Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 28 sierpnia 2010, 23:14

Dominik napisał(a):Używam Mr Aquetos Thinner do farbek H (i Tamiji) i nigdy nie miałem problemu z pluciem.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez iras67 » sobota, 28 sierpnia 2010, 23:45

rObO87 napisał(a): A nie wiecie jak zachowują się Gunze H i Mr.Color Thinner ?

Jak będziesz malować na minimalnym otwarciu dyszy, to może czasem zasychać i zatykać wylot .Różnica pomiędzy żółtym a niebieskim jest taka że w żółtym są dodatki opóźniające schnięcie .Jedyną wadą jest osłabienie przyczepności dlatego w sprzedaży jest również ten niebieski który daję mocniejszą powłokę.Ten niebieski polecam do metalików Gunze jeśli malujemy większymi dyszami i szerszym strumieniem.Niebieski jest też dobry do sporządzania "swojego" Levelling Thinera po zmieszaniu z ich Mr.Retarderem w różnych proporcjach.Zmieniając proporcje można tak regulować czas schnięcia w pewnym niewielkim zakresie.
wuen napisał(a):Od siebie dorzucę "chemię" firmy GAIANOTES - używam farbki tej firmy i uważam, że są lepsze niż Gunze serii C -...

Od dłuższego czasu zastanawiałem się czy nie spróbować tych farb- możesz opisać wrażenia?
Na razie jedynie w sklepach na dalekim wschodzie to widziałem dostępne i ciekawie to wygląda.Gdzie to kupujesz..Wiem że korzystają z tych farb artyści tuningu optycznego w Stanach...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez uki761 » niedziela, 29 sierpnia 2010, 10:45

Bardzo przepraszam ale mam pytanie z innej beczki.
Do czego można stosować Tamiya clear x-22? Czy to jest lakier? Sorki za OT :)
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
uki761
 
Posty: 1280
Dołączył(a): piątek, 28 maja 2010, 19:07
Lokalizacja: poznań

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wuen » niedziela, 29 sierpnia 2010, 11:11

iras67 napisał(a):
wuen napisał(a):Od siebie dorzucę "chemię" firmy GAIANOTES - używam farbki tej firmy i uważam, że są lepsze niż Gunze serii C -...

Od dłuższego czasu zastanawiałem się czy nie spróbować tych farb- możesz opisać wrażenia? Gdzie to kupujesz

Wrażenia bardzo pozytywne - dobre krycie, subtelniejszy zapach - taki mix Gunze C z H (z resztą wykazało to badanie składu - toluen, etanol i octan), szybko schną.
Stosuję metaliki - bardzo dobre, błyszczące są błyszczące od razu, czarny semigloss ma bardzo fajną fakturę. Jak dla mnie to ich bezbarwny - 007 - jest najlepszy z tych, które do tej pory używałem - a były to Gunze C155 i jednoskładnikowy Zero.
Kupuję w HobbyEasy. Są w ofercie Luckymodel ale nie polecam tego sklepu - kiedyś zamówiłem 20 sztuk - po tygodniu zrealizowali zamówienie ale okazało się, że wysyłają tylko 6 - bo więcej nie mają. Na zwrot nadpłaty czekałem 2 miesiące...
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 13:17

uki761 napisał(a):Bardzo przepraszam ale mam pytanie z innej beczki.
Do czego można stosować Tamiya clear x-22? Czy to jest lakier? Sorki za OT :)


Tak to jest lakier bezbarwny. Kładzie się wygodnie, ładnie się błyszczy ale schnie i utwardza się długo. Z lakierów powiedzmy "akryli wodnych/alkoholowych/ lepszy jest Gunze TopCoat
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez uki761 » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:34

Serdeczne dzięki za odp. :D
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
uki761
 
Posty: 1280
Dołączył(a): piątek, 28 maja 2010, 19:07
Lokalizacja: poznań

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Patterson » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 20:16

Tamiyowy clear najlepiej sprawdza się jako wkałd do zwykłych farb matowych, wystarczy kilka kropli i możemy sobie umieszać satynę albo gloss.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Tomek Hejmo » wtorek, 31 sierpnia 2010, 00:03

Piotrku, zaznacz w tabelce, że Gunze C i choćby odrobina rozpuszczalnika do H robi kisiel.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Andrzej Hołowacz » wtorek, 31 sierpnia 2010, 20:50

piotr dmitruk napisał(a):______________ACETON + IZOPROPYL___________________________+++



Witaj Piotr !

Czy w tabeli przy mieszankach nie powinno być proporcji ?
Jeśli możesz to podaj !
Pozdrawiam
Andrzej Hołowacz

siara1939 napisał(a):Sklejaj sobie i moze za pare lat tez bedziesz mial paru pochlebcow, coby w Twoich warsztatach wypisywali achy i echy....A pozatym, jak Ci się tak tutaj nie podoba, to wiesz co mozesz zrobic, aby taka sytuacja Cie wiecej nie irytowala.
Avatar użytkownika
Andrzej Hołowacz
 
Posty: 385
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 31 sierpnia 2010, 21:02

iras67 napisał(a):Powierzchniaka Gunze 1000, 1200 rozpuszczam acetonem zmieszanym z alkoholem izopropylowym ~ 30:70, można też Gunze C i H ale raczej do matt i semi gloss.Z ich retarderem to "prawie" Levelling thinner.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Robert P. » czwartek, 2 września 2010, 00:11

iras67 napisał(a):
rObO87 napisał(a): A nie wiecie jak zachowują się Gunze H i Mr.Color Thinner ?

Jak będziesz malować na minimalnym otwarciu dyszy, to może czasem zasychać i zatykać wylot .Różnica pomiędzy żółtym a niebieskim jest taka że w żółtym są dodatki opóźniające schnięcie .Jedyną wadą jest osłabienie przyczepności dlatego w sprzedaży jest również ten niebieski który daję mocniejszą powłokę.Ten niebieski polecam do metalików Gunze jeśli malujemy większymi dyszami i szerszym strumieniem.Niebieski jest też dobry do sporządzania "swojego" Levelling Thinera po zmieszaniu z ich Mr.Retarderem w różnych proporcjach.Zmieniając proporcje można tak regulować czas schnięcia w pewnym niewielkim zakresie.

W takim razie "czym" jest thiner Aquetos? Bo szczerze powiedziawszy już sam nie wiem, czego flaszkę lepiej kupić. Aha, jak do tej pory nie narzekam na brak "retandera" w zbiorniczku aerografu.
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » czwartek, 2 września 2010, 00:34

Rozcieńczalnik Gunze do C (żółty z opóźniaczme i niebieski bez) - rozcieńczają C, metaliki, Tamiyę akrylową, Tamiyę TS - wszystko z dobrym efektem. Zbliżony efekt można osiągnąć też z innymi rozpuszczalnikami do lakierów.

Seria H Gunze jest mniej więcej odpowiednikiem X-ów Tamiya i ma do tego dedykowany rozpuszczalnik (tak jak Tamiya). Ten rozpuszczalnik raczej nie jest rekomendowany :) do lakierów, czyli farb Gunze C, Gaia, Tamiya TS itd

IMHO to co napisał kolega Iras to trochę nie tego jest. Osłabienie powłoki na Gunze Leveling Thinnerze? To mi pachnie legendą.


Do tabelki dodałbym jeszcze Tamiya Laquer Thinner - dedykowany do TS-ów. Tak samo dobrze działa z Tamiay X oraz Gunze C (te testowałem ale obstawiam, że GUnze H też obleci)
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez iras67 » czwartek, 2 września 2010, 11:43

Macio4ever napisał(a):IMHO to co napisał kolega Iras to trochę nie tego jest. Osłabienie powłoki na Gunze Leveling Thinnerze? To mi pachnie legendą.

Wyciągam rękawice :mrgreen: .Zauważyłem to przy metalikach Gunze, przy odrywaniu masek.Lepiej stosować wtedy niebieski.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » czwartek, 2 września 2010, 19:19

iras67 napisał(a):
Macio4ever napisał(a):IMHO to co napisał kolega Iras to trochę nie tego jest. Osłabienie powłoki na Gunze Leveling Thinnerze? To mi pachnie legendą.

Wyciągam rękawice :mrgreen: .Zauważyłem to przy metalikach Gunze, przy odrywaniu masek.Lepiej stosować wtedy niebieski.


Ja też wyciągam :) Maskowanie metalików praktycznie zawsze zdejmuje z nich warstwę wierzchnią. Plus pytanie czy powierzchnia była tak samo dobrze przygotowana? Jeżeli oderwałeś od podkładu farbę taśmą maskującą (Tamiya, Aizo), zakładając, że nie była przyklejona naście godzin, to jest sprawa podłoża, a nie typu rozpuszczalnika. Moim zdaniem :)
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wuen » czwartek, 2 września 2010, 19:44

W rozmowie ze znajomym lakiernikiem dowiedziałem się, że podkład ma związać się z podłożem:
1. poprzez wniknięcie w nierówności - dlatego powinno być lekko porowate - po to się je szlifuje
albo
2. poprzez częściowe rozpuszczenie wierzchniej części podłoża - dlatego daje się agresywne rozpuszczalniki.
To samo dotyczy malowania kolorami i bezbarwnym:
1. malowanie kolejnych warstw zanim poprzednia całkowicie wyschnie
albo
2. zmatowienie poprzedniej warstwy w celu lepszego związania

W związku z czym jeśli podkład pod metalikiem nie spełnia powyższych warunków - jest duża szansa na to, że odklei się przy odrywaniu taśmy maskującej/maskolu.
I pewnie dlatego farby Alclad nie powinno nawet dotykać się po pomalowaniu na błyszczący, dobrze wyschnięty czarny podkład - bo substancja tłuszczowo-potowa na naszych palcach odkleja drobiny farby ...
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości