Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez Mecenas » sobota, 29 maja 2010, 21:56

Witam,
zacząłem się bawić jakiś czas temu z malowaniem drugiej w życiu figurki i od razu ćwiczyć techniki. Jedną z nich był wash przy użyciu farb olejnych rozrobionych olejkiem terpentynowym (skąd taką technikę znam-nie pamiętam, pewnie z jakiegoś forum). Efekt jest niezły, wszystko poszło ładnie gdyby nie to, że pomimo upływu całego miesiąca od malowania figurka ciągle jest lepka a w zakamarkach nawet mokra. Suszyłem suszarką do włosów,odstawiałem na kaloryfer na całe dnie a efektu tego suszenia prawie wcale nie widać. Będę bardzo wdzięczny jeśli doradzicie mi jakiś sposób lub specyfik na jej wysuszenie.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez rollingstones » sobota, 29 maja 2010, 22:34

Lepiej wybrać nie mogłeś - za dwa lata wyschnie. Olejek terpentynowy/lniany schnie super wolno. Psiknij to jakimś matem akrylowym
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez Adam Obrębski » sobota, 29 maja 2010, 22:49

Do washa polecam benzynę do zapalniczek. Schnie momentalnie...
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez Mecenas » niedziela, 30 maja 2010, 09:32

rollingstones napisał(a):Lepiej wybrać nie mogłeś


Dzięki, przynajmniej raz coś mi się udało. Bawiłem się na drugiej figurce z inną opcją washa ("a gdyby tak użyć...") i użyłem rozpuszczalnika z Wamodu ;P też wyschło momentalnie, ale moim zdaniem dało mniej ciekawy efekt niż z olejkiem.

A tak na serio bardzo dziękuję Wam za pomoc i cenne rady. Idę działać.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez Mecenas » środa, 2 czerwca 2010, 08:38

No i podziałałem z tym akrylem jak radził Rollingstones. Efekt zadowalający, chociaż w miejscach gdzie tego olejku było najwięcej czyli w zagłębieniach mam wrażenie że wyszedł na wierzch. Może być to też wina zbyt cienkiej warstwy akrylu. Jakby nie było mogę działać dalej z figurką. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez mnowogro » środa, 2 czerwca 2010, 10:10

Jeśli mogę od siebie coś dodać, to spróbuj umieścić najpierw wyciśniętą odrobinę farby na kawałku tekturki lub ręczniku - odczekaj kilka minut - z farby w tekturkę odejdzie olej - i dopiero wtedy pędzelkiem przenieś sobie tę farbę do pojemniczka w którym rozrabiasz ją z rozpuszczalnikiem.

Obrazek
Dodatkową zaletą tej metody jest to, że uzyskuje się mniej błyszczącą powłokę farby olejnej.

Osobiście używam terpentyny dla plastyków (nie wiem czy jest jakaś różnica w stosunku do olejku terpentynowego. Olejek lniany - tutaj wiem - on akurat świetnie by się sprawił przy imitacji świeżych zacieków benzyny, ropy - bo nie wysycha... :) ). Czasem używałem też węglowodorów typu heksan (lub szybciej schnące pentan/butan/propan - czyli mieszanka do zapalniczek). Jeśli zbyt wolno mi wysychała terpentyna, dodawałem do niej odrobinę tej benzyny do zapalniczek - szybciej wysycha.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez shivadog » środa, 2 czerwca 2010, 10:53

Przyspieszaczem do schnięcia farb olejnych i oleju jest sykatywa (trzeba jej dodać na etapie mieszania),
ale to tylko jako ciekawostka, bo chyba to nie jest dobra technika modelarska.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Zrobiłem olejnego washa i mam problem - help

Postprzez Mecenas » środa, 2 czerwca 2010, 12:55

Dziękuję jeszcze raz za wszystkie pomocne wskazówki, ale może skończmy ten wątek gdyż obok jest dość duży tasiemiec na temat washów. Mój problem został rozwiązany a o wszystkich indywidualnych technikach pogadajmy obok.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości