Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez pawel700 » niedziela, 31 sierpnia 2014, 16:59

Czesio racja, można tak zrobić. Ja tak chyba zrobię z ESC406, żeby do czegoś wykorzystać (bo to ani dobry metalizer- do chromu mu brakuje, ani dobry srebrny - zbyt łatwo się ściera). Ale po co sobie robić dodatkowego kłopotu, jeśli można mieć "gotowce".
Co do tego co napisał ROBERT. Plasteliny i wszystkiego co jest tłuste wolę nie stosować w modelarstwie, zawsze jest ryzyko, że nawet po umyciu coś zostanie tłustego. Tamiya z osłabionym klejem to znowu problem, że w trakcie malowania oderwie się pod wpływem sprężonego powietrza, potem trzeba usuwać pył z obszarów wcześniej zamaskowanych.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Reklama

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez greatgonzo » niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:11

O ile wiem w modelarstwie nie ma jedynie słusznych metod. Jedynym dobrem jest (OK, coraz częściej 'bywa') ostateczny wygląd modelu. Np. osłabiać klej taśmy można do określonego stopnia, a zakres regulacji w temacie zwiększać poprzez sposób maskowania i zdejmowania elementów masek z powierzchni modelu. Aerograf też działa z różnymi ciśnieniami i tym samym i ten element można dodać do palety zmiennych skutecznego maskowania. Uniwersalne, zawsze skuteczne metody stanowią wielką rzadkość, o ile w ogóle istnieją. Elastyczność modelarza wobec takich zagadnień wpłynie tylko pozytywnie na ostateczny efekt prac.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Solo » niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:19

To wszystko prawda, ale co robić żeby mi farba nie złaziła ze srebrnego podkładu, hm?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Komandor » niedziela, 31 sierpnia 2014, 21:04

GUDMUNDUR napisał(a):
Solo napisał(a):farba położona na niej nie trzyma się srebrzanki

To raczej chyba cecha takiej farby . Wysoki połysk i słaba przyczepność następnej warstwy .Podkłady są przecież wszystkie matowe .


Tak jak wyżej. Farby metaliczne maja bardzo słabą przyczepność nakładanych na nie kolorów. Na Metalizer nałóż lakier zabezpieczający - np. błysk Gunze. "Sealer for Metalizer" Model Mastera, to po prostu lakier błyszczący, ale jest konieczny na Metalizer, bo jak nie zabezpieczysz lubi złazić nawet pod palcem. Spróbuj też srebrzankę - piecówkę Humbrola, choć w ostateczności.

Pozdrawiam
Paweł
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez ROBERT » poniedziałek, 1 września 2014, 08:35

pawel700 napisał(a):Co do tego co napisał ROBERT. Plasteliny i wszystkiego co jest tłuste wolę nie stosować w modelarstwie, zawsze jest ryzyko, że nawet po umyciu coś zostanie tłustego. Tamiya z osłabionym klejem to znowu problem, że w trakcie malowania oderwie się pod wpływem sprężonego powietrza, potem trzeba usuwać pył z obszarów wcześniej zamaskowanych.


zapewniam Cię że po zwykłej plastelinie nic tłustego nie zostaje to zabobon /sprawdzone w praktyce nie w teorii !/
co do tasmy to mam pytanie do Ciebie na jakim cisnieniu Ty malujesz ,że podrywa Ci taśmę ??? ja psikam poniżej 1 bara /07-05/ i nie ma prawa nic poderwac
Avatar użytkownika
ROBERT
 
Posty: 421
Dołączył(a): środa, 7 marca 2012, 21:27

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez pawel700 » poniedziałek, 1 września 2014, 16:44

ROBERT, tu nie chodzi tylko o ciśnienie, bo również ustawiam najniższe możliwe. Ale są takie miejsca na modelu, że nie da się idealnie prostopadle ustawić aerografu do malowanej powierzchni. Wtedy nawet pod świeżą niczym nie osłabioną tamiyę potrafi podejść pyłu.
Z plasteliną pewnie masz rację, ale mnie zwyczajnie nie chce się szorować modelu, więc wybieram łatwiejsze i szybsze sposoby.
Nie chcę się wykłócać które metody lepsze, które gorsze - każdy ma swoje sprawdzone. W tym wątku chodzi o to, żeby założyciel tematu przeczytał różne opinie, wypróbował je i sam zdecyduje co mu odpowiada.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Czesio » poniedziałek, 1 września 2014, 19:30

A ja malowałem wczoraj Model Masterem Aluminium Plate na jakiś 2 barach, i na to pactra żółta i wszystko trzyma się bez najmniejszego ale. Nie ma najmniejszej różnicy pomiędzy surfacerem a MM...
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez iras67 » poniedziałek, 1 września 2014, 23:32

Z tego co wiem większość używających sreberka robi to nie po to żeby "ładnie wyglądało" przykryte kolorem kamo tylko żeby można było robić tzw zdrapki uszkodzenia powierzchni -ślady eksploatacji. Jako podkład najlepszy jest surfacer Gunze czy Tamiya i wystarczy nie malować sreberkiem żeby uzyskać te same efekty ( marmurki , ciemniejsze linie podziału itp) z mocniejszą powłoką. Taka zabawa przypomina mi robienie czegoś z na zasadzie "bo inni też"... Bez sensu :?: . Natomiast da się zauważyć że dobrze zawerniksowana powierzchnia lakierem bezbawrnym czy matowym , satyną czy gloss pod którą użyto srebrnego podkładu trzyma się wystarczająco dobrze. Nie wiem w czym problem? Na C8 Gunze pokrytym kamo używam od lat masek i problem z ściąganiem masek i uszkodzeń powierzchni (odłażenia od srebra) u mnie nie istnieje. Jedna rzecz zmienia się, trzeba zdrapki robić przed lakierowaniem ostatecznym- nakładaniem Sidoluxu czy lakieru bezbarwnego wykańczającego, bo po nim farba złazi o wiele trudniej.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Solo » wtorek, 2 września 2014, 00:26

Nie jest to prawdą co piszesz, a przynajmniej nie do końca.
Moim zdaniem używając srebrnego podkładu dużo łatwiej i - powiedziałbym - kreatywniej, można modulować nasycenie barw malowanego podkładu.
Srebro fajnie rozświetla kładzioną farbę.
Ten sam efekt na zwykłym szarym podkładzie nie jest łatwy do uzyskania o ile w ogóle.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez iras67 » wtorek, 2 września 2014, 11:47

Solo napisz konkretnie co nie jest prawdą albo zacytuj fragment chyba że uważasz że wszystko co napisałem to nieprawda. Łatwiej mi będzie odpowiedzieć.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 2 września 2014, 12:01

iras67 napisał(a):Z tego co wiem większość używających sreberka robi to nie po to żeby "ładnie wyglądało" przykryte kolorem kamo tylko żeby można było robić tzw zdrapki uszkodzenia powierzchni -ślady eksploatacji.

Myślę, że chodzi o to.
Ja bym rzekł, że tu jest dwa w jednym, półprzezroczyste warstwy farby przy sreberku są jakby "podświetlone" od spodu, a przez to intensywniejsze, a przy okazji można zrobić zdrapki.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Solo » wtorek, 2 września 2014, 12:51

Mniej więcej tak jak napisał Piotr.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez RAV » wtorek, 2 września 2014, 14:53

piotr dmitruk napisał(a):półprzezroczyste warstwy farby przy sreberku są jakby "podświetlone" od spodu, a przez to intensywniejsze

W prawdziwych samolotach też taki efekt występuje?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez karambolis8 » wtorek, 2 września 2014, 15:15

W tych z have glass tak ;)
Obrazek
Obrazek
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: Podkład z metalicznej (srebrnej) farby - problem

Postprzez Solo » wtorek, 2 września 2014, 15:19

Panowie: "podświetlone od spodu" nie znaczy że się świecą.
To po prostu inna intensywność, inny odcień barwy, jakich nie można by uzyskać na zwykłym szarym podkładzie.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości