Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » czwartek, 2 września 2010, 19:52

Egzakli.
Ja z tych właśnie powodów jadę Alcladem na lekko podeschnięty czarny aby lepiej związał. Mimo, że Alclad jest stosunkowo agresywny, to tempo parowania ma tak dzikie, że nie zdąża z nadgryzieniem powłoki dobrze wyschniętej.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez iras67 » czwartek, 2 września 2010, 19:59

Czy Koledzy używają-li Supermetalików Gunze na różnych powierzchniach, podkładach? Czy malowali nimi bezpośrednio na plastiku ?
Podczas odmaskowania nie zauważyłem niczego srebrnego na masce czy taśmie, bo to jest zupełnie inna farba niż nawet dobry do niedawna Alclad.Ma bardzo mocną powłokę i jedynie opóźniacz jest w stanie wpływać na jej osłabienie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » czwartek, 2 września 2010, 20:58

Koledzy używali różnych farb w tym Supermetalika. Koledzy nie malują na goły plastik (duże powierzchnie), bo koledzy nie lubią prosić się o kłopoty to raz, a dwa zawsze bardzo dobrze przygotowują powierzchnię, czego nie da się praktycznie zrobić bez podkładu. Nie da się, bo np podkład wyrównuje kolor plastiku, a przy farbach transparentnych jest to niezbędne.

Cały bajer imho supermetalika polega na tym, że w końcu ziarno jest bardzo drobne. Dobry lakier, ale nie przełomowy.
Opisana wrażliwość Alclada to głównie Chrom i Polerowane aluminium.

Retarder spowalnia parowanie, farba rozlewa się równiej i jest bardziej błyszcząca.

Osobiście dyskutuję aby uniknąć tworzenia historii, które za moment zamienią się w "po zółtym odpada farba po maskowaniu" :) i wprowadzi kogoś w błąd.
Żółty Gunze jest uważany za jeden z najlepszych*, jeśli nie najlepszy rozpuszczalnik do lakierów (C, TS) oraz akryli (X, XF, H)

* - Nie mam udziałów w GSI Creos :). Doświadczenie własne i opinie, modelarzy, których wyniki prac świadczą, o ich umiejętnościach.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez iras67 » czwartek, 2 września 2010, 21:12

Macio4ever napisał(a):Osobiście dyskutuję aby uniknąć tworzenia historii, które za moment zamienią się w "po zółtym odpada farba po maskowaniu" :) i wprowadzi kogoś w błąd.
Żółty Gunze jest uważany za jeden z najlepszych*, jeśli nie najlepszy rozpuszczalnik do lakierów (C, TS) oraz akryli (X, XF, H)

Oj tak, jak najbardziej to jest najlepsze co można kupić do rozcieńczania wymienionych farb BEZDYSKUSYJNIE.
ps.Nie mam udziałów w GSI... :mrgreen:
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wuen » czwartek, 2 września 2010, 22:02

Jak wcześniej wspomniałem - farbki GAIA zrobiły na mnie pozytywne wrażenie i za tydzień chcę zamówić rozcieńczalniki tej firmy. Najbardziej zainteresował mnie rozcieńczalnik do farb metalicznych - mam nadzieję, że informacja zawarta na stronie producenta
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=ja&tl=en&u=http://shop.gaianotes.com/shopdetail/002009000001/&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhi_PqN9iHMKevtUAes664kXTe_I_Q
pokryje się z rzeczywistością.
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Macio4ever » piątek, 3 września 2010, 09:39

wuen napisał(a):Jak wcześniej wspomniałem - farbki GAIA zrobiły na mnie pozytywne wrażenie i za tydzień chcę zamówić rozcieńczalniki tej firmy. Najbardziej zainteresował mnie rozcieńczalnik do farb metalicznych - mam nadzieję, że informacja zawarta na stronie producenta
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=ja&tl=en&u=http://shop.gaianotes.com/shopdetail/002009000001/&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhi_PqN9iHMKevtUAes664kXTe_I_Q
pokryje się z rzeczywistością.


Z tego krzywego tłumaczenia domyślam się, że to będzie bardzo rzadki rozpuszczalnik - co da efekt dobrego rozcieńczenia ale bez utraty krycia. Taki fajny efekt można zaobserować np w przypdaku farb Tamiya X używając zamiast oryginalnego rozpuszczalnika opartego na IPA rozpuszczalnik do lakierów (Tamiya, Finishers, Gunze).

Koniecznie podziel się wrażeniami!
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez pilex7 » wtorek, 7 września 2010, 13:39

wuen napisał(a):Jak wcześniej wspomniałem - farbki GAIA zrobiły na mnie pozytywne wrażenie i za tydzień chcę zamówić rozcieńczalniki tej firmy. Najbardziej zainteresował mnie rozcieńczalnik do farb metalicznych - mam nadzieję, że informacja zawarta na stronie producenta
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=ja&tl=en&u=http://shop.gaianotes.com/shopdetail/002009000001/&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhi_PqN9iHMKevtUAes664kXTe_I_Q
pokryje się z rzeczywistością.


Czy można się dowiedzieć gdzie można kupić rozcieńczalnik T-09? Sprawdzałem na LM, ale tam go nie ma.
pilex7
 
Posty: 202
Dołączył(a): niedziela, 7 września 2008, 19:56
Lokalizacja: Kraków

Re: farb Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 9 września 2010, 23:34

CzarekB napisał(a):Dokładnie tak jest, Gunze Leveling Thinner jest najlepszym rozcieńczalnikiem z jaki miałem do czynienia.
Nadaje się do Gunze C i H, do akryli Tamiya i właściwie do wszystkich innych farb "olejnych".
Czarek.


To mnie zaskoczyło, że do olejnych również i dziś sprawdziłem: Xtracolor z Leveling Thinner działa bez zarzutu. Na początku miałem wrażenie, że się farba ścięła, ale to był błąd farby, źle starty pigment w jasnoszarym kolorze. Druga puszka jasnoszarego była lepszej jakości i efekt malowania ostatecznie b. zadowalający.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 9 września 2010, 23:49

Tabelkę wrzuciłem do FAQ
viewtopic.php?f=10&t=12530
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9978
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez Tomek Hejmo » piątek, 10 września 2010, 00:08

Ja bym chciał sprostować, a może bardziej uzupełnić swoją wypowiedź o Gunze - za drugim razem nalałem C i H, oba rozcieńczane Levellingiem i C się ścięła, więc może to nie być wina rozcieńczalnika a interakcji między samymi farbami.

Za to słyszałem, że Surfacera można czystym zmywaczem Wamodu rozcieńczać.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez merlin_PL » piątek, 10 września 2010, 15:41

Proponuję to dodać. Da się rozcieńczyć

PACTRA ____________________GUNZE MR COLOR LEVELLING THINNER_________________++
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wuen » piątek, 10 września 2010, 18:21

Widząc ceny "firmowych" rozcieńczalników robiło mi się tak :shock:
Miałem możliwość przeprowadzenia analiz składów za pomocą chromatografów i z tego skorzystałem - próbki rozcieńczalników nadesłane przez forumowiczów umożliwiły mi poznanie składów najpopularniejszych rozcieńczalników do farb akrylowych nie wodnych - bo tylko takich używam...
Dlatego wolę kupić składniki i "złożyć" samodzielnie za duuuuuuuużo taniej - np. na Allegro 1 litr toluenu to około 15 zł a acetonu 11 zł. Pozostałe składniki kupuję w sklepach specjalistycznych i dzięki temu mam więcej pieniędzy na modele i dobre farby...
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wacus47 » piątek, 10 września 2010, 19:00

wuen napisał(a):Widząc ceny "firmowych" rozcieńczalników robiło mi się tak :shock:
Miałem możliwość przeprowadzenia analiz składów za pomocą chromatografów i z tego skorzystałem - próbki rozcieńczalników nadesłane przez forumowiczów umożliwiły mi poznanie składów najpopularniejszych rozcieńczalników do farb akrylowych nie wodnych - bo tylko takich używam...
Dlatego wolę kupić składniki i "złożyć" samodzielnie za duuuuuuuużo taniej - np. na Allegro 1 litr toluenu to około 15 zł a acetonu 11 zł. Pozostałe składniki kupuję w sklepach specjalistycznych i dzięki temu mam więcej pieniędzy na modele i dobre farby...


A mógłbyś podać taki przepis na rozcieńaczalnik?
wacus47
 
Posty: 315
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2008, 11:14
Lokalizacja: Zgierz

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wuen » piątek, 10 września 2010, 19:27

wacus47 napisał(a):A mógłbyś podać taki przepis na rozcieńczalnik?

str. 2 wątku:
wuen napisał(a):Stosuję mieszankę toluenu, etanolu i octanu butylowego w stosunku 50:25:25.
Do farb metalicznych dodaję Mr. Metal Primer Gunze (2-3 krople na 5 ml zbiorniczek w aero)
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Farby Gunze vs różne rozcieńczalniki

Postprzez wacus47 » piątek, 10 września 2010, 19:33

Dziękuje, nie pomyślałem żeby przejrzeć wątek jeszcze raz. :mrgreen:
wacus47
 
Posty: 315
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2008, 11:14
Lokalizacja: Zgierz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości