Czego tym zdjęciom brakuje?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez erkamo » poniedziałek, 30 maja 2011, 14:27

Panowie, czy zwyklym kompaktem 4Mp mozna cos osiagnac? Probuje, probuje i g...o z tego wychodzi. Chodzi mi glownie o zblizenia.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Reklama

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez shivadog » poniedziałek, 30 maja 2011, 14:34

Wszystko zależy od tego co to za kompakt, a zwłaszcza jaka optyka i tego co chcesz osiągnąć.
(Wbrew pozorom ilość megapikseli nie jest tak istotna.)

Tego prawdopodobnie zdalnie nie idzie stwierdzić.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez erkamo » poniedziałek, 30 maja 2011, 16:53

To jest Casio Exilim EX-Z4U 4 MP Digital Camera w/ 3x Optical Zoom. Chcialbym nim zrobic takie makrozblizenie, z.ok 10-15cm, a podobno on to moze. Na razie jednak wychodzi mi tylko dosyc ziarnisty obraz, ktorego nie odwaze sie pokazac bo wstyd. Probki przy swietle sztucznym sa w moim watku o Jaguarze (warsztat lotniczy), eksperymenty przy swietle dziennym wypadly fatalnie, znacznie gorzej, co mnie dziwi. Oczywiscie na 90 % to moja wina :lol: , choc przetestowalem juz sporo opcji.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:19

Jak ziarnisty, to raczej złe ustawienia czułości i przesłony.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez erkamo » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:26

To znaczy Piotrze? :mrgreen: Pardon , ale rozmawiasz z analfabeta. O ile czulosc znalazlem i ustawialem na 200 i 400 to reczne ustawianie przeslony w automacie sprawia mi klopoty :lol:
Jakie bylyby najlepsze parametry wyjsciowe dla czulosci i przeslony?
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 31 maja 2011, 07:40

Czułość jak najniższa, przesłona ledwo otwarta (wartość f wysoka) mając ustawiony aparat na statywie jasność zdjęcia regulujesz czasem naświetlania (może wyjść kilka sekund). No i dużo dużo dużo światła na model ;o)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez rollingstones » wtorek, 31 maja 2011, 07:55

ja też jestem analfabetą - wiem tylko tyle
ISO - jak najmniejsze
F - jak najmniejsze
Dużo światła - jednorodnego.
Zdjęcie po wyjęciu z aparatu wymaga jednak lekkiej obróbki w jakimś programie graficznym - kadr - i tu możesz pokazać to zbliżenie - kompakty z przystawienia są rózne, jedne nie robią najlepszych zdjęć i lepiej to skadrować. Ja robię zdjęcia stareńkim Canonem zbliżenia to z odległości około czasami i 10 cm - faktycznie on daje radę ale mogę zrobić z 20 cm i po skadrowaniu efekt mam ten sam. Ostrość - to konieczny element działania oraz, kontrast i jasność.
Te trzy czynności plus to co ci napisali koledzy to klucz do udanej fotografii. I nie potrzeba do tego Bóg wie jakiego sprzętu.
PS Pamiętaj aby światło było jednorodne.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 31 maja 2011, 08:49

rollingstones napisał(a):F - jak najmniejsze

Na pewno? Jakość jest ciut lepsza to fakt ale uzyskasz minimalna głębię ostrości. Nie chodziło o to, że przesłona jak najmniejsza czyli wartość f jak największa?
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez rollingstones » wtorek, 31 maja 2011, 08:55

NIe wiem Tomek ;o) - Sergionex kazał mi robić na F 8 to robię ;o)
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez mr.jaro » wtorek, 31 maja 2011, 10:09

erkamo napisał(a):Na razie jednak wychodzi mi tylko dosyc ziarnisty obraz...

Prawdopodobnie chodzi o zjawisko zwane szumami, bo i skad mialoby sie brac ziarno na matrycy?

rollingstones napisał(a):NIe wiem Tomek ;o) - Sergionex kazał mi robić na F 8 to robię ;o)

Postaram sie prostymi slowami i niezbyt rozciagle, a co za tym idzie, z pewnymi uogolnieniami...
Otoz takie ustawienie jest wskazane dla uzyskania mozliwie wysokiej ostrosci obrazu. Kazdy obiektyw osiaga optymalne warunki odwzorowania obrazu w zakresie srednich wartosci otworu przyslony. Ale by nie ucierpialo na tym naswietlenie, trzeba dazyc do mozliwie dobrego oswietlenia obiektu zdjecia, w przeciwnym razie matryca bedzie wykazywala zwiekszona tendencje do generowania szumow. Jednak dla uzyskania mozliwie najwiekszej glebi ostrosci moze zajsc koniecznosc wyboru wiekszej wartosci (mniejszego otworu) przyslony, nawet za cene nieznacznego spadku ostrosci (co w przypadku kompaktu o niewielkiej rozdzielczosci nie od razu musi byc na pierwszy rzut oka zauwazalne). Ale stosujac mniejszy otwor przyslony trzeba znow zatroszczyc sie o jeszcze lepsze oswietlenie obiektu zdjecia. Tym bardziej, ze ustawienia wyzszych czulosci matrycy (ISO) rowniez przyczynia sie do zwiekszenia szumow. Sprawa sprowadza sie zatem w kazdym wypadku do dobrego oswietlenia obiektu zdjecia i znalezienia wlasciwego kompromisu w zakresie ustawien aparatu.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 31 maja 2011, 10:58

No tak, Jarek dobrze to opisałeś, sprawę trzeba indywidualnie dobierać do sprzętu jakim się dysponuje i obiektu jaki się fotografuje. Co innego mały czołg a co innego duży samolot gdzie potrzebna jest duża głębia ostrości żeby ostry był i kadłub i skrzydła dlatego ja preferuję dużą wartość przesłony i ewentualny spadek jakości zdjęcia wolę podciągnąć w Lightroomie.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez spiton » wtorek, 31 maja 2011, 11:04

To co napisał Jarek jest bardzo istotne zwłaszcza podczas robienie zdjęć plenerowych. Chodzi o zgubienie skali pomiędzy otoczeniem i modelem. A to można uzyskać przede wszystkim głębią ostrości. Ja tam daję "gały w prawo" i zmniejszam otwór ile fabryka dała jeśli tylko światło mi na to pozwala(statywu na polu nie używam).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez erkamo » wtorek, 31 maja 2011, 14:32

Dziekuje Panowie za tych kilka porad. Z tym ISO 400 to zaczynalem czyba ze zlego konca :lol: . Bede probowal jeszcze z ta przyslona, choc na razie, nie bijcie :-| , ale nie wiem gdzie mam ja ustawic recznie np. na te F8.
Piszac o ziarnistosci, mialem na mysli po prostu taka "kaszke", ktora byla na 90% wynikiem za slabego oswietlenia + 10% mojego braku umiejetnosci poslugiwania sie aparatem.
Musze cos w koncu osiagnac, bo zalozylem watek warsztatowy, a zdjecia na razie sa do d.

Aha, sprobowalem jeszcze raz w swietle dziennym zrobic fotke starego modelu. Wyszla juz lepiej. Swiatlo to grunt :D . Poprzednio robilem chyba w zbyt zacienionym miejscu + kiepskie ustawienia. Probuje dalej.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 31 maja 2011, 16:35

erkamo napisał(a): Bede probowal jeszcze z ta przyslona, choc na razie, nie bijcie :-| , ale nie wiem gdzie mam ja ustawic recznie np. na te F8.

Obejrzałem ten aparat. To rzeczywiście tylko podstawowy pstrykacz i faktycznie nie masz możliwości ustawienia przesłony, dlatego w automacie aparat może głupieć. Żeby miał choć trochę więcej funkcji, mógłbyś się pobawić. Widać wyraźnie że liczba pikseli nie stanowi o jakości aparatu.
Swiatlo to grunt :D .

To prawda, resztę jakoś mozna wyciągnąć.

Coś takiego skleciłem, może pomoże, mam nadzieję, że bez większych błędów.
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czego tym zdjęciom brakuje?

Postprzez mr.jaro » wtorek, 31 maja 2011, 18:00

tomek_chacewicz napisał(a):Co innego mały czołg a co innego duży samolot gdzie potrzebna jest duża głębia ostrości żeby ostry był i kadłub...

Niezupelnie. Wielkosc zakresu glebi ostrosci zalezy wylacznie od odleglosci matrycy od fotografowanego obiektu. Poniewaz male obiekty fotografuje sie czesto z ekstremalnie malych odleglosci, problemy z uzyskaniem zadowalajacej glebi ostrosci sa zwykle bardziej dokuczliwe, anizeli przy fotografowaniu obiektow nawet bardzo duzych.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości