Zmywanie emulsji z blach Parta

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 16 października 2008, 11:30

Zawsze możesz spróbować na ramce, która jest odpadkiem i nadaje się idealnie do testów.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Piotrek.S. » czwartek, 16 października 2008, 12:22

Kret Partowych blach nie rusza. Rozklejałem Su-22 z takimi blachami i nic się nie stało. Farba się zmyła, nawet CA zrobił się kruchy i poszczególne elementy fototrawione ładnie się pooddzielały.
Umysł ludzki jest jak spadochron.
Działa lepiej kiedy jest otwarty.
Avatar użytkownika
Piotrek.S.
 
Posty: 215
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 08:48
Lokalizacja: Oborniki

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez draz » czwartek, 16 października 2008, 12:40

Dziś sprawdzę na kawałku ramki z Para z kretem, ale uważam, że partowych blach nie ruszyło właśnie przez tę emulsję. Wszak takie jest poniekąd jej zadanie przy trawieniu żeby akurat tych miejsc nie ruszało. Dziś około 17-18 dam znać jak wyszly próby z kretem.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Jonak » czwartek, 16 października 2008, 15:55

draz napisał(a):Co do kreta - czy on przypadkiem nie zdezinterguje całej blachy razem z emulsją?


Na pewno nie. KOH i NaOH są w podobnym stopniu reaktywne.
Jonak
 

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez draz » czwartek, 16 października 2008, 17:52

Pewnie wszyscy po robocie czy zajęciach pognali do woich małych laboratorów sprawdzić co się z czym będzie działo.

Sprawdziłem jak sobie Kret poczyna z ową emulsją i jakie szkody wyrządzi blaszce Parta i próba wyszła pomyślnie. Blaszka jest cała, nawet się nie odbarwia, ubytki zerowe, natomiast cała emulsja ładnie schodzi i blaszka nadaje się do lutowania. Jedyne szkody to zniszczone włosie z pędzla.

Roztwór jaki sobie zrobiłem był z bardzo niską zawartością procentową NaOH (zaledwie kilka granulek kreta na 20ml na próbę, potem na oko jakieś 3-5gramów na 100ml na 4 blaszki). Po zanurzeniu w roztworze nic się zasadniczo nie dzieje, jednak po kilku sekundach szturchnięcie w blaszkę powoduje że z całej powierzchni odziela się emulsja. Wszystko delikatnie przecieram szczoteczką do zębów i wyjmuję. Następnie opłukałem blaszki w wodzie, dla pewności powtórzyłem kretowanie, opłukałem, wytarłem w ręcznik papierowy i gotowe. Całość trwała nie więcej niż 10minut.

Z ciekawości sprawdziłem co się będzie działo z mosiężną blaszką Abera, zwykłą blaszką mosiężną w jakiej trawi Wojtek Fajga oraz zwykłą miedzianą. Żadnej nic się nie stało (kilka minut w roztworze).

Nie sprawdziłem jak ma się to do nowego srebra ani stali czy też aluminium. Aluminium przypuszczam może zareagować, nowe srebro nie powinno.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 17 października 2008, 00:03

No to cudownie, mamy jasność...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 17 października 2008, 00:11

draz napisał(a):Aluminium przypuszczam może zareagować

nie 'może', a zrobi to bez wątpienia. ja sobie załatwiłem tak korpus aerografu.. wrzuciłem do krecika, zeby wyczyścic gruntownie, i w minute niespełna wyzarło dziury jak termity..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez pani draz » piątek, 17 października 2008, 09:28

Witam wszystkich.

Jestem jubilerem więc pomyślałam, że mosiądz i miedz oraz srebro oczyszcza się z różnego rodzaju emulsji i emalii w oparach HCI albo H2SO4. Jeżeli to nie pomaga miesza się jeden roztwór albo drugi z wodą królewską. Droga zabawa więc może kret to lepsze i pewniejsze rozwiązanie, a ja sprawdzałam to tylko na miedzi, mosiądzu i srebrze.

Ja dopiero noszę się z zamiarem złożenia modelu. Mam już jeden na oku, Ferrari FXX, tylko nie wiem za bardzo od czego zacząć oprócz kupienia modelu. Co mam kupić na początek itp. A chce się do tego przyłożyć.

Pozdrawiam:*
pani draz
 

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 17 października 2008, 09:40

pani draz napisał(a):Jeżeli to nie pomaga miesza się jeden roztwór albo drugi z wodą królewską

to jeszcze opowiedz jak gwałtownie woda królewska reagować potrafi, zanim sobie krzywde zrobią:>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez pani draz » piątek, 17 października 2008, 09:52

Potrafi, ale po pierwsze woda królewska jest w stanie oczyścić metal sama i ja miałam do tego dygestorium z cyrkulacją powietrza
po drugie jak chcecie usunąć emalię a szczerze wątpię czy w modelach stosuje się takową, to wtedy się miesza z HCI albo H2SO4.
To jest zabawa dla wtajemniczonych;p Jestem ciekawa czy tak jak w jubilerstwie, blachy można lutować srebrem?


pozdrawiam:*
pani draz
 

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Kuba G. » sobota, 18 października 2008, 22:44

Panowie (i Panie) się tu męczą, a na Kartonworku znajduje się opis usuwania zalaminowanej emulsji z blach. Link raczej znany ze względu na trend samodzielnego foto-trawienia. Kliknijcie aby zobaczyć jak usunąć błonę z blaszki przy pomocy NaOH. Szukajcie w okolicach etapu "Utrwalanie".
Kuba G.
 
Posty: 59
Dołączył(a): środa, 3 września 2008, 23:52
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez tomek_chacewicz » niedziela, 2 listopada 2008, 15:14

Mnie wczoraj udało się bezproblemowo usunąć emalię z Parta Cleanluxem czyli zmywaczem do Sido
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez Tomasz » środa, 26 listopada 2008, 17:11

Potwierdzam, że KOH zmywa emulsję w sposób perfekcyjny. Wielokrotnie go stosowałem. Polecam zmywanie poprzez kąpanie w myjce ultradźwiękowej. Emulsja błyskawicznie odchodzi płatami i nie ma ryzyka uszkodzenia drobnych części poprzez ręczne szorowanie blaszki.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez FiFen » środa, 26 listopada 2008, 21:34

witam
Ja do lutowania "blaszek" (aber, part, voyager) używam prostego sposobu i zajmuje mi on ok 15 sek
miejsce lutowania dokładnie przecieram wodnym papierem ściernym (gramat. ok 1000 - 1200 żeby nie porysować).
(Lutuje za pomocą palnika i pasty koki)
Może ktoś wypróbuje :) polecam.

Pozdrawiam Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
FiFen
 
Posty: 80
Dołączył(a): środa, 26 listopada 2008, 21:24

Re: Zmywanie emulsji z blach Parta

Postprzez wojtek_fajga » środa, 26 listopada 2008, 21:52

FiFen napisał(a):witam
Ja do lutowania "blaszek" (aber, part, voyager) używam prostego sposobu i zajmuje mi on ok 15 sek
miejsce lutowania dokładnie przecieram wodnym papierem ściernym (gramat. ok 1000 - 1200 żeby nie porysować).
(Lutuje za pomocą palnika i pasty koki)
Może ktoś wypróbuje :) polecam.


Kurde, świetny sposób! Muszę tego spróbować...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości