Lodówkowiec

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Lodówkowiec

Postprzez TomekWnęk » środa, 30 lipca 2008, 10:59

Adam Obrębski napisał(a):manometry kontaktowe zawsze były dość drogie

Masz rację, sprawdziłem sobie katalog AFRISO no i najtańszy kontaktowy jest za 140 ojro. Pewnie coś tańszego można by na rynku znaleźć ale to taki rząd wielkości.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Lodówkowiec

Postprzez tomek_chacewicz » czwartek, 31 lipca 2008, 12:40

Już odpowiadam na pytania, poza tym jestem w trakcie pisania bardziej szczegółowego opisu budowy ze zdjęciami elementów, orientacyjnymi cenami itp.

Co do kosztów to ponad 200 zł zapłaciłem za całą sprężarkę, 3 in 1 czyli wyłącznik ciśnieniowy, reduktor z manometrem i manometr pokazujący ciśnienie w butli kupiłem kiedyś na allegro za ok. 130zł z przesyłką (czasem jeszcze spotykam podobne). Oczywiście można by to wszystko kupić oddzielnie i koszt byłby podobny ale tutaj wystarczy jeden gwint na zbiorniku i części mamy zamontowane. Co do samego wyłącznika ciśnieniowego to na allegro widziałem za ok. 40 zł bardzo fajny z regulacją ciśnień(max. bodajże 5 barów), gwintem 1/4 cala, do takiej sprężareczki w zupełności wystarczy. Ja swój wyłącznik ustawiłem, żeby włączał agregat przy 5 a wyłączał przy 7 barach, przy takich parametrach i tej wielkości zbiornika maluję samoloty w 1/48, przy większych skalach też na pewno nie będzie najmniejszych problemów.

Jeśli chodzi o zbiornik, jest to gaśnica 3kg (w punkcie wymiany gaśnic za pustą zapłaciłem 10zł). Odciąłem blaszany pierścień pozwalający postawić ją pionowo, wywierciłem otwór, w to miejsce i fabryczny otwór znajomy przyspawał, w moim przypadku 2 pół calowe kolanka. Na dole przyspawane są jeszcze 2 stalowe płaskowniki z otworami na śruby do przymocowania. Na koniec oczyszczenie szczotką drucianą, malowanie podkładówką, czarnym sprayem i tyle!

Aby nalać olej będę musiał zagiąć rurkę do zasysania powietrza do góry i tamtędy lać(słyszałem, że można też dolewać olej rurką wyprowadzającą sprężone powietrze, czy to prawda?), na szczęście agregat jest dość nowy i nie zużyty, także na razie nie dolewam.

Aha i jeszcze jedna sprawa, po kilku dniach użytkowania skroplona para wodna i olej zaczął zbierać się w najniższym punkcie wężyka ciśnieniowego (od agregatu do zbiornika). Żeby co parę dni nie rozkręcać opaski zaciskającej, muszę na wężyku zamontować rozgałęziacz(?) z pół calowymi gwintami i do niego przykręcić mały zawór do spuszczania oleju.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Lodówkowiec

Postprzez kutold » czwartek, 31 lipca 2008, 12:59

Sebastian napisał(a):Ja też mam lodówkowca i jak chciałem kupić sterowanie ciśnieniowe to najtańsze jakie znalazłem to za 180zł było. A teraz kupiłem kompresorek w Castoramie dostali takie małe na bazie kwadratu , zbiornik 3,6l. Ten się automatycznie wyłącza bo lodówkowiec pracował stale.
Obrazek



Jaka cena?
kutold
 
Posty: 16
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 15:35

Re: Lodówkowiec

Postprzez michal.s » czwartek, 31 lipca 2008, 13:14

Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lodówkowiec

Postprzez pencil37 » piątek, 1 sierpnia 2008, 19:47

pytanie czy wart jest swojej ceny? a może ktoś ma do zaproponowania jakiegoś tańszego gotowca :)
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 18:19
Lokalizacja: Opole

Re: Lodówkowiec

Postprzez Sebastian » piątek, 1 sierpnia 2008, 22:54

540zł czy wart ? ja uważam że raczej tak mimo iż jest to bez olejówka ale już mi się nie wyłącza w trakcie pracy z przegrzania .A lodówkowcowi się to zdarzało gdzie malowałem i nagle ciach nie ma powietrza. Sam kompresor jest zbudowany na bazie kwadratu a więc mało miejsca zajmuje a to w bloku jest plusem .Lodówkowiec stoi w kącie na razie. Nie mam jakiś planów co do niego ale mój to konstrukcja "pancerna" waga :? ale cóż robiłem z czego moglem a nie z czego chciałem.
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Re: Lodówkowiec

Postprzez Stratocaster » niedziela, 3 sierpnia 2008, 16:49

To Senco wygląda przyzwoicie, tylko zapytam się kolegów, którzy go używają o hałas. W parametrach podają 68 decybeli - a to bardzo dużo. Jak na mieszkanie w blokach to dużo. Mój kompresorek membranowy daje jakieś 45 decybeli. Pamiętajmy, że poziom natężenia dźwięku nie jest liniowy.
Za wikipedią:
* 10 dB - szmer liści przy łagodnym wietrze
* 20 dB - szept, cichy ogród
* 30 dB - bardzo spokojna ulica bez ruchu kołowego
* 40 dB - szmery w mieszkaniu, darcie papieru
* 50 dB - szum w biurach
* 60 dB - odkurzacz dobrej jakości
* 70 dB - wnętrze głośnej restauracji
* 80 dB - głośna muzyka w pomieszczeniach, klakson
* 90 dB - zwykły odkurzacz
* 100 dB - motocykl bez tłumika
* 120 dB - śmigło samolotu w odległości 5 m
* 160 dB - wybuch petardy
* 190 dB - prom kosmiczny

Ja mam inne pytanie. Czy to każdego kompresora można założyć reduktor? Bo w moim bezolejowym, cichutkim, malutkim i bardzo ładnym kompresorku tylko tego brakuje. Sprawdzałem w Castoramie ceny reduktorów - powyżej 50 zł już można kupić. Gorzej z osprzętem. Najpopularniejsze końcówki to 1/4 i 1/2 cala. Aerograf klasycznie ma około 8 mm. Muszę zajrzeć do sklepu z pneumatyką.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Lodówkowiec

Postprzez TomekWnęk » niedziela, 3 sierpnia 2008, 16:56

Stratocaster napisał(a):Czy to każdego kompresora można założyć reduktor?

W zasadzie tak, dobrze jeśli by miał jakiś wyłącznik ciśnieniowy.
Stratocaster napisał(a):Gorzej z osprzętem. Najpopularniejsze końcówki to 1/4 i 1/2 cala. Aerograf klasycznie ma około 8 mm. Muszę zajrzeć do sklepu z pneumatyką.

Sklep 'profesjonalny' i nie powinno być problemów z przejściówkami. Ja kilka drobiazgów dokupywałem w sklepie firmowym Prema.
http://www.prema.pl/elementy.html
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lodówkowiec

Postprzez Sebastian » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 09:57

Ja nabyłem szybko złączkę do wężyka 6mm chyba firmy Festo do aerografu a i do kompresora mam podobną szybko złączkę a co do reduktora to sam kupiłem w Castoramie za 36 zł /chyba/ reduktor formy Rockworth . Jest to reduktor z separatorem wilgoci jednocześnie choć z tego co wiem separatory działają poprawnie od 300l/min przepływu powietrza.
Co do głośności Senco to jak Stratocaster zauważyłeś to jest to rzecz dziwna bo przy 68 dB można normalnie żyć jest cichszy od odkurzacza. / Przynajmniej mojego :) /
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Re: Lodówkowiec

Postprzez Stratocaster » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 11:32

TomekWnęk napisał(a):Sklep 'profesjonalny' i nie powinno być problemów z przejściówkami. Ja kilka drobiazgów dokupywałem w sklepie firmowym Prema.
http://www.prema.pl/elementy.html


Dzięki Tomek! Znalazłem dziś w Łodzi sklep Premy (ale chyba w każdym specjalistycznym jest to samo) i kupiłem reduktor. Sprzedawca proponował mi też filtr - ale dokupię go osobno. Założyłem i wygląda to tak:
Obrazek

Nie wiem, dlaczego dopiero teraz wpadłem na to rozwiązanie. Mniejsze ciśnienie daje świetne rezultaty przy drobniejszym malowaniu, np. wykończeniach. Wszystkim kolegom, którzy nie mają reduktora - polecam. Oto przykład. Aero Gunze Procon Boy, tak samo otwarta dysza i dwa różne efekty. Manometr okazuje się zbędny. Tam są tak niewielkie ciśnienia, że ta drżąca wskazówka nie jest specjalnie pomocna.
Obrazek
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Lodówkowiec

Postprzez erkamo » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 23:01

Sebastian, a jaki glosny jest ten kompresor. Mozesz porownac np. z lodowkowym?
Pardon, bylem na zlej stronie. Wszystkie odpowiedzi juz byly. :oops:
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Lodówkowiec

Postprzez Sebastian » wtorek, 5 sierpnia 2008, 18:54

Jest cichszy od odkurzacza domowego na 100% / przynajmniej mojego ;o) / jeśli porównać lodówkowy i Senco to jednak lodówkowy jest cichszy . Minusem jest tylko w moim przypadku / bo mam takie i takie źródło sprężonego powietrza / brak wyłącznika ciśnieniowego przy agregacie lodówkowym. Ale jeśli porównać głośność to lodówkowy wygrywa na bank.
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Re: Lodówkowiec

Postprzez erkamo » czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:20

Ostatecznie, gdyby Ci sie chcialo, to moznaby zastapic oryginalny kompresor Senco tym lodowkowym i mialbys wszystko w jednym. Cisze, automatyke, zbiornik wyrownawczy itd.
Ale jesli zadawala Cie ten Senco to tak jak jest, jest O.K.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Lodówkowiec

Postprzez łysy » czwartek, 7 sierpnia 2008, 20:21

A ja zbudowałem takie coś-lodówkowiec i w pełni sterowalny, zalezy ile techniki się wpakuje w budowe.

http://www.plastikowe.pl/technika/porady/kompresor-modelarski-z-agregatu-lodowkowego
łysy
 
Posty: 73
Dołączył(a): środa, 25 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: pomorskie

Re: Lodówkowiec

Postprzez Sebastian » sobota, 9 sierpnia 2008, 19:10

Łysy-Widziałem widziałem ale już za późno było ;o) Mój lodówkowiec stoi w domu od 12 latek. A co do połączenia lodówkowca i Senco cóż nie bardzo finans puszcza :-> Byłoby to lekką rozrzutnością. ;o)
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości