Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez michal.s » poniedziałek, 27 lipca 2009, 17:50

LugerOne napisał(a):Takie rozwiązanie daje swobodę operowania aparatem i nie wymaga bezcieniowego namiotu, bo oświetlenie układa się równomiernie wokół obiektywu bez miejsc nieoświetlonych.


No to jest bardzo ciekawe :)
Jak chcesz rozwiązać problem kontry dla światła przedniego ?
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez LugerOne » poniedziałek, 27 lipca 2009, 23:23

Wiesz z kontrą nie zaprzątałem sobie głowy na razie, bo do dzisiaj nie wiedziałem jaki będę miał efekt, zresztą potrzebne jest mi to bardziej do zdjęć makro detali więc nie powinna kontra być aż tak potrzebna. Całość sprawia wrażenie perspektywicznego zastosowania diód. Z marszu zrobiłem kilka fotek, bez przygotowania przedmiotu ani nowego oświetlenia (gołe diody LED 3W o kącie świecenia około 160 stopni, bez dyfuzora ani odblasku)

Parametry zdjęć:
światło zewnętrzne - brak(ciemny pokój bez okien tylko zwykła świetlówka kompaktowa przy suficie)
przysłona 22
balans bieli AUTO
soczewka makro +4
ogniskowa od 28 do 135
czułość 800ISO
zdjęcia robione z ręki bez statywu

przedmiot fotografowany to wczesny tygrys w skali 1:48 Skybow - raczej nie do oceny bo jest to model w trakcie produkcji no i jest to mój pierwszy naziemny model :) 8-) jaki kiedykolwiek zrobiłem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia nie są obrabiane żadnym filtrem ani innym fotoshopem ani nie są kadrowane, zamieściłem tak jak wyszły tylko zmniejszyłem rozmiar i rozdzielczość.
Sądzę, że jak dodam odblaski skupiające do każdej diody z dyfuzorem i pobawię się ustawieniami przysłony i balansu bieli oraz zmniejszę czułość, powinienem uzyskać dość dobre efekty.

Pisownia !!!
LugerOne
 

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez michal.s » wtorek, 28 lipca 2009, 00:55

Nijak to się nie ma do fotografii bezcieniowej, której dotyczy cały wątek.

Oświetlenie typu ring flash czy ring na bazie światła stałego to owszem fajna sprawa, ale popełniłeś mały błąd. Jak rozumiem Twój ring jest zamocowany na obiektywie i ma niewiele większą niż średnica soczewki obiektywu.

Jeśli chciałbyś stosować tego typu oświetlenie to powinno być ono o minimum 20% (według mnie) większe od oświetlanego obiektu. Tutoriale jakich w sieci pełno dotyczą głównie świetlnych ringów do fotografii makro, czyli obiektów żywych lub martwych mniejszy ileś tam razy od samego ringu.
Zauważ ile razy większy jest ring wykorzystywany w fotografii portretowej ludzi - http://www.robblissett.com/2008/05/27/t ... ing-light/ (pierwszy lepszy link z sieci, nie czytałem co tam wypisują ciekawego)

Reasumując, oświetlenie typu ring dla fotografii modeli redukcyjnych, która to ma niewiele wspólnego z fotografią makro, się nadaje, ale średnica ringu powinna mieć najmniej 50cm dla modelu 30cm.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 28 lipca 2009, 09:30

no takie oświetlenie, coś czuję, doskonale srawdziło by się w modelarstwie- przy makro portrecie- do fotografowania figurek było by wprost idealne.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez LugerOne » wtorek, 28 lipca 2009, 09:59

Nijak to się nie ma do fotografii bezcieniowej, której dotyczy cały wątek.


Pozwolę się nie zgodzić. Fotografia bezcieniowa to złożone zagadnienie i dojście do efektu braku cienia nie kończy się tylko na namiocie bezcieniowym. Ring świetlny jak najbardziej może być częścią fotografii bezcieniowej i pomagać w uzyskaniu pożądanych efektów, zresztą przez wielu stosowany. Może nie w postaci diód, ale jednak :)

Jedną z możliwości właśnie jest ring świetlny dookoła obiektywu. I tak jak sam ring nie daje możliwości zrobienia w każdej sytuacji zdjęcia bez zbędnych cieni, tak samo namiot bez odpowiednio ustawionego oświetlenia nie daje takich możliwości.

Dopiero połączenie kilku rozwiązań świetlnych lub zwiększenie ilości punktów świetlnych i odpowiednie ich rozproszenie może dać odpowiedni efekt.

Oświetlenie czy stałe czy błyskowe też nie jest związane z zagadnieniem bezcieniowego robienia zdjęć, bo i jedno i drugie może mieć zastosowanie w fotografii bezcieniowej.

W sumie to nie wiem na czym polega mój błąd ?? :) zważywszy że jest to na razie zajawka i prototyp zastosowania diód do oświetlenia sceny.
Rozwiązanie to nie jest doskonałe jak żadne inne jednak patrząc jakie efekty uzyskałem z ręki (bez statywu) bez przygotowania i bez dodatkowego oświetlenia wspomagającego, po dopracowaniu konstrukcji ringu LED, sądzę że jak najbardziej będzie można wspomagać się tą techniką przy robieniu zdjęć modeli.

Masz rację co do średnicy ringu,dało mi to do myślenia bo mógłbym zrobić regulowaną średnicę ringu w zależności od efektów, jakie chciałbym uzyskać.

Pisownia !!!
LugerOne
 

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez michal.s » wtorek, 28 lipca 2009, 13:23

Ring oczywiście można wykorzystać do fotografii bezcieniowej, moje stwierdzenie do które się odniosłeś, odnosił się do elektów jakie pokazałeś. Wiem że to efekty mocno robocze, jednak cieni się nie pozbędziesz :)

Jako dodatkowe źródło światła jak najbardziej, tyle ze przy zastosowaniu diod nie wiem z czym mógłbyś mieszać to światło, podejrzewam że tylko z takimi samymi diorami.


Kamil, dobrze kombinujesz, taki ring wielkości obiektywu mógłby się nadawać do fotografii portretowej figurek :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez fazzi » niedziela, 24 czerwca 2012, 10:57

Żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj:
co sądzicie o takim zestawie :
http://allegro.pl/e1-studio-foto-namiot ... 80566.html
czy lampki wystarczą? Czy warto na coś takiego wydać kasę?
pozdrawiam
Fazzi
Avatar użytkownika
fazzi
 
Posty: 424
Dołączył(a): wtorek, 12 kwietnia 2011, 16:32
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez michal.s » niedziela, 24 czerwca 2012, 12:06

Fazzi, zdecydowanie można wydać lepiej te 100zł, lampki się nie sprawdzą...
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez fazzi » niedziela, 24 czerwca 2012, 12:25

Chodzi o ich moc, czy o typ?
pozdrawiam
Fazzi
Avatar użytkownika
fazzi
 
Posty: 424
Dołączył(a): wtorek, 12 kwietnia 2011, 16:32
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez michal.s » niedziela, 24 czerwca 2012, 17:50

Typ i moc, halogeny nie są najlepsze do takiej fotografii...

Kiedyś na forum pisałem jaki jest najlepszy z najtańszych sposób dobrego oświetlenia namiotu, poszukaj :-)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 21:33

Przeszedłem drogę motania sprzętu do fotografii i zapewne każdy we własnym zakresie na zasadzie prób powinien dostosować swoje mini studio fotograficzne. Ja zamontowałem dwa halogeny 1000W każdy po bokach, z tyłu zamontowałem dużą płachtę białego kartonu (kupiony w drukarni gdzie plotują duże arkusze), pod model dałem płytę meblową oczywiście białą. Przed fotografowaniem zakrywam okno prześcieradłem - także białym :) Foty robię lustrzanką z ustawieniami manualnymi - jedyna opcja na dobre i powtarzalne zdjęcia.

Efekt prezentuje się tak:
Obrazek

A tak robię fory 3D jak mi się chce :)
http://www.rctrax.pl/product/Czolg-Tauch-Panzer-III-Ausf-H-ASG-dzwiek-dym-metal-116/?id=10419

http://www.rctrax.pl/product/Zvezda-3532-ISU-152-Soviet-self-propelled-gun-1-35/?id=43096

Jeśli macie pytania, to chętnie odpowiem.
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » środa, 3 lipca 2013, 22:35

Nikt nie chce zapytać - szkoda.
Ja mam za to pytanie jak fotografować figurki, bo podjełem próbę na tych samych ustawieniach co czołg i lipnie, bardzo lipnie wyszło.
Obrazek
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Ave » czwartek, 11 lipca 2013, 12:01

quins napisał(a):pytanie jak fotografować figurki


Tak jak przy innych rodzajach modeli, każdy ma jakieś swoje sprawdzone, ulubione sposoby - jak sam stwierdziłeś, ciężko tu coś osiągnąć bez własnych prób i błędów, gotowych recept nie ma.

U mnie ewoluowało to tak:
1. zacząłem mniej więcej od takiego zestawu, o jakim piszesz: namiot + białe ekrany gdzie się dało + mocne białe światło po bokach - moje wrażenia: za dużo światła, potrzeba obniżania ekspozycji, gubienie się cieni itd..
2. raz przypadkowo zrobiłem sesję z namiotem i ekranami, ale przy dziennym świetle (normalnie w mieszkaniu, nie w plenerze) i po porównaniu stwierdziłem, że kolory są dużo wierniejsze (przy sztucznym świetle eksperymentowałem oczywiście z balansem bieli), a cienie lepiej oddanie - w figurkach obie sprawy mają kolosalne znaczenie,
3. znów eksperymentując uznałem, że to trochę bez sensu godzinami dopieszczać cienie na figurce, a potem wytłumiać je światłem odbitym od ekranów (w moim przypadku białe kartki, zwłaszcza doświetlające od dołu), zatem odstawiłem ekrany i został sam namiot (taki tylko od góry, tzn. bez białego "dna", bo działałoby jak ekran) i dzienne światło. Próbowałem też w ogóle odstawić namiot - bo też wytłumia cienie, ale już dużo mniej niż ekrany - za to jednak ładnie zmiękcza światło, więc został.

Moje fotki możesz przejrzeć w galerii podlinkowanej w podpisie - te nowsze są robione tak, jak pisałem w punkcie 3.

Domyślam się jednak, że większość kolegów od figurek z powodzeniem robi zdjęcia przy sztucznym świetle, zatem nie twierdzę, że moja droga jest najlepsza - po prostu mi najbardziej pasuje. Przyznać też muszę, że moje fotki pewnie wyglądają nieco ciemnawo - staram się uzyskać efekt najbardziej zbliżony do tego, jak wygląda figurka w realu w pomieszczeniu, w którym była malowana i stoi, a za mocnym światłem nie przepadam.

Podstawowa uwaga do twojego zdjęcia: czerwone tło (inne intensywne też, ale zwłaszcza czerwone) to duża przeszkoda - optycznie przytłacza figurkę, zabija kolory i bardzo wzmacnia kontrasty, aparat (czy może ludzkie oko) sobie z tym nie radzi. Też chciałem, próbowałem, ale efekty mnie odrzuciły. Jak już koniecznie musi być czerwone tło, to raczej podłożone cyfrowo pod zdjęcie zrobione na tle spokojnym (jak dla mnie takie wycinanki w programie graficznym to za dużo zabawy, zwłaszcza jak na podstawce jest roślinność itp).

Nie twierdzę oczywiście, że nie da się zrobić fajnej fotki z czerwonym tłem, bo np. na stronie Pegaso Models widzimy:
http://www.pegasomodels.it/productdetails_en.asp?id=747
to chyba najlepsze fotki z czerwonym tłem, jakie kojarzę, ale po pierwsze wg mnie tło jest tu raczej podłożone cyfrowo, po drugie, figurka jest monochromatyczna - białe, szare i czarne kolory mogą wyglądać na takim tle dobrze, ale z innymi już gorzej, bo optycznie się to gryzie. Nie bez znaczenia (dla ogólnego wrażenia oraz odbioru twarzy) jest też zaciemnienie tła w górnych partiach.

W sumie trochę odbiegamy od tematu namiotów i "fotografii bezcieniowej", a temat o fotografowaniu figurek (gdzie cienie są jednak potrzebne :-> ) nie zaszkodzi w tym dziale, więc ostatnie dwa posty można by odłączyć do nowego wątku..
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez quins » sobota, 13 lipca 2013, 01:14

Twoje foty bardzo mi się podobają i wcale nie uważam, że są ciemne. Extra!
Co do mojego zdjęcia, to te tło to był experyment i to nieudany. Poczytałem trochę fora zagraniczne i tam wycinają figurki. Te Pegasusy też są wycinane a tło dopasowywane w PS.

Mnie na skórze figurek wychodzą jakies paskudne plamy. Może to od tego, że jeszcze farba jest mokra i nie polakierowana matem ? Dodatkowo Twoje zdjęcia są ostre a moje nie !?

Uczyłem się dzisiaj focić zdjęcia figurek. Już chyba wiem w którym kierunku iść ale opłaciłem to strasznym kosztem. Postawiłem namiocik bezcieniowy, ustawiłem lampy oświetleniowe, walnełem na figurkę 2x1000W,ustawiłem statyw z aparatem i zaczełem wykonywać nastawienia aparatu. Podczas nastawów, w małym wizjerze zauważyłem o zgrozo, że Hoplita zaczął się rozpuszczać.

Straty:
- dzida hoplity wygięta w eskę
- tarcza wygląda jak po wojnie 1000 letniej
- frędzle od tuniki podgięły się do góry aż do nosa
Do strat muszę doliczyć jeszcze żarówkę halogenową bo jak rzuciłem się do ratowania hoplity, potrąciłem statyw i 100ka poszła w piach

Jutro jak ochłonę, zamówię nową żarówkę, w Castoramie dokupię lampki biurkowe i żarówki, które nie topią figurek
Tak wygląda figurka Zweothel po sobotniej batalii.

Obrazek

Oraz foto przy innym świetle bez namiotu.

Obrazek
Avatar użytkownika
quins
 
Posty: 91
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 17:14
Lokalizacja: Koszalin

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej ?

Postprzez Ave » sobota, 13 lipca 2013, 19:33

Kondolencje, jeśli chodzi o hoplitę - musiał tam chyba za długo stać.. Pamietam taką historię z hotelu podczas wycieczki szkolnej - byliśmy z kolegami tak "zmęczeni", że posnęliśmy przy zapalonych lampkach koło łóżek, a jeden zostawił aparat na szafce nocnej pod taką lampką. No i rano ten aparat był dosłownie rozpłynięty po całej szafce :-> Trzeba uważać na takie sprawy..

Z dwóch pokazanych fotek ta robiona z namiotem jest lepsza - tzn światło na figurce jest pod kontrolą (choć jakoś go niewiele). Także namiot warto zostawić.

Co do plam/przebarwień - mokra farba i wszelkie połyski na pewno nie pomagają robić zdjęć, a po wyschnięciu i polakierowaniu matem powinno być lepiej. Inna sprawa, że takie przebarwienia mogą być też efektem np. podkręcania kolorów przez aparat - upewnij się, że kolory są ustawione na tryb neutral, a nie vivid czy coś podobnego.

A jeśli chodzi o ostrość, to przyznam, że nie bardzo rozumiem, jak to jest możliwe, że ten czołg wyszedł ci fajnie i ostro, a figurki nie chcą. Obiektyw ten sam? ISO rozsądnie ustawione? Może aparat do figurek ustawiasz za blisko i stąd autofocus ma problemy?
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości