Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez Michal » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 17:21

Przy okazji klejenia Ural-a 375 w wersji wozu dowodzenia (watek warsztatowy viewtopic.php?f=16&t=4848 ) zrobiłem mały eksperyment fotograficzny. Ponieważ trudno o tej porze roku o silne naturalne światło spróbowałem dołączyć do światła naturalnego sztuczne. Ural-a postawiłem na parapecie okna na którym zwykle robię zdjęcia. Do parapetu przykręciłem lampę podobną do kreślarskiej, ustawioną tak by światło padało na model z góry nieco od strony aparatu fotograficznego. Aparat ustawiłem na statywie, zrobiłem serię fotek, każdą w wersji z włączonym i wyłączonym "doświetleniem" światłem lampy. Sprzęt - Konica Minolta Z-3 z złożonym filtrem UV (nie chciało mi się filtra zdejmować).
Poniżej fotki i próba wyciągnięcia wniosków. W każdej parze najpierw zdjęcie z "doświetleniem", potem bez.

Najpierw zdjęcia z obróbką komputerową ograniczoną do lekkiego wyprostowania, wykadrowania i zmniejszenia rozmiaru.
Lewa burta
Obrazek
Obrazek

Prawa burta
Obrazek
Obrazek

Tył
Obrazek
Obrazek

Jak widać zdjęcia bez doświetlenia są trochę za ciemne, miejscami zaciera to detale. Te z "doświetleniem" z kolei są nieco za jasne i do tego solidnie przekłamują kolory - zasadniczy kolor to Polish Khaki I Pactry kóry zdecydowanie lepiej oddąły fotki bez doświetlenia.

Te same fotki po małej obróbce komputerowej (drobna korekta balansu bieli, rozjaśnianie i ściemnianie), robionej ACD See

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Wnioski:
Kolory lepiej oddają zdjęcia robione przy słabszym świetle, "doświetlenie" światem sztucznym wprowadza tu zakłócenia których nie udało się usunąć na etapie obróbki komputerowej. Tak samo świecenie się opon występuje tylko przy "doświetleniu", w rzeczywistości takiego efektu nie ma. Za słabe światło naturalne udało się wyeliminować na etapie obróbki komputerowej - z wyjątkiem ostatniej fotki, gdzie tylna część kontenera była właściwie w cieniu.
Ogólnie mówiąc - "doświetlenie" ma sens w celu wydobycia detali nie do końca widocznych na fotkach robionych przy zbyt słabym świetle naturalnym. Ale niestety solidnie zaburza kolory, ja przynajmniej tego poprawić nie potrafiłem.

Jestem oczywiście otwarty na wszelakie wnioski, porady itp. Fotki mogę oczywiście poddać dalszej obróbce jeżeli bardziej oblatani w "fotografice modelarskiej" Koledzy poradzą co by warto z nimi jeszcze zrobić.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 17:36

Moim zdaniem nie istnieje problem zbyt małej ilości światła (wyłączając przypadki ekstremalne - próby fotografowania w nocy, po zmroku). Dobra ekspozycja, to odpowiednia ilość światła, która wpada do obiektywu, tu mamy do dyspozycji dwa czynniki - przesłonę i czas ekspozycji. Jeśli jest niewiele światła, to wydłużenie czasu ekspozycji do kilku, kilkunastu sekynd powinno dać prawidłowo doświetloną fotografę. Wystarczy w aparacie wybrać preselekcję przesłony i pozwolić automatyce na dobór czasu naświetlania. To, że zdjęcia w świetle dziennymsa ciemniejsze niż doświetlane wynika nie z braku światła, ale z tego, że obiekt jest oświetlony tylko z jednej strony. Wyeliminować to można przez użycie blendy, która odbije światło z okna i skieruje je na model. Na Twoich zdjęciach bardzo dobrze widać podstawowy problem jaki występuje przy oświetlaniu różnymi źródłami światła, a mianowicie różnice barw światła źródeł. Zwróć uwagę, że na zdjęciach doświetlanych występują cienie w dwóch kolorach - w niebieskim i różowym (zapewnw żarówka świeciła światłem pomarańczowym lub podobnym). Jest to dosyć trudne do usunięcia w programie graficznym.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez RAV » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 18:05

Przy stosowaniu światła kolorowego (żarówki świecą na żółto, a zimowe niebo na niebiesko) powinno się ustawiać balans bieli jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Korekta w komputerze to sprawa wtórna i na wszystko nie pomoże. Idealne byłoby ustawienie na wzorzec bieli (biała lub szara kartka), ale to mają tylko lepsze aparaty. Użytkownikom mniej zaawansowanych cyfraków radziłbym poeksperymentować z tymi ustawieniami balansu bieli, które mają do dyspozycji.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 18:29

RAV napisał(a):Przy stosowaniu światła kolorowego (żarówki świecą na żółto, a zimowe niebo na niebiesko) powinno się ustawiać balans bieli ...


Tyle tylko, że ustawienie balansu bieli niewiele pomoże w przypadku oświetlenia planu zdjęciowego światłem w różnych kolorach. Zmiana temperatury barwowej (bo w rzeczywistości do tego sprowadza się balans bieli) skoryguje jedną tylko barwę światła, a drugą jeszcze bardziej zniekształci.



RAV napisał(a):Korekta w komputerze to sprawa wtórna i na wszystko nie pomoże.


Ustawienie balansu bieli to tylko wynik działania jakiegoś algorytmu obliczeniowego i nie ma znaczenia czy jest to wykonane w aparacie czy na komputerze. Problemem moze być jedynie brak odpowiedniego oprogramowania do obróbki plików RAW.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez Michal » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 18:46

Dziękuję za rady.
Co do blendy - była. W tej roli kartka białego papieru, ustawiona z tyłu za modelem, mniej więcej prostopadle do kierunku robienia zdjęć. Czy dobrze myślę że pomogło by zagięcie blendy tak by "łapała i odbijała" jak najwięcej światła z okna, czyli z grubsza prostopadle do kierunku padania światła słonecznego? Fotki były robione tak by fotografować stronę "odsłoneczną" modelu, co oczywiście nie wyszło w ostatnim przypadku w którym słońce świeciło na burtę a tył był w cieniu.
Żarówka świeciła światłem białym... No przynajmniej na moje oko było białe, ale pewnie kobiety by tam jakiś inny kolor wypatrzyły.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 18:57

W roli blendy doskonale sprawdzają sie odpromienniki ciepła do grzejników domowych - taki kawałek cienkiego styropianu oklejony z jednej strony folią aluminiową sprzedawany w marketach budowlanych w formie arkuszy lub w roli. Odbijają znacznie wiecej światła niz kartka papieru.

Michal napisał(a):Żarówka świeciła światłem białym...


Uwierz, że jesli to była taka zwykła żarówka, to świeciła na żółto lub pomarańczowo, podobnie jak jarzeniówka świeci na zielono. Oko ludzkie ma taki szybki balans bieli i szybko te zafarby kompensuje. Materiały światłoczułe (matryca aparatu, film) te różnice wychwytują i stąd takie problemy przy fotografowaniu.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez wuen » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 19:19

Dodatkowo podbiłeś różnicę w temperaturach barwowych gdyż światło przechodzące przez szybę ma kolor szkła a ono najczęściej jest niebiesko-zielone. Biała kartka papieru też ma tzw. wybielacze czyli substancje sprawiające, że nasze oko widzi je jako białe - tak na prawdę to są one lekko niebieskie...
Dlatego najlepsze rozwiązanie to konsekwencja w stosowaniu jednego rodzaju oświetlenia - albo żarówki albo pseudo naturalne z okna i do obu rodzajów oświetlenia blendy takie jak opisał Wojtek. Automatyka aparatu ustawi balans a resztę skorygujesz w ACDSee
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Eksperyment - doświetlanie światłem sztucznym

Postprzez michal.s » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 23:12

Wniosek z tego taki że należałoby poczytać o fotografii a przede wszystkim zapamiętać że nie miesza się różnych źródeł światła - albo światło z okna albo światło z lampki :)

Blendy ponad wszystko !
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości