Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Postprzez Michal » sobota, 15 grudnia 2012, 16:45

Po tym jak w lipcu moja Konica-Minolta Z-3 poległa pod gąsienicami T-34 na "Tarczy 2012" w Winowie pod Opolem zostałem właścicielem Olympusa SP-620 UZ. Aparat fajny, zoom 20x bardzo się przydaje na wszelkiego typu zlotach militarnych itp. Ma niestety jedną poważną wadę utrudniającą fotografowanie modeli - brak trybu preselekcji przesłony. Skutek - często ustawia najmniejszą możliwą (3.1) i brakuje głębi ostrości. Jedyne co udało mi się wykombinować żeby wymusić na Olympusowej automatyce większa głębię ostrości to robić zdjęcia z większej odległości korzystając z zoom-a. Dociągam wtedy do 3.8-4.0 ale to też chwilami za mało. Zastosowanie większej czułości (ISO nawet 400, wyżej nie próbowałem bo grozi szumami) skutkuje co najwyżej zmniejszeniem czasu, ale przesłony nie ruszy. Może koledzy poradzą jak "oszukać" Olympusową automatykę? Na forum Olympusa http://forum.olympusclub.pl/ nie potrafili poradzić nic konkretnego. Przykładowa fotka poniżej - nieostra końcówka prawego skrzydła (BF-109 od Hellera w 1:72)
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Postprzez Rafal » sobota, 15 grudnia 2012, 17:35

Być może któryś z trybów Scena. Ale to musisz sam eksperymentalnie sprawdzić...
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Postprzez potez » sobota, 15 grudnia 2012, 19:51

Sposobem, panie sposobem ;o)
Masz preselekcje czasu?
Dobrze go oświetl, odsuń sie troszkę i ustaw ISO200 i czas np 5 sek. Powinien wtedy zamknąć przysłone aparacik. Jak to nie zadziała no to niestety wizyta w sklepie po inny aparacik cie czeka 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Postprzez Rafal » sobota, 15 grudnia 2012, 19:56

potez napisał(a):Sposobem, panie sposobem ;o)
Masz preselekcje czasu?
Dobrze go oświetl, odsuń sie troszkę i ustaw ISO200 i czas np 5 sek. Powinien wtedy zamknąć przysłone aparacik. Jak to nie zadziała no to niestety wizyta w sklepie po inny aparacik cie czeka 8-)


Tam nic nie ma. Auto albo P albo Scene. Mocno ubogi pod tym względem.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Głębia ostrości w aparatach bez trybu preselekcji przesłony

Postprzez Michal » niedziela, 16 grudnia 2012, 12:48

Eksperymenty wykazały że pozostaje tylko jeszcze dalej odsuwać się od modelu i "ciągnąć zoom-em" - dochodzę z przesłoną do 5.1, to już daje sensowną głębię ostrości. Poniżej fotka testowa uzyskana właśnie w taki sposób - na szybko, bez montowania tła, obróbka ograniczona do zmniejszenia rozmiaru.
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości