Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » niedziela, 14 lipca 2013, 01:01

No właśnie i ja się dziwię. Mam te same ustawienia co przy czołgu, te same lampy, ta sama ekspozycja - to samo. Ale myślę, że Twój trop świeżej farby jest tu kluczowy. Fociłem na konkursie w Toruniu figurki przy świetle dziennym i kolorki oraz ostrość wychodziła good http://www.rctrax.pl/news/read/II-Festiwal-figurki-i-rzezby-Torun-2013-nagrody-i-dyplomy-przywiezione/?id=119

Myślę, że wpierw skończę tę figurkę i wtedy poćwiczę focenie by choć trochę przybliżyć się do Twojej jakości zdjęć.
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Reklama

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Sherman » niedziela, 14 lipca 2013, 01:11

tak to jest używać halogenów... Kup sobie dwie lampy błyskowe, takie na "gorącą stopkę". Jednorazowo większy wydatek, ale nie grzeją tak wariacko, mają regualcje mocy i insze takie.

Jak masz mały budżet to polecam 2x Youngnuo 460 + dwa wyzwalacze i nadajnik (RF602 lub 603) w wersji kompatybilnej z twoim systemem (o ile oczywiście masz aparat z gorącą stopką lub wyjściem PC). Na imieniny cioci też będą się nadawać a nie będą tak grzać. No i są lżejsze od halogenów ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » niedziela, 14 lipca 2013, 01:33

Dobrze prawisz ale już obiecuję ostatnie próby ze światłem stałym. Jeśli teraz nic nie wyjdzie, to rzucam ręcznik i inwestuję jak piszesz w profi sprzęt :)
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Sherman » niedziela, 14 lipca 2013, 02:38

to nie jest żadne profi. Po prostu coś innego, IMHO mającego większe możliwości niż halogen z Ciastoramy. Osobiście robię różnie, raz z oświetleniem stałym raz z błyskowym... albo i naturalnym. Co na dany moment jest wygodniejsze.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » niedziela, 14 lipca 2013, 09:49

Sprzęt do fotografii mam bardzo dobry a lampy profi do filmowania i z uwagi na ich cenę ciężko mi się z nimi rozstać :(
Zamówiłem inne oświetlenie i w środę myślę, że zrobię testy. Po testach zaraz zdam relacje jak wyszło.
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Caramba » poniedziałek, 15 lipca 2013, 23:17

Akurat ta fotka jest sprzed kilku lat, ale nadal bardzo podobnie fotografuję swoje figurki.
2 lampki (75W, najlepiej 100W), jedna "mała" do podświetlenia tła. Na to coś co rozproszy światło (np. kalka techniczna) Tło kupione w sklepie artystycznym, mam różne kolory - aparat z jednymi radzi sobie lepiej z innymi gorzej - warto eksperymentować.

I cała filozofia robienia fotek; żadnych namiotów, lamp błyskowych czy podstawianych teł w PS.

Obrazek

Takie ustawienie kiedyś pokazał mi Ortiz, z tego co wiem robi tak wielu znanych figurkowców.

Mam jeszcze fotkę Ernesto Reyesa. Podobne ustawienia, a jego fotki figurek znane - bardzo dobre.
Obrazek

M.
Avatar użytkownika
Caramba
 
Posty: 441
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:30

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » poniedziałek, 15 lipca 2013, 23:57

Dzięki wielkie za fotki. Niestety mam dokładnie taki sam układ lamp. Fotografuję różne modele i problemu nie ma.
Mimo tych samych lamp, tego samego ustawienia, tych samych warunków fotografowania zdjęcia figurek wyglądają paskudnie :(
Wcześniej pokazywałem link z wystawy w Toruniu gdzie fotografowałem z ręki z ustawieniami balansu bieli przy świetle dziennym jak i jarzeniowym. I zdjęcia są super!
A zdjęcia w atelier nie wychodzą :roll:
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » wtorek, 23 lipca 2013, 23:21

Ave napisał(a):A jeśli chodzi o ostrość, to przyznam, że nie bardzo rozumiem, jak to jest możliwe, że ten czołg wyszedł ci fajnie i ostro, a figurki nie chcą. Obiektyw ten sam? ISO rozsądnie ustawione? Może aparat do figurek ustawiasz za blisko i stąd autofocus ma problemy?


Zrobiłem bardzo dobre stanowisko do fotografii bezcieniowej - kolory są już realne i rozkład światła fajny.
Niestety jakość oddania szczegółów w mojej figurki nie jest satysfakcjonujący :(
Poniżej zdjęcie mojej figurki kobiety wykonane w atelier, ze statywem i obiektywem stałką 100mm makro
Obok zdjęcie zrobione z ręki zwykłym obiektywem w oświetleniu mieszanym na toruńskim konkursie.

Twoje zdjęcia figurek też malowane olejami są jak żylety a moje niestety nie i nie wiem dlaczego. Może powinienem coś na koniec figurkę obrobić?

Obrazek
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » wtorek, 23 lipca 2013, 23:27

Dodam jeszcze info o nastawieniach aparatu czyli:

czas 50
przesłona 6,3
korekta +1,5
ISO 1000
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Rafal » wtorek, 23 lipca 2013, 23:51

Wyostrzanie po zmniejszeniu. Maska wyostrzająca.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » środa, 24 lipca 2013, 00:02

To zdjęcie jest już wyostrzone. Mocniejsze powoduje jeszcze większe poszarpanie figurki :(
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Sherman » środa, 24 lipca 2013, 00:09

quins napisał(a):ISO 1000

czemu aż 1000? Rób na 100. Zawsze jest trochę szumów (nie wiem jaki masz aparat, jak z nowszych to szumy na wysokim ISO są minimalne, ale są). Podnieś wartość przysłony do f:11, jest bardziej optymalna dla takich zdjęć. Podziałaj ze światłem, pomieszaj ostre z miękkim (rozproszone miękkie światło wcale nie jest takie dobre dla modeli, nie wiem skąd się to przeświadczenia wzięło). Najlepiej jako główne światło "twarde" i wypełnienie lub kontra robione "miękkim", ewentualnie możesz po prostu odbić trochę światła białym ekranem. Samo miękkie światło spłaszcza całą rzeźbę i giną detale figurki.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » środa, 24 lipca 2013, 09:53

Dzięki za info, dziś porobię testy i dam znać jak wyszło...
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Ave » środa, 24 lipca 2013, 21:53

Czyli problem głównie z ostrością.. ISO 1000 do modeli, nawet w dobrym aparacie, to za dużo. W lustrzance ustawiam na 250, max 500 (jak mało światła), a w przeciętnym kompakcie powinnno być maksymalnie nisko ustawione - tu czasami już powyżej 100 zdarza się kasza.

Ogólnie jednak, jak tak patrzę na te ustawienia, które podałeś, przy tak mocnych żarówkach i stałym (czyli raczej jasnym) obiektywie, a na dodatek EV + 1,5 to.. mi by chyba oczy wypaliło :) Sam używam duużo mniej światła.

Co do przesłony i czasu - do figurek, gdzie nie trzeba wymuszać dużej głębii ostrości (np. dla objęcia większej powierzchni), używam po prostu trybu P, więc się tymi ustawieniami zbytnio nie przejmuję. EV zwykle -0,3 do -0,7 i to przy niezbyt mocnym dziennym świetle (w mieszkaniu).
Przy niskim ISO i niewielkiej ilości światła aparat potrzebuje oczywiście dużo czasu - migawka ustawia mi się zazwyczaj w przedziale od 10 do nawet "2 - ale po coś jest ten statyw. Warto przy takim czasie korzystać z samowyzwalacza - 1 czy 2 sekundy, byle cofnąć łapę z aparatu, bo nawet ten minimalny ruch spowodowany wciśnięciem spustu wpływa na ostrość.

Pytałeś o ew. polerowanie figurek - absolutnie nie ma takiej potrzeby, wręcz przeciwnie - matowe powierzchnie dużo łatwiej się fotografuje. Polerowanie to przy cywilach i błyszczących samolotach.. W każdym razie na pewno nie tu jest problem.

A jeśli chodzi o obróbkę, to oczywiście przydaje się, z tym, że ja używam głównie po to, żeby zdjęcia jeszcze przyciemnić :-> Zazwyczaj tylko obniżam korekcję gamma o 1-2 stopnie i o nieco wzmacniam ostrość. Nie bez znaczenia jest też chyba program, jakiego się używa - na PS szkoda mi kasy, Gimpa zgłębiałem, ale jednak odrzuca mnie jego interfejs, więc
od lat korzystam z darmowego PhotoFiltre - prosty i miły w obsłudze, możliwości oczywiście mniejsze od PS i Gimpa, ale daje radę, zwłaszcza od wersji 7, w której pojawia się obsługa warstw.

Fotki z zawodów w Toruniu faktycznie wyszły ok, są znacznie lepsze od tych studyjnych (i to nie tylko dlatego, że pierwsze przestawiają figurki Alexandrosa ;o) ), więc może jednak spróbuj z dziennym światłem. Cierpliwie eksperymentuj (tylko ostrożniej niż z hoplitą), a w końcu dojdziesz do satysfakcjonującej metody.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » czwartek, 25 lipca 2013, 18:35

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Nie za często można spotkać na forach takich ludzi jak Ty, Sherman czy Caramba - dzięki chłopaki. Potestuję a jak wyjdzie to dam znać.
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości