Czego tym zdjęciom brakuje?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 11 kwietnia 2010, 16:42

Czytałem sobie tematy, dotyczące fotografowania i od momentu w którym mój mały rozumek przestał rozumieć ponad 50% napisanego tekstu postanowiłem poprawić swoje zdjęcia metodą prób i błędów. Poniżej zamieszczam efekt tej pracy. Czy ktoś ze znawców - m.in. Jarek, HK - mogą wytknąć błędy, których istnienia ja nie jestem świadom i zaproponować drogę ich poprawy?

Obrazek

Obrazek

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Reklama

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Michal » niedziela, 11 kwietnia 2010, 17:18

Znawcą nie jestem ale coś nie tak z bielą tła jest. Napisz przy jakim oświetleniu fotki robiłeś. Odnoszę wrażenie (patrząc po własnych doświadczeniach) że podobne efekty mogą wyjść gdy fotografujesz przy sztucznym świetle "punktowym" co skutkuje nierównym oświetleniem tła. Może pomóc bardziej "rozmyte" źródło światła albo "doświetlanie" białymi ekranami odbijającymi światło z boków.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez michal.s » niedziela, 11 kwietnia 2010, 17:43

Zdjęcia jako takie, ogólnie są dobre, brakuje im obróbki :)

Jak widzisz pokazane przez Ciebie fotki są mydlane, brak im wyrazistości, poza tym głębia ostrości powinna być większą.
Światło jako takie jest akceptowane.

Pozwoliłem sobie pogrzebać przy Twoich kadrach:

Obrazek
Obrazek

Co poprawiłem:
- ustawienie balansu bieli względem tła przed modelem
- ogólna ekspozycja kilka EV w górę
- rozjaśnienie cieni
- lekki poprawienie czerni
- dodanie kontrastu
- wyostrzenie przed zapisaniem

Użyłem do tego programu Adobe Lightroom 3 beta 2, można go ściągnąć ze strony http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3/ i używać do końca czerwca w pełni legalnie, testując jego nowe możliwości.
Finalna wersja programu będzie niestety płatna.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Stratocaster » niedziela, 11 kwietnia 2010, 21:39

Obrazek
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 11 kwietnia 2010, 21:50

Dzięki za odzew i przeróbki :) Zdjęcia robiłem przy 3 głównych źródłach światła - lampki - i jednym ogólnym, bardziej skierowanym na rozjaśnienie tylnej części tła. Zdjęcia były obrobione w Picasie, ale dla mnie ten program za bardzo kusi opcjami zaczynającymi się na "automatyczny..." :D chociaż w tym wypadku używałem jedynie automatycznego ustawienia bieli. Ojcze założycielu, będę mógł Cię zaczepić na gadu kiedyś?

Gdyby ktoś wiedział, jak uzyskać taki efekt, jak na przeróbkach Michała za pomocą Picasy, to bardzo proszę o krótki tutorial :)

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Cichociemny » niedziela, 11 kwietnia 2010, 22:40

michal.s napisał(a):Użyłem do tego programu Adobe Lightroom 3 beta 2, można go ściągnąć ze strony http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3/ i używać do końca czerwca w pełni legalnie, testując jego nowe możliwości.
Finalna wersja programu będzie niestety płatna.

Używając darmowego oprogramowania, które darmowym pozostanie, też można coś podziałać ;o) :
Obrazek
Posłużyłem się GIMPem.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez michal.s » niedziela, 11 kwietnia 2010, 22:42

Za pomocą Picasa3 też można uzyskać coś podobnego :arrow:
Obrazek
(troszkę przesadziłem z wyostrzaniem)

Czym poruszałem że tak wyszło?
Zakładka dostrajanie:
- WB z pipety na tło,
- wypełnianie światłem trochę w prawo,
- jaśniejsze miejsca trochę w prawo,
- cienie trochę w prawo,
Zakładka efekty
- wyostrzanie w prawo,

Tomek Hejmo napisał(a):Ojcze założycielu, będę mógł Cię zaczepić na gadu kiedyś?

Głosowo na skypa zapraszam: michal.s_pwm.org.pl


Cichociemny napisał(a):Używając darmowego oprogramowania, które darmowym pozostanie, też można coś podziałać

A i owszem :) Mnie niestety Adobe swego czasu sprzedało z programem pakiet przyzwyczajeń, ciężko się odzwyczaić ;o)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Rafal » niedziela, 11 kwietnia 2010, 22:47

Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 11 kwietnia 2010, 22:59

Ok, pobawię się z tym wszystkim, aczkolwiek nieco z Michałowego postępowania już spróbowałem widząc efekt przeróbek. Nie mogłem znaleźć opcji kontrastu innej niż automatyczny - trzeba to robić podbijając światła i cienie (to przecież oczywiste :roll: ). Jak będę miał jeszcze jakieś wątpliwości, to się odezwę na pewno.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 11:42

michal.s napisał(a):Za pomocą Picasa3 też można uzyskać coś podobnego :arrow:
Obrazek

Wprawdzie nie mam pojecia, jak wyglada model w rzeczywistosci, ale sadzac z samego zdjecia obrobka barw chyba wyszla jeszcze lepiej, anizeli poprzednio. Tlo przestalo byc rozowe, a i Panzergrau wyglada teraz bardziej szaro - przedtem robila lekko zielonkawe wrazenie (nie wykluczam, ze po czesci moglo to byc tylko zludzenie, wynikle z zarozowienia tla).

Pozostaje tylko jeszcze popracowac nad glebia ostrosci podczas robienia zdjec, bo tam, gdzie jej nie ma, nie ma czego poprawiac podczas pozniejszej obrobki, choc generalnie nie jestem zbyt wielkim zwolennikiem nadmiernego wyostrzania zdjec.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 11:52

Czy na głębię ostrości ma wpływ odległość modelu od aparatu? Jaką byś sugerował? Fotografuję z ok. 20-25cm, bez użycia zoomu, ISO 100.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez shivadog » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 12:09

Tak, na głębie ostrości ma wpływ odległość obiektu fotografowanego od aparatu.
Im bliżej tym trudniej utrzymać dużą głębię ostrości.
Oprócz tego wpływ mają ustawienia przesłony oraz obiektyw.

Z dodatkowych uwag do twoich zdjęć - światło jest niewystarczająco rozproszone,
występują na nich po dwa a nawet 3 cienie.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 12:12 przez shivadog, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez Tomek Hejmo » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 12:11

Dzięki. Czyli trzeba się będzie jeszcze pobawić. Czy po tych zdjęciach, które są tu da się ustalić, czy jest za blisko/za daleko? Dwóch ostatnich parametrów niestety nie dam rady zmienić.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez HK » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:15

Dla uzyskania poszerzonej głębi ostrości w sytuacji gdy nie dysponujemy odpowiednim obiektywem i warunkami oświetleniowymi istnieje alternatywa.
Korzystając z manualnej ostrości na aparacie należy wykonać kilka zdjęć z których każdy będzie miał częściową głębię ostrości. Np na pierwszym zdjęciu ostre będą elementy na najbliższym planie, na następnym ostrość będzie na nieco dalszym planie itd. W przypadku modeli zazwyczaj wystarczą 3-4 zdjęcia. Oczywiście obszary ostrości powinny się na kolejnych zdjęciach nieco pokrywać. Zdjęcia muszą być robione ze statywu, aby zminimalizować wszelkie przesunięcia pomiędzy kolenymi ekspozycjami.
Następnie należy skorzystać z oprogramowania które ma funkcję EDF (extended depth of field). Komercyjne to np. Helicon Focus, a darmowe - Combine Z. Software z serii zdjęć o ograniczonej głębi zrobi jedno o pełnej głębi ostrości.
http://www.broadhurst-family.co.uk/lefteye/MainPages/combinez.htm
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:45

Chłopaki wstawiają "profesorskie" gadki, z których faktycznie pojmuje się połowę.
Ale tak prostym językiem:
- najważniejsze to mieć dużo światła, resztę można poprawić, a więc najlepszy jest jasny zachmurzony dzień, lub w niewielkim cieniu
- jesli masz dużo światła, możesz dać dużą wartość przesłony, co zapewni Ci większą głebię ostrości. Nawet większość "małpek" cyfrowych ma jednak mozliwość ustawienia ręcznego przeslony.
- dla zdjęć ogólnych lepiej ustawić aparat dalej, a wykadrować zoomem, unikasz wtedy też efektu "rybiego oka". Do szczegółów musisz przysunąć się bliżej i włączyć funkcję "makro"
- konieczny jest choćby najprostszy statyw, i warto nastawić sobie aparat na samowyzwalacz, nie ruszasz nim wtedy.
- resztę wedle uznania można poprawić programami.

Oczywiście im lepszy sprzęt, tym łatwiej i efekty lepsze, ale nienajgorsze chyba zdjęcia można osiągnąć także małpką w takim "studiu"
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Następna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości