Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Ankieta wygasła piątek, 20 stycznia 2017, 20:08

48 tydzień
53
29%
49 tydzień
18
10%
50 tydzień
20
11%
51 tydzień
35
19%
52 tydzień
54
30%
 
Liczba głosów : 180

Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 14 stycznia 2017, 20:08

.
Zapraszamy do głosowania na zdjęcie grudnia -
Można wybrać dwie opcje




48 tydzień

Obrazek

Uzasadnienie zgłoszenia: Kojarzy mi się z poezją.
Autor fotografii: scalefun.com
Zdjęcie pochodzi z tematu: 1/72 Toldi IBG - Warsztaty ScaleFun #4




49 tydzień

Obrazek

Uzasadnienie zgłoszenia: Model - jak zwykle. Od 1982 r. kojarzy mi się z zatopieniem Sheffielda.
Autor fotografii: Arkady72
Zdjęcie pochodzi z tematu: Dassault Super Etendard Heller 1/48.




50 tydzień

Obrazek

Uzasadnienie zgłoszenia: Jak zwykle perfekcyjnie wykonane zdjęcie, a tło dodaje całości dodatkowego, bardzo "tajemniczego" wymiaru.
Autor fotografii: Arkady72
Zdjęcie pochodzi z tematu: Junkers Ju-87G-2 Hasegawa 1/48.




51 tydzień

Obrazek

Uzasadnienie zgłoszenia: Wykonanie zdjęcia z tej perspektywy dodało modelowi realizmu.
Autor fotografii: Kamil K.
Zdjęcie pochodzi z tematu: Opancerzony UAZ-469 Trumpeter+różności 1/35




52 tydzień

Obrazek

Uzasadnienie zgłoszenia: Jak to Murek napisał - "to już się robi nudne ;o)" - zdjęcie efektownym zwieńczeniem efektownego modelu.
Autor fotografii: Arkady72
Zdjęcie pochodzi z tematu: Sea Harrier FA.2 Kinetic 1/48.


Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Postprzez fragles » piątek, 20 stycznia 2017, 22:12

Gratulacje dla zwycięzcy, choć uważam, że fotka z 49 tygodnia jest lepsza. Co nie zmienia faktu, że Arkady już za niedługi czas pewnie zdominuje wszystkie fotki miesiąca. :)

Jest jednak i łyżeczka dziegciu w tej ankiecie, i uważam, że głosowanie powinno zostać powtórzone. Co prawda gra nie idzie nawet o przysłowiową czapkę gruszek, ale jednak dla zachowania powagi tego forum SKŁADAM OFICJALNY PROTEST w sprawie organizacji głosowania na fotografię grudnia. Zaraz wyłuszczę dlaczego.
Otóż jak powszechnie pewnie wiadomo tydzień ma 7 dni, a grudzień - czy rok przestępny, czy nie - ma tych dni 31. To się pytam: Skąd w ankiecie na fotkę grudnia bierze udział 5 fotek tygodnia, skoro - jak pamiętam - nie było żadnego zwycięstwa dwóch fotek w żadnym z tygodni? Wychodzi na to, że wg PWM grudzień ma 35 dni, co wynika z rachunku 7x5=35.

Pewnie mój PROTEST zostanie spuszczony, ale jednak uważam, że powinien się tu znaleźć. A jeżeli Administracja poważnie traktuje tych co najmniej 90-ciu użytkowników, którzy zaangażowali się w oddanie głosów w konkursie, to powinna ankietę powtórzyć. Ludzie po prostu niepotrzebnie rozpraszali swoje głosy.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 20 stycznia 2017, 23:43

Cześć,

Wyjaśnienie pięciu tygodni jest proste.
O tym, do którego miesiąca (a dla stycznia/grudnia również, do którego roku) należy tydzień, decyduje przynależność do miesiąca środka tygodnia - czyli czwartku.

A ujmując to inaczej - tydzień należy do tego miesiąca, do którego należy większa część tygodnia (w tym czwartek).

Jest to najsensowniejsza zasada, która zapewnia dokładnie to, o czym piszesz, czyli najbardziej równomierny rozdział tygodni w poszczególnych miesiącach - 4 lub 5 tygodni w miesiącu. Rok ma 52 i trochę tygodnia. Dzieląc to na 12 miesięcy wychodzi na miesiąc 4,33 tygodnia. Mamy więc w roku mniej więcej osiem miesięcy z czterema tygodniami i cztery miesiące z pięcioma. W 2016 pięć tygodni miały marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień, pozostałe miesiące - po cztery tygodnie ankietowe.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Postprzez fragles » sobota, 21 stycznia 2017, 12:59

Jarek Gurgul napisał(a):O tym, do którego miesiąca (a dla stycznia/grudnia również, do którego roku) należy tydzień, decyduje przynależność do miesiąca środka tygodnia - czyli czwartku.

A ujmując to inaczej - tydzień należy do tego miesiąca, do którego należy większa część tygodnia (w tym czwartek.


Dobra zasada.
Należałoby ją wpisać do regulaminu. Choćby po to, żeby wyeliminować dyskomfort w głosowaniach na fotkę miesiąca. Dla przykładu w tej ankiecie na fotkę grudnia sporo głosów oddano na fotkę z "48 tygodnia", która tak naprawdę pojawiła się na forum jeszcze w listopadzie. Wiem, wiem - sam ją zgłosiłem*, ale na fotkę grudnia nie powinna być wybierana. Bo, na logikę, co to za fotka grudnia, opublikowana w listopadzie?
A jakby wpisać tę zasadę do regulaminu, to by było wszystko jasne.

* - próbowałem ją zgłosić do ostatniego tygodnia listopada, ale napisałeś mi, że nie da rady, że trzeba do grudnia.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybieramy fotografię grudnia 2016!

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 21 stycznia 2017, 22:26

fragles napisał(a):Dobra zasada.
Należałoby ją wpisać do regulaminu. Choćby po to, żeby wyeliminować dyskomfort w głosowaniach na fotkę miesiąca.

Słusznie.

fragles napisał(a):Dla przykładu w tej ankiecie na fotkę grudnia sporo głosów oddano na fotkę z "48 tygodnia", która tak naprawdę pojawiła się na forum jeszcze w listopadzie. Wiem, wiem - sam ją zgłosiłem*, ale na fotkę grudnia nie powinna być wybierana. Bo, na logikę, co to za fotka grudnia, opublikowana w listopadzie?

Przy schemacie foto tygodnia/miesiąca/roku inaczej za bardzo się nie da. To jest najmniejsze zło.

Alternatywny przydział zdjęcia po jego dacie publikacji do miesiąca, a nie do tygodnia spowodowałby bałagan. W przytoczonym przypadku po uwzględnieniu zdjęcia zgłoszonego przez Ciebie ankieta nr 47 musiałaby objąć osiem dni, a na kolejną zostałoby sześć. A w bardziej ekstremalnym przypadku - gdyby ktoś zgłosił do ankiety 47 zdjęcie z 30 listopada (środa) - ankieta 47 objęłaby dziesięć dni, a na 48-mą zostałyby tylko cztery.

Inna możliwość to przydział tygodnia do miesiąca na podstawie daty publikacji fotki, która wygra w danym tygodniu, czyli "post factum". Tylko tu znowu jest problem, bo wyleciałaby w kosmos całkowicie zasada w miarę równego rozdziału tygodni pomiędzy miesiące, czyli przypadające na miesiąc cztery lub pięć ankiet tygodnia. Mogłoby się na przykład zdarzyć, że na skutek przyjęcia takiego rozwiązania miesiąc miałby sześć ankiet tygodnia a sąsiedni tylko trzy ankiety. Przykładowo - w 2017 roku maj "kradnie" czerwcowi tydzień 29.V-4.VI (w tygodniu wygrywa fotka z powiedzmy 30 maja), a lipiec "kradnie" czerwcowi tydzień 26.VI-2.VII i sierpniowi 31.VII-6.VIII. W ten sposób maj miałby pięć ankiet tygodnia, lipiec sześć, a czerwiec tylko trzy.

Najbardziej "sprawiedliwe" byłoby odejście od podziału na tygodnie. Trzeba by podzielić miesiąc na powiedzmy ćwiartki. Każdy miesiąc miałby cztery ankiety "tygodnia". Pewien minus tego, to mały bałagan - brak stałego cyklu tygodniowego przy zgłaszaniu, robieniu ankiet, publikowaniu zwycięskich fotek. Trzeba by tego ściśle pilnować. Poza tym "tygodnie" nie byłyby równe - miałyby 7 lub 8 dni.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do Edycja 2016

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości