Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Filavandrel » środa, 3 grudnia 2008, 13:07

Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam serdecznie forumowiczów. Na imię mi Paweł jestem z Zabrza. Dawno, dawno temu (brzmi jak bajka :D) sklejałem kiedyś modele plastikowe, ale co to było za sklejanie będąc bajtlem 12-13 letnim. Teraz po długiej przerwie chciałbym do tego wrócić i po przeczytaniu sporej części forum (głównie dział FAQ) mam pierwsze pytanie: oleje czy akryle dla początkującego - malowanie pędzlem (nie kupie na razie aerografu), czym łatwiej? (plusy i minusy tych farb przeczytałem w faq ale widzę że większość pryska głównie powierzchnie a potem tylko pędzlami wykańcza detale :) )
Pierwszy model chce kupić z Italeri (cenowo korzystnie jak coś popsuje :D) i niezbyt kombinować z kolorystyka. Zdecydowałem się na śmiglaka KA-52 Alligator a kolorystyka prosta (znalazłem zdjęcia w necie z kamuflażem i pomalowanego na czarno - wygląda groźnie a myślę że na początek będzie mi prościej zastosować jednokolorowe malowanie niż skomplikowany kamuflaż).
Wszelkie rady mile widziane :)
pozdrawiam
Paweł
Filavandrel
 

Reklama

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez LukaszS » środa, 3 grudnia 2008, 13:57

Filavandrel napisał(a):Wszelkie rady mile widziane :)


Cześć,

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że jeśli nie masz osobnego pomieszczenia do "modelowania" to warto pójść w kierunku akryli. Kiedyś malowałem pędzlem i Pactrą, bo jest tania i tylko lekko śmierdzi. 3-4 cienkie warstwy i powierzchnia powinna być ładnie pokryta kolorem docelowym. Potem ew. szlifowanie nierówności papierkiem 2000 i ostatnia warstwa "dopieszczająca".
Powodzenia! :D
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Filavandrel » środa, 3 grudnia 2008, 15:43

@LukaszS z pomieszczeniem nie ma problemu :D mieszkam w 200m2 domku :D + cały strych wiec mogą być zapaszki mnie to nie będzie przeszkadzać :D
Filavandrel
 

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Marek Barański » środa, 3 grudnia 2008, 15:47

Polecam akrylowe farby Tamiya i Model Color Vallejo, do pędzla idealne, można rozcieńczać wodą.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Timi » środa, 3 grudnia 2008, 22:25

Jak masz pomieszczenie to ja radze coś takiego.
Jakiś podkład w spreju (Tamiya, Surfacer, a ostatnio testuje podkład Dupli Color) jeżeli masz powierzchnie pokrytą pokładem to naprawdę bez różnicy (przynajmniej dla mnie) czy olejna czy akryl (aczkolwiek bardzo dobrze malowało mi się Humbrolem bo czasem wystarczy 1 warstwa, przy odpowiednim rozcieńczeniu)
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Slash » czwartek, 4 grudnia 2008, 15:40

Z olejami to jest tak, że trzeba mieć jednak wprawę. Nie da się tak jak akrylami - kłaść w nieskończoność mocno rozcieńczone warstwy. Farba olejne z większą ilością rozcieńczalnika (czasem nawet taką akurat do malowania) kładziona pędzlem może popsuć efekt poprzedniej warstwy. Przy akrylach. Dosłownie, najpierw jedna w miarę, żeby trzymało się. Chyba, że damy podkładzik jak radzi Timi. Potem można dać nawet 10 mocniej rozcieńczonych warstwa.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Oleje czy akryle dla początkującego - pędzel

Postprzez Filavandrel » czwartek, 4 grudnia 2008, 16:19

czyli jednak akryle łatwiej kłaść :) można warstwami nadrabiać :) teraz wiem co kupić
Filavandrel
 


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości