HATAKA + Leveling Thiner

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez pawel700 » sobota, 23 maja 2015, 23:39

Ale jaki denaturat ? W sprzedaży są dwa. Jeden jest na alk. etylowym, a drugi na izopropylowym. Ten pierwszy nadaje się chyba do prawie każdej farby tzw. "wodnej". Zaś ten drugi tylko z niektórym farbami, np z tamiyą, a z vallejo czy lifecolor = gluty. Izopropyl nadaje się też do zmywania całkowicie zaschniętych farb akrylowych i jest bezpieczniejszy dla plastiku niż zmywacz wamodu (który powoduje że plastik jest kruchy i łamliwy - zauważyłem to szczególnie przy bezbarwnym plastiku tamiya). Etanol bardzo słabo lub w ogóle nie rusza zaschniętej farby.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Reklama

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez FranekS » wtorek, 26 maja 2015, 23:58

Generalnie "dykta" to etanol skażony metylem albo inną trutką.
Tak tradycyjnie jest. Biały chyba po to żeby oszczędzić na bułkach do filtrowania ;o) i żeby jasnych kolorów nie psował ...
Ja już widziałem i "Dynaturot" , czy coś koło tego (bezbarwny ), pewnie "Denaturat" jest już TM i w ogóle "©"...tak jak i
wino patykiem pisane...

Pozdr.
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez pawel700 » czwartek, 28 maja 2015, 22:37

Skażonych alk. metylowym nie robią już. Żeby się alkoholicy nie zatruli. Teraz jest tylko odpychajacy smak, który jak wiadomo niektórym wcale nie przeszkadza. Podobno "jagodzianka" jest lepsza w smaku od bezbarwnego :)
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » piątek, 29 maja 2015, 05:09

FranekS napisał(a):Generalnie "dykta" to etanol skażony metylem albo inną trutką.

Urban legend. Nigdy oficjalnie skażalnikiem do denaturatu nie był metanol. Zazwyczaj są to zasady pirymidynowe nadające odrażający smak i zapach, ewentualnie gorzki hibitan (benzoesan denatonium), plus niegdyś barwniki (teraz już niekoniecznie).
Denaturat to taki sam alkohol etylowy jak inne, tylko że słabiej oczyszczony z fuzli.
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » piątek, 29 maja 2015, 10:09

hmmm smakosze się zebrali jak widzę ;o) :lol: :lol: :lol:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Krystian Ciechowicz » piątek, 29 maja 2015, 16:32

potez napisał(a):hmmm smakosze się zebrali jak widzę ;o) :lol: :lol: :lol:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... to ja zapytam inaczej, bo piąteczek za pasem, da się czy nie da się ?
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » piątek, 29 maja 2015, 20:10

Co się ma dać? Pić dyktę?
Pewnie że tak - popatrz na te legiony obciągające SS-likier w bramach :D
Czy da się go używać jako rozcieńczalnika do HATAKI? Tego nie wiem, bo tych farb nie mam. Do Pactry się nadawał, do Tamiyi słabiej.
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez FightTheFuture » niedziela, 31 maja 2015, 21:41

Wypróbowałem Hatakę w poprzedni weekend, używając firmowego rozcieńczalnika. Niestety miałem duże problemy z uzyskaniem odpowiedniej gęstości, albo psikawka (mam dość prostą, TG130 sprzedawaną na allegro) zapychała się, albo pluła kleksami farby, która nie kryła. Parę razy rozkręcałem i czyściłem sprzęt, zmieniłem iglicę 0,3 na 0,2. Nic to nie dało. Będę próbował dalej, bo zakupiłem stety-niestety więcej niż jeden zestaw ich farb.
Pozdrawiam,

FtF

Na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
FightTheFuture
 
Posty: 116
Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2015, 14:13
Lokalizacja: Puszcza Kampinoska

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » niedziela, 31 maja 2015, 22:36

To nie kwestia psikawki, po prostu ta farba sie trudno maluje, testowałem polskie kolory i jak na razie nie udało mi sie z nimi dogadać...
Ani z rozcieńczalnikime Lifecolora ani z Vallejowym...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez pawel700 » niedziela, 31 maja 2015, 23:47

To ja proponuję kombinować w różnych proporcjach:
-denaturat etanol
-zmywacz wamodu
-aceton (musi być czysty bez dodatków typu etylobenzen)
-opóźniacz akryli wamodu (bardzo małe ilości, jak za dużo dałem do pactry to były po wyschnięciu mikro-pęknięcia na powierzchni)
-płyn do szyb (używam taki: http://www.golddrop.com.pl/produkty/pro ... ine,3.html -stosowałem z lifecolorem+pędzel i nawet lepiej się malowało niż firmowym thinnerem lifecolora, do aerografu już trochę gorzej).
Wszystko powyższe jest tanie i warto zrobić testy.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Soris000 » poniedziałek, 1 czerwca 2015, 09:38

Tak czytam i mam wrażenie, że firma do zakupionych zestawów powinna dołączać półroczny kurs współżycia z ich produktami albo bezpłatne konsultacje na wydziale chemii fizycznej.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 czerwca 2015, 15:22

A nie łatwiej po prostu kupić dedykowany rozcieńczalnik? :idea:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » poniedziałek, 1 czerwca 2015, 15:32

Aleksander napisał(a):A nie łatwiej po prostu kupić dedykowany rozcieńczalnik? :idea:


FightTheFuture napisał(a):Wypróbowałem Hatakę w poprzedni weekend, używając firmowego rozcieńczalnika. Niestety miałem duże problemy z uzyskaniem odpowiedniej gęstości, albo psikawka (mam dość prostą, TG130 sprzedawaną na allegro) zapychała się, albo pluła kleksami farby, która nie kryła. Parę razy rozkręcałem i czyściłem sprzęt, zmieniłem iglicę 0,3 na 0,2. Nic to nie dało. Będę próbował dalej, bo zakupiłem stety-niestety więcej niż jeden zestaw ich farb.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez macias13_84 » wtorek, 2 czerwca 2015, 10:40

Teoretycznie zachowują się jak Vallejo(lubią wódę i płyn do szyb nie przepadają za żółtym gunze), może nie będzie tak źle bo kusi ta niby authentic paleta dla września '39

Mają być na dniach podobno w Opolu to się sprawdzi, z tego co pamiętam to Artur Domański nimi Typhoona malował i podobno OK.

Choć z drugiej strony zależy ile się trzeba rozcieńczyć aby się komfortowo nimi malowało ;o)
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Aleksander » wtorek, 2 czerwca 2015, 12:42

potez napisał(a):
Aleksander napisał(a):A nie łatwiej po prostu kupić dedykowany rozcieńczalnik? :idea:


FightTheFuture napisał(a):Wypróbowałem Hatakę w poprzedni weekend, używając firmowego rozcieńczalnika. Niestety miałem duże problemy z uzyskaniem odpowiedniej gęstości, albo psikawka (mam dość prostą, TG130 sprzedawaną na allegro) zapychała się, albo pluła kleksami farby, która nie kryła. Parę razy rozkręcałem i czyściłem sprzęt, zmieniłem iglicę 0,3 na 0,2. Nic to nie dało. Będę próbował dalej, bo zakupiłem stety-niestety więcej niż jeden zestaw ich farb.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Fakt - nie doczytałem...
Swoją drogą to dziwne, że dedykowany rozcieńczalnik nie zachowuje się poprawnie... Materiał do przemyślenia dla Stirlitza ;o)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości

cron