razie dzięki za cenną opinię. Zbieram wszystkie, bo jeszcze kilka dni temu zdjęcia robiłem całkiem bezrefleksyjnie i nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak EV :)

Co do makra to właśnie to miałem na myśli, że 0,5m to za mało (w sensie za daleko) i cudów nie ma. A robienie zdjęcia z np. 40-50 cm i operowanie samym zoomem nie daje niestety dobrych efektów. Przynajmniej póki co, w moim wykonaniu – będę próbował dalej. Niestety przy robieniu fotek zbliżeniowych, detali etc, lepsza jakość będzie niezbędna. I to jest problem, bo u nie tylko o publikację zdjęć chodzi, a o archiwum dla mnie samego.

Preselekcji przesłony na pewno nie ma. Mogę co najwyżej ustawiać EV, ISO, fokusa no i ten zoom (plus parę mniej istotnych detali). Wówczas jak rozumiem działa automat i przesłona dostosowuje się sama jako wypadkowa ww. parametrów?

Tak czy siak dzisiaj spotkała mnie spora niespodzianka, bo teściu pożyczył mi na dłużej znacznie lepszy sprzęt. Nieco jaśniejsza optyka, większa maksymalna przesłona, szersze zakresy ISO (też w dół), makro już na 1 cm :) (wow!) i parę innych cennych funkcji. Preselekcja przesłony też tam jest. Do tego parę bajerów o mniejszym znaczeniu. Powinno być dużo łatwiej, byle tylko moje umiejętności nadążały, bo póki co to jestem głęboki laik.
Czeka mnie sporo eksperymentów i zabawy. Jutro sobota na balkonie :)

Pozdrawiam
Radek

Żeby nie mnożyć postów krótki suplement

Obrazek
"Mój" nowy sprzęt ma możliwości z nieco wyższej półki niż poprzedni :D
Dalej muszę pracować nad światłem i fokusem (tutaj nie bardzo miałem czas na kombinacje łapiąc resztki słońca), ale makro działa wyśmienicie. Fotka z paru centymetrów.
Moja cała "kariera" na PWM
- Albatros DIII - viewtopic.php?f=13&t=17001
- Junkers D.I - http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=22657
I to by było wszystko jak do tej pory :)
Avatar użytkownika
tomtre
 
Posty: 309
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 19:44
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 4 czerwca 2011, 12:08

Nie rób fotek w bezpośrednim słońcu, przysłoń czymś lub poczekaj na chmurkę. Inaczej tworzą się zbyt duże kontrasty.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez spiton » sobota, 4 czerwca 2011, 12:56

Ale wnętrze kabinki wyszło super !!
Ej kolego "bakteria" !!! Ładny ten model.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez ROMAN » sobota, 4 czerwca 2011, 13:38

Ja dziś jeszcze raz o blendach. Za 75 złociszy o których wcześciej wspomniałem jest pięć kolorów. Piotr wspomniał o kontrastach by je zniwelować w tym zestawie jest też blenda biała która rozprasza światło. Działa to troszkę jak namiot bezcieniowy ale nie do końca. Chodzi o to, że słońce faktycznie tworzy skomplikowane kontrasty i aparaciki głupieją. Można poczekać na chmurkę ale np. dziś niebo jest bezchmurne i by w tak świetnym oświetleniu model nawet najbardziej matowy nie błyszczał ani nie miał kontrastów ta jedna blenda z pięciu jest doskonałym filtrem między słońcem a modelem. Ta blenda to chmurka. Ten zestaw posiada blende białą, czarną, srebrną, złotą i białą przenikliwą jak filtr rozpraszający. Jest dość duża, więc warto dokupić stojaczek z chwytakiem za podobną cene. Owszem koszta są ale i tak niewielkie do cen modeli a i tak służą na lata fotografowania modeli.

a tu jak to wygląda i ile kosztuje http://www.ceneo.pl/7405856 Oczywiście nie trzeba tego robić ani nie trzeba tego kupować ale jest to element podnoszący komfort pracy jak też sposób myślenia o fotografii modeli.
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez tomtre » sobota, 4 czerwca 2011, 14:39

piotr dmitruk napisał(a):Nie rób fotek w bezpośrednim słońcu, przysłoń czymś lub poczekaj na chmurkę. Inaczej tworzą się zbyt duże kontrasty.


Tak też zamierzałem zrobić ale niestety czas naglił. Następną razą wezmę to pod uwagę.

spiton napisał(a):Ale wnętrze kabinki wyszło super !!
Ej kolego "bakteria" !!! Ładny ten model.


Kabinka jest faktycznie jedną z dwóch rzeczy, z których jestem w miarę zadowolony w tym modelu. Dlatego ją pokazałem :D Druga to silnik. Natomiast w dużym stopniu jest to zasługa dobrego jakościowo zestawu (Eduard Profipack 1:48). Były tam fajne i dokładne elementy fototrawione. To na pewno robi różnicę.

Ale już kadłubie wiele dobrego nie da się powiedzieć. Cóż, na tamten czas nie stosowałem żadnej szpachli. No i nie miałem aerografu, tylko pędzel.

ROMAN napisał(a):Ja dziś jeszcze raz o blendach...


Na pewno się coś takiego przyda w każdym warsztacie. Poważnie o tym mylę, ale na razie i tak wydałem tyle kasy na różne różności, że już nie chcę wystawiać na kolejne próby cierpliwości mojej małżonki :) Ale niedługo mam urodziny, więc może coś jej zasugeruję ;o)

pozdrawiam
Radek

ps Lecę montować Albatrosa D.III. Może coś w końcu wstawię na forum.
Moja cała "kariera" na PWM
- Albatros DIII - viewtopic.php?f=13&t=17001
- Junkers D.I - http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=22657
I to by było wszystko jak do tej pory :)
Avatar użytkownika
tomtre
 
Posty: 309
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 19:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez mr.jaro » niedziela, 5 czerwca 2011, 15:08

piotr dmitruk napisał(a):Nie rób fotek w bezpośrednim słońcu, przysłoń czymś lub poczekaj na chmurkę. Inaczej tworzą się zbyt duże kontrasty.

Bezposredniego swiatla slonecznego nie trzeba unikac, pod warunkiem, ze partie zacienione zostana wystarczajaco dobrze doswietlone swiatlem odbitym (wyzej wspomniane "zajaczki").
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » środa, 16 października 2013, 22:10

Odgrzeję kotleta, ale wydaje mi się, że osiągnąłem upragniony efekt:

Obrazek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości