APARAT POTRZEBNA POMOC

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » czwartek, 31 października 2013, 16:21

RAV napisał(a):
Sherman napisał(a): :?: :?: :?:

Mógłbyś przejść z języka obrazkowego na polski? Widzę zdziwienie, ale nie wiem, czym spowodowane.

Absolutnie nie rozumiem tego co napisałeś.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Reklama

modele polskich samolotów

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » czwartek, 31 października 2013, 16:25

iras67 napisał(a):Mały off. Piotr da radę oświetlić czymś co nie kosztuje tyle kasy :mrgreen: a uzyskać zbliżony efekt...?

Co prawda nie mam na imię Piotr, ale chyba mogę napisać że się da ;o) O strobingu z użyciem lamp systemowych jest w sieci dość sporo ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » czwartek, 31 października 2013, 17:42

Sherman napisał(a):
RAV napisał(a):Obiektyw 18-200 mm (dla 35 mm: 28,8-320 mm)

Absolutnie nie rozumiem tego co napisałeś.

Rzeczywista ogniskowa obiektywu wynosi od 18 do 200 mm. Jednak matryca EOSa 350D jest 1,6x mniejsza od klatki filmu 35 mm, którą przyjęło się traktować jako wzorzec (tzw. "pełna klatka"). Przy porównywaniu aparatów i obiektywów przyjęło się używać tzw. "ekwiwalentu 35 mm", czyli wymiarów ogniskowych przeliczonych wg współczynnika zmniejszenia matrycy, czyli owego 1,6. Tak więc mój EOS z obiektywem 200 mm daje takie pole widzenia jak aparat pełnoklatkowy z obiektywem 320 mm. Natomiast FujiPix z malutką matrycą i obiektywikiem 75 mm udaje duży aparat z lufą 414 mm.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » czwartek, 31 października 2013, 18:25

Z pierwotnej wersji opisu można prędzej wyobrazić sobie że nagle podpinając słoik do cropa Ci się ogniskowa wydłuża co jest fizycznie niemożliwe.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez ewpiga » czwartek, 31 października 2013, 19:19

RAV napisał(a):Całkiem możliwe, że nieostrość zdjęcia z Canona wynika nie tylko z wad zooma o dużym zakresie, ale też ze zbyt dużej przysłony...

To nie jest tak, że dyfrakcja pojawia się dla danej przysłony jak asior z rękawa. Ona jest i dla przysłon wcześniejszych, ale mniejsza w stosunku do aberacji. Po prostu w okolicach maksymalnego otworu względnego dyfrakcja jest zaniedbywalna, a jakość obrazu ograniczają aberracje, po przymknięciu dziury maleje wpływ aberracji a rośnie dyfrakcji, po mocnym przymknięciu aberracje zmniejszają się do zaniedbywalnego poziomu a dominować zaczyna dyfrakcja. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rozdzielczości obiektywu i matrycy oraz kwestie takie jak rozdzielczość koloru i zakres dynamiczny.. i takie tam jeszcze...to wszystko wpływa na ogólną, jakość obrazu i nie ma tu prostych zależności. Istnieje pewna granica dla każdego obiektywu zwana limitem dyfrakcyjnym, poniżej której obraz staje coraz mniej ostry. O czym by nie rozprawiano to i tak większość fotografujących ulega fałszywej zasadzie, chcesz mieć dużą głębię ostrości/ samolot od kołpaka do statecznika pionowego ostry/ przymykaj maksymalnie przysłonę. Owszem, ale to nie znaczy, że wszystko będzie ostre od początku do końca kadru. Przyczyną zamieszania jest rozszczepiania się fali świetlnej przy przechodzeniu przez mały otwór i to powoduje rozmydlanie się obrazu.Choć wszystko zależy od intencji fotografa i tego, jak chce przedstawić model na fotografii czasami lepiej poświęcić drugi plan, aby pierwszy był ostry, lub na odwrót.
Na pocieszenie dodam, że w odróżnieniu od modelarstwa fotografia już dawno stała się odrębną dziadziną sztuki i zjawisko dyfrakcji śmiało możesz wykorzystać w plenerze dla celów pozytywnych, które zależnie od konstrukcji dają różne ciekawe efekty. :)
iras67 napisał(a):Mały off. Piotr da radę oświetlić czymś co nie kosztuje tyle kasy :mrgreen: a uzyskać zbliżony efekt...?

Mój kolega fotografuje modele lampkami niestety nie pamiętam marki. Zestaw składa się z trzech lamp błyskowych, trzech statywów, kompletu parasolek. Kupił na aukcji za około 7 stów polskich. Testowałem te oświetlenie na swoich modelach jak dla mnie tania alternatywa na doskonałe oświetlenie. /Aparat Canon EOS 650D/

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości